Szykuje się kolejny koszt dla podatników, prowadzących własne przedsiębiorstwo. Od początku 2015 roku każdy przedsiębiorca - z pewnymi wyjątkami - będzie zobowiązany do posiadania takiego środka, jak podpis elektroniczny! Dlaczego? Ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki handlowe będą mogły składać deklaracje PIT i CIT wyłącznie w formie elektronicznej.
Podpis elektroniczny -deklaracje na papierze odchodzą do lamusa
Podpis elektroniczny bez wątpienia należy do nowoczesnych narzędzi służących do identyfikacji stron dokonujących wymiany dokumentów w formie elektronicznej. Używanie podpisu jest całkowicie bezpieczne oraz zapewnia potwierdzenie tożsamości danej osoby. Bezpieczny podpis elektroniczny wykorzystywany jest obecnie również do potwierdzania tożsamości oraz danych zawartych na formularzach składanych przez podatników do urzędu skarbowego.
Organy skarbowe kładą coraz większy nacisk na podatników, aby składali deklaracje rozliczeniowe za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji. Wiele placówek oferuje również pomoc przy sporządzaniu oraz przesyłaniu deklaracji przez internet. Przyczynia się to do obniżenia zbędnych formalności do minimum, oszczędności czasu podatników oraz obniżenia kosztów. Jak widać, istnieje wiele zalet takiego rozwiązania.
Podpis elektroniczny -PIT tylko przez internet
Ministertwo Finansów planuje jednak wprowadzić pewną zmianę od początku 2015 roku. Otóż polscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek składania deklaracji rozliczeniowych PIT oraz CIT wyłącznie w formie elektronicznej. Wiele osób prowadzących własny biznes - w szczególności drobni przedsiębiorcy - będzie zobowiązanych do nabycia podpisu elektronicznego. Koszt takiego podpisu mieści się w granicy 300 zł, a ważny jest jedynie przez dwa lata, z upływem więc tego okresu przedsiębiorca będzie musiał nabyć nowy podpis.
Obecnie podpis elektroniczny można nabyć u podmiotów wskazanych przez rejestr Ministerstwa Gospodarki. Są to:
- Krajowa Izba Rozliczeniowa (Szafir),
- Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (Sigillum),
- Unizeto Technologies (CERTUM),
- Enigma S.O.I.(PEM-HEART),
Obowiązek przesyłania deklaracji podatkowych za pośrednictwem internetu, a co za tym idzie posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie będzie dotyczył przedsiębiorców zatrudniających do pięciu pracowników. Zatem osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą odetchnąć z ulgą - ich wspomniana konieczność nie będzie dotyczyć.