Na czym polega proces projektowania UX? Działania marketingowe współczesnych przedsiębiorstw w coraz większym stopniu przenoszą się do sieci. Promocja w internecie daje szerokie możliwości działania, ale przyciągnięcie uwagi odbiorców (internautów) nie jest prostym działaniem. Jak zachęcić odbiorcę do odwiedzania danej strony internetowej w przyszłości? Kluczowym narzędziem w tym zakresie jest projektowanie UX. Na czym polega proces projektowania UX? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Projektowanie UX – podstawowe informacje

UX to skrótowiec pochodzący od wyrażenia: User Experience, co w tłumaczeniu na język angielski oznacza „doświadczenia (odczuwane przez) użytkownika”. Przez UX rozumie się całokształt wrażeń, jakich doświadcza się podczas korzystania z określonego produktu lub usługi, ale także sklepu czy platformy sprzedażowej e-commerce.

W dwudziestym pierwszym wieku projektowanie UX (UX Design) to pojęcie, którego coraz częściej używa się w odniesieniu do marketingu internetowego. UX Design oznacza zbiór technik i narzędzi, które sprawiają, że dana witryna jest atrakcyjna z punktu widzenia użytkownika. Cel, dla którego stosuje się praktyki UX, jest bardzo prosty – sprawienie, by pożądaną aktywność (np. zakup produktu w sklepie internetowym, zapisanie się na newslettera itp.) wykonała możliwie jak najwyższa liczba odwiedzających. Odsetek ten jest określany jako współczynnik konwersji.

Projektowanie UX – co obejmuje?

Nie istnieje uniwersalny katalog działań składających się na projektowanie UX. Generalnie jednak proces ten powinien składać się z uwzględnieniem takich aspektów jak na przykład:

  • dobrze dobrana kolorystyka treści i tła – jeśli użytkownik zajrzy na bloga, w przypadku którego wpisy są wykonane z użyciem żółtej czcionki na pomarańczowym tle, najprawdopodobniej zrezygnuje z lektury już po kilku chwilach,
  • przyciski przekierowujące do zakupu są słabo widoczne,
  • informacje dotyczące ceny produktu, specyfikacji technicznej itp. nie są umieszczone w intuicyjnych miejscach, również może to zniechęcić do korzystania z danego e-sklepu,
  • proste w obsłudze, rozwijane menu,
  • poziom skomplikowania procesu zakupowego.

Aby przygotować witrynę internetową atrakcyjną pod kątem projektowania UX, konieczne jest postawienie się w miejscu internauty oraz próba zrozumienia, czy dana strona będzie dla niego wygodna podczas codziennego użytkowania.

UX Design – we własnym zakresie czy z pomocą profesjonalistów?

Przedsiębiorcy często próbują podejmować we własnym zakresie działania z zakresu UX. Najczęściej takie przedsięwzięcie kończy się fiaskiem. Najlepszym sposobem na zrealizowanie tego zadania jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy dokonują obiektywnej analizy witryny internetowej. Firmy zajmujące się projektowaniem w obszarze User Experience mogą dokonać audytu UX strony internetowej i zasugerować dalszy kierunek działania, jak również zaprojektować platformy internetowe zgodnie z życzeniem użytkownika.

Usługi zakresu UX Design nie należą wprawdzie do najtańszych, ale wydatki z tego tytułu powinny być traktowane jako inwestycja w długofalowy rozwój przedsiębiorstwa.

Artykuł sponsorowany