Planujesz zakup drukarki, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Sprawdź, na jakie parametry warto zwrócić uwagę i zapoznaj się z promocjami sklepów z okazji Black Friday.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej drukarki, odpowiedz sobie na pytanie, jakie materiały będziesz drukować najczęściej. Czy będą to raczej czarno-białe czy kolorowe wydruki? A może chcesz drukować również zdjęcia w jakości nieustępującej tym od fotografa? Od odpowiedzi na te pytania zależy rodzaj drukarki, jaki powinieneś wybrać.

Drukarki dzielą się ze względu na technikę wydruku. Przecenione drukarki laserowe w Neonet.pl z okazji Black Friday pozwolą zaoszczędzić niemałą kwotę na zakupie tego typu sprzętu. Może się również okazać, że lepiej sprawdzi się u Ciebie drukarka atramentowa. Sprawdź, czym różnią się te urządzenia, i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Wiele sklepów, w tym Neonet.pl, obniża ceny produktów już na tydzień przed Czarnym Piątkiem. Linki zamieszczone w tym artykule nie pokazują produktów z ich ostatecznymi cenami na Black Friday. 

Drukarka atramentowa

Ten rodzaj drukarki wykorzystuje tusz do nanoszenia wydruku. Jest on uwalniany z dysz umieszczonych w głowicy drukującej. Dysza przesuwa się w poziomie, tworząc kolejne linie obrazu.

Zalety drukarek atramentowych:

 • niska cena urządzenia (w porównaniu do drukarek laserowych);

 • niewielki rozmiar urządzenia;

 • niewielki koszt drukowania w kolorze;

 • możliwość drukowania zdjęć.

Wady drukarek atramentowych:

 • niska wydajność tuszu, co przekłada się na wysokie koszty eksploatacji przy częstym drukowaniu;

 • jeśli wydruki potrzebują dużej ilości tuszu, strony mogą wychodzić pofałdowane.

Drukarka laserowa

Urządzenie do drukowania wykorzystuje toner w postaci proszku. Proszek ten jest nanoszony na element zadrukowywany, a następnie wprasowywane przez bęben obrazowy. Wydruk jest tworzony warstwowo. 

Na rynku są dostępne drukarki laserowe monochromatyczne (drukują tylko w czerni i bieli) oraz kolorowe (wyposażone w cztery różne tonery CMYK). Te drugie są jednak znacznie droższe i rzadziej dostępne.

Zalety drukarek laserowych:

 • szybkość wydruku (ma znaczenie, jeśli drukujesz dużo dokumentów na raz);

 • wysoka wydajność tonera;

 • trwałość wydruku;

 • niskie koszty eksploatacji.

Wady drukarek laserowych:

 • wysoka cena urządzenia;

 • wysokie koszty drukowania w kolorze;

 • większe gabaryty.

Drukarka wielofunkcyjna

Na rynku dostępne są również drukarki wyposażone w  skaner i ksero. Takie wielofunkcyjne urządzenie może Ci się przydać, jeśli pracujesz w systemie home office i drukarka będzie potrzebna Ci również do pracy zawodowej. Sprawdź biurowe urządzenia wielofunkcyjne przecenione z okazji Black Friday

Drukarka ze skanerem przyda się również do skanowania dziecięcych rysunków, po to by następnie umieścić je w chmurze. Przechowując w ten sposób prace swojego dziecka, unikniesz rosnącej sterty kartek papieru. Po latach zaś będzie można wrócić do tych pierwszych artystycznych prób i popatrzeć na nie być może z łezką w oku. 

Sprawdź również: czy na pewno warto korzystać z darmowych programów do faktur?

Koszty eksploatacji

Przy zakupie często ważnym argumentem jest cena. Jeśli myślisz o zakupie drukarki, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego urządzenia, ale także przyszłe koszty eksploatacji. Te z kolei różnią się z zależności od rodzaju drukarki.

W przypadku drukarek atramentowych okazuje się, że im mniej zapłacisz za urządzenie w sklepie, tym więcej będzie Cię kosztować jego eksploatacja. Tanie modele są wyposażone w dwa kartridże (pojemniki z tuszem) – czarny i trójkolorowy. Jeśli jakiś kolor się wyczerpie, konieczna będzie wymiana całego kartridża, co jest rozwiązaniem mało ekonomicznym.

Nieco droższe drukarki atramentowe są wyposażone w osobne zasobniki dla każdego koloru, co przekłada się na oszczędność tuszu w dłuższej perspektywie użytkowania.

Możesz również zdecydować się na drukarkę atramentową ze stałym zasilaniem tuszem CISS. W tym przypadku atrament jest dostarczany za pomocą silikonowych rurek z dużych zewnętrznych zbiorników. Tego typu urządzenie zapewnia jeszcze niższe koszty eksploatacji przy wysokiej jakości wydruków.

Z kolei drukarki laserowe są wyposażone w kasety z tonerem. Tonery są co prawda drogie, jednak wystarczają na większą liczbę wydruków niż podobna ilość tuszu w drukarce atramentowej. Jeśli więc zamierzasz drukować dużo i nie zależy Ci na wydrukach w kolorze, może się okazać, że zakup drukarki laserowej bardziej się opłaca.

Nie tylko sprzęt

W Czarny Piątek uwagę przyciągają głównie duże promocje na drogi sprzęt. Warto jednak rozważyć również zakup mniej spektakularnych artykułów. Akcesoria takie jak tusz czy toner przy częstym drukowaniu szybko się zużywają. Opłaca się je zatem zamówić z okazji listopadowych promocji.

Przy wymianie tonerów i tuszów możesz wybrać zarówno oryginalne, sygnowane logiem producenta urządzenia, jak i tańsze zamienniki. Musisz się jednak liczyć z tym, że nie każda drukarka będzie równie dobrze współpracować z zamiennikami, co może obniżyć jakość wydruków.

Artykuł sponsorowany