Zmiany w kodeksie spółek handlowych

W związku ze zmianami w Kodeksie spółek handlowych, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości, zakładanie spółek jawnej i komandytowej ma się stać łatwiejsze. Spółki te będzie można bowiem założyć online - obecnie możliwość taka przewidziana została wyłącznie dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zalety nadchodzących zmian

Plusy takiego rozwiązania to przede wszystkim krótszy czas - założenie spółki może teraz ograniczyć się nawet do 24 godzin - oraz opłaty. Zakładając spółkę online, przedsiębiorcy będą zobowiązani do uregulowania opłat sądowych w niższej kwocie. Minusem natomiast może być fakt, że podczas rejestracji należy ograniczyć się do dostępnego wniosku. Za tym natomiast idzie możliwość wkładu wyłącznie w formie pieniężnej lub w określonych wkładach rzeczowych, ponieważ tylko takie rozwiązania uwzględnia wniosek zamieszczony w państwowym systemie teleinformatycznym. Formularz nie uwzględnia natomiast nieruchomości oraz przedsiębiorstw - planując taki wkład, przedsiębiorcy będą musieli skorzystać z tradycyjnej formy zakładania spółki.

Zmiany w sposobie podejmowaniu uchwał

Planowane zmiany, obok tych dotyczących zakładania spółki, obejmą także sposoby podejmowania uchwał. W wersji elektronicznej będzie można wnioskować o zmianie umowy, rozwiązaniu spółki oraz w innych, niezbędnych kwestiach. Każdy udziałowiec będzie zobowiązany do oddania głosu w tej formie, natomiast nie będzie już konieczności organizowania głosowań w określonym miejscu u czasie.