Zakładając swoją pierwszą firmę, młodzi przedsiębiorcy mogą dziś liczyć między innymi na wsparcie ze strony jednostek państwowych, których głównym celem jest pomoc w rozwijaniu polskiej przedsiębiorczości. Pomijając już standardowe Urzędy Pracy i Gminne Centra Informacji, należałoby wymienić takie instytucje jak PARP (wsparcie: finansowe - z funduszy Unii Europejskiej i środków budżetu państwa oraz szkoleniowo-doradcze), czy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zlokalizowane w każdym większym mieście. Ogrom wsparcia zarówno finansowego, jak i merytorycznego pochodzi na dzień dzisiejszy również z internetu – funkcjonuje tu mnóstwo organizacji o charakterze rządowym i pozarządowym, które udzielają wsparcia zarówno w oparciu o skalę regionalną i krajową, jak też międzynarodową (strony typu Europejski Portal dla Małych Przedsiębiorców, Enterprise Europe Network i wiele innych udostępniają nie tylko przydatne informacje, które pomogą rozwinąć działalność i znaleźć dofinansowanie, ale także umożliwiają bezpośrednie znalezienie partnerów zagranicznych do współpracy).

Zwiększona aktywność instytucji zarówno publicznych, jak i niepublicznych przyczyniła się do tego, że również banki coraz chętniej i częściej niż jeszcze kilka lat temu udzielają młodym przedsiębiorcom wsparcia finansowego na założenie i rozwinięcie działalności gospodarczej. Większość tego rodzaju produktów stanowią przede wszystkim pożyczki, które dziś są znacznie łatwiejsze do pozyskania i które cieszą się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wtedy, gdy oferują atrakcyjne warunki. Dzisiaj już nie tylko pożyczki dla osób indywidualnych typu Mini Ratka PKO Banku Polskiego czy inne o podobnym charakterze oferują niskie comiesięczne raty możliwe do zaakceptowania przez klientów banków – również młodzi przedsiębiorcy dopiero zakładający indywidualną działalność mogą ubiegać się o atrakcyjne warunki zaciąganych zobowiązań finansowych. Szczególną uwagę powinni zwrócić zwłaszcza na programy wsparcia - w chwili obecnej w ramach inicjatyw Jeremie czy PO Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 r. banki mogą oferować kredyty na dość preferencyjnych warunkach – to znaczy takich, gdzie można liczyć na spore kwoty rzędu 100 tys. zł i więcej, objęte gwarancją BGK nawet do wysokości 50% i więcej. Dla porównania – z Urzędu Pracy młody przedsiębiorca zakładający indywidualną działalność może liczyć aktualnie maksymalnie na kwoty rzędu 23.371,86 zł.

Pocieszające jest więc to, że tak czy inaczej młody biznesmen, mimo wielu krytycznych głosów, może liczyć dziś na sporą pomoc finansową. Czy najprościej udać się w tym celu po pożyczkę do banku, czy z kolei do instytucji finansowej pozostaje kwestią sporną, ponieważ i tu, i tu będzie zobligowany do podjęcia szeregu czynności, nierzadko zniechęcających i męczących, finalnie jednak wystarczająco opłacalnych.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera