Nie jest łatwo stworzyć sklep internetowy, dzięki któremu w szybkim czasie zaczniemy zarabiać duże pieniądze. To, co z pozoru wydaje się tylko formalnością, już na samym początku okazuje się ciężkim kawałkiem chleba. Mnóstwo pytań bez odpowiedzi, dylematów i szereg rozwiązań - to wszystko czeka na początkujących przedsiębiorców. Nie oznacza to, że trzeba się poddać, wycofać i ustąpić miejsca bardziej zdeterminowanym i doświadczonym osobom. Trzeba stawić czoła wyzwaniu i szukać rozwiązań, wskazówek tam, gdzie tylko mamy taką możliwość. Musimy pamiętać, że to, w jaki sposób będzie funkcjonował nasz sklep i z jaką łatwością będziemy zarządzać naszą stroną internetową, zależy od wyboru odpowiedniej platformy sprzedażowej. Na pewno napotkasz na swojej drodze ofertę stworzenie takiej platformy jak dedykowane oprogramowanie. Musisz jednak wiedzieć, że ten typ programów nie jest dla każdego.

Stawiamy fundamenty - dedykowane oprogramowanie w sklepie internetowym

Dedykowane oprogramowanie, jak sama nazwa wskazuje, jest tworzone z myślą o konkretnym projekcie i sklepie internetowym. Oprogramowanie tego typu jest budowane od podstaw, często w oparciu o pewne szablony. Możemy stworzyć taką platformę, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania i ułatwi nam prowadzenie biznesu. W porozumieniu z programistą ustalamy, co ma zawierać program, jakie powinny być zaimplementowane aplikacje i narzędzia, jak ma wyglądać i w jaki sposób funkcjonować strona e-sklepu. Praktycznie sami jesteśmy twórcami naszej platformy sprzedażowej. Wykonawcą oprogramowania może być dowolna firma zwana software house, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania sprzedażowego. Eksperci doradzą i pomogą zoptymalizować produkt pod kątem naszej branży.

Dedykowane oprogramowanie bez tajemnic

Warto wiedzieć, czego spodziewać się po oprogramowaniu szytym na miarę, z czym wiąże się takie przedsięwzięcie i czy jest ono dla nas osiągalne. Na pewno będziemy potrzebować określonego budżetu. Trzeba się liczyć z kosztami w wysokości ok. 10 tys. złotych. Cena zawiera proces tworzenia makiet, grafiki, wykonywania cięcia, wdrażanie i testowanie platformy. Koszt przedsięwzięcia nie jest niski, zatem nie każdy może sobie pozwolić na dedykowane oprogramowanie. Jest to jeden z podstawowych ograniczeń tego systemu.

Kolejnym minusem jest czas, który potrzebny będzie na stworzenie oprogramowania dostosowanego pod twoje potrzeby. W przypadku np. open source możliwe jest natychmiastowe wdrożenie platformy, a tworzenie dedykowanego programu zajmuje co najmniej 2-3 miesiące. By zminimalizować koszty, można zdecydować się na dostosowanie któregoś z darmowych programów. To ułatwi cały proces, a my zapłacimy mniej, niż w przypadku oprogramowania budowanego całkowicie od podstaw. Nie zapominajmy również o tym, że nasza dedykowana platforma nie została nigdy wcześniej przetestowana, zatem nie mamy pewności, czy nie pojawiły się liczne błędy. Jest to zatem pewnego rodzaju ryzyko, które może kosztować nas bardzo dużo pieniędzy, co w późniejszym czasie może nam spędzać sen z powiek.

Dedykowane oprogramowanie to nie tylko wysokie koszty, długi czas oczekiwania na gotowy projekt i problemy z funkcjonalnością. To również szereg zalet i możliwości, których nie możemy oczekiwać od darmowych oprogramowań. Na początku, aby uspokoić wszystkich oszczędnych przedsiębiorców, trzeba wspomnieć o tym, że pomimo konieczności dysponowania dużą gotówką, dostajemy dokładnie to, za co płacimy. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność i pamiętajmy, że nie wszyscy sprzedawcy są znawcami technologicznymi i wiedzą, jak powinno wyglądać oprogramowanie, które najlepiej sprawdzi się w danej branży. Na pomoc przychodzą specjaliści, którzy doradzą i wspólnie z Tobą zaprojektują oprogramowanie dla Twojego sklepu internetowego. Nie można zapominać, że e-commerce zmienia się w ekspresowym tempie i naszym zadaniem jest dotrzymać mu kroku. Oprogramowanie dedykowane jest gotowe na rozwój i istnieje możliwość wprowadzania zmian, które mają na celu doskonalenie i modyfikowanie programu, dostosowując go do zmian w przedsiębiorstwie czy w danej branży. Posiadając oprogramowanie dedykowane, z pewnością łatwiej jest je zintegrować z innymi systemami firmy. Pamiętajmy, że nasz system jest tworzony przez specjalistę, zatem może on dokonać pewnych modyfikacji i zmian, aby ułatwić ich integrację.

Dedykowane oprogramowanie - dla kogo?

Jak już wspomniano, takie rozwiązanie nie jest dla każdego, a już na pewno nie każdy musi je posiadać. Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą, który dopiero zaczyna swoją karierę i poznaje biznes od kuchni, to nie inwestuj dużych pieniędzy w oprogramowanie, na którym i tak nie będziesz się na początku znać. Małymi kroczkami będziesz piąć się w górę i nabierać doświadczenia. Przyjdzie moment, w którym dojdziesz do wniosku, że należy rozwinąć skrzydła, zainwestować w firmę i nowe oprogramowanie, które będzie maksymalnie dostosowane do twoich potrzeb.

Dedykowane oprogramowanie jest kierowane do tych handlowców, którzy oczekują od systemu czegoś więcej, niż tylko standardowych narzędzi. Najczęściej wybierane jest ono przez duże firmy, małe stawiają na darmowe platformy. Sklepy szyte na miarę wymagają od przedsiębiorcy jasno określonej wizji. Musimy wiedzieć, czego oczekujemy od systemu i jak ma on wyglądać. Wsparcie ze strony programistów jest tylko pewnego rodzaju pomocą, która może sprawić, że nasz sklep będzie funkcjonował jeszcze lepiej. My najlepiej znamy własne potrzeby i preferencje.

Oprócz rozwiązań dedykowanych, mamy jeszcze możliwość skorzystania z oferty open source lub zakupu licencji na platformę. Zatem nie zawsze dedykowane oprogramowanie jest najlepszym pomysłem. Być może najprostsza platforma będzie dla nas najkorzystniejsza. Dobrze jest zasięgnąć informacji o tym, jak dane oprogramowania funkcjonują, jakie dają nam możliwości i co nam oferują. Porównanie kilku możliwości da nam pełen obraz tego, co znajduje się na rynku. Szczególnie początkujący przedsiębiorcy potrzebują wsparcia ze strony osób, które znają się na oprogramowaniach. Nie bójmy się pytać. Jeżeli mamy wątpliwości, to postarajmy się znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania. Dedykowane oprogramowanie posiada wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad, które mogą przeszkodzić w rozwoju firmy. Bądźmy krytyczni i nie sugerujmy się naszymi kolegami z branży. Każda firma jest inna, ma inne potrzeby i wymagania. To, co sprawdziło się w przypadku jednego sklepu internetowego, może być gwoździem do trumny dla innego e-sklepu. Nie ma jednej recepty na sukces, sami wytyczamy sobie szlaki, które prowadzą nas do realizacji postawionych celów.