Początkujący przedsiębiorca (ale nie tylko) ma przed sobą wiele wyborów – musi nie tylko zaplanować kampanię reklamową, marketing, postawić stronę internetową, zastanowić się nad grupą odbiorców itd., lecz także zadbać o to, by księgowość w jego firmie była prawidłowo prowadzona. Jest to obowiązek, który pominięty może przynieść poważne problemy. Dlatego też warto z dużą dozą ostrożności i skrupulatności wybierać miejsce, w którym nasza firma będzie rozliczana. Mamy kilka opcji – skorzystanie z usług księgowych, biur rachunkowych lub też samodzielne prowadzenie. Wielu przedsiębiorców decyduje się na księgowość online. Jak działa? Dla kogo jest odpowiednia? Jakie są jej zalety? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Księgowość online

Księgowość online jest o tyle wygodna, że możemy prowadzić ją samodzielnie (często ze wsparciem ekspertów, takich jak księgowi czy prawnicy, więc nie pozostajemy sami, kiedy coś będzie dla nas za trudne lub niejasne).

Jest to oprogramowanie kompleksowe, które zawiera niezbędne narzędzia do prowadzenia księgowości firmowej, udostępniane w modelu SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa). Aby otrzymać do niego dostęp, przedsiębiorca płaci abonament, dzięki czemu może przetrzymywać dane w chmurze.

Warto zaznaczyć, że księgowość online to usługa kompleksowa. W związku z tym w systemach można zazwyczaj wystawiać faktury, zarządzać sprzedażą, kontaktami, importować dane, rozliczać kilometrówkę, deklaracje, przesyłać JPK, sporządzać umowy, ewidencjonować czas pracy itd. Jest to podręczne narzędzie, które pomoże nam poradzić sobie z niemal każdym aspektem.

Dzięki temu, że jest to oprogramowanie w chmurze, można z niego korzystać właściwie z każdego miejsca i o każdym czasie, jeśli tylko ma się dostęp do internetu i przeglądarki. Oczywiście zdarza się, że operacje są na tyle skomplikowane, że da się je wykonać na przykład tylko na komputerze, jednak najczęściej spokojnie poradzimy sobie również na urządzeniach mobilnych.

Poza tym księgowość online nie jest instalowana na komputerach, nie musimy martwić się, że program nie jest aktualizowany, że coś nie działa – wszystkim zajmują się administratorzy. Dzięki temu korzystamy z programu nie tylko aktualizowanego pod kątem użyteczności, lecz także na przykład zmian prawnych.

Dodatkowo z księgowości internetowej można właściwie w każdej chwili zrezygnować bez konsekwencji. Dane będą przechowywane nadal, zgodnie z przepisami prawa.

Dla kogo księgowość online?

U kogo więc najlepiej sprawdzi się księgowość online? Z pewnością u osób mobilnych, które cenią sobie wsparcie ekspertów, ale jednocześnie swobodę działania.

Doskonale sprawdzi się w mikro- i małych firmach, w których nie wykonuje się skomplikowanych czynności gospodarczych. Dla osób, które rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów czy prowadzą księgowość uproszczoną.

Koszty księgowości internetowej

Na koniec warto wspomnieć o niewysokich kosztach tego rodzaju księgowości. Jest to mniej więcej od 33 do 45 złotych miesięcznie (zależnie od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy). W porównaniu z usługami biur rachunkowych, możemy sporo zaoszczędzić.