Znalezienie dobrego pracownia od zawsze stwarzało wiele problemów, dlatego ważne jest aby pamiętaćo kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim posiadając dobrze skonstruowaną ofertę pracy warto zamieścić ją w kilku różnych serwisach Internetowych, gdyż od kilku lat to Internet stanowi główne źródlo informacji. Szukając pracownika w Białymstoku dobrze zapoznać się kondycją tamtejszego rynku pracy. 

Rynek pracy w Białymstoku

 

Pomimo, że Białystok jest stolicą województwa podlaskiego, w regionie tym od lat utrzymuje się bardzo wysoka stopa bezrobocia. Na tle metropolii takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, Białystok białostocki rynek pracy nie wypada bardzo dobrze, chociaż od pewnego czasu można zaobserwować znaczną poprawę. 

Rynek pracy w Białymstoku mimo pandemii ma się całkiem dobrze, chociaż wielu ekspertów obawiało się, że panująca pandemia COVID-19 wywrze bardzo negatywny wpływ na białostocki rynek pracy. Okazało się jednak, że jest wręcz przeciwnie. 

Statystyki dotyczące bezrobocia w pierwszym kwartale 2021 roku opublikowane przez Powiatowy Urząd Pracy stanowią tego nieodparty dowód.  Eksperci zaobserwowali, że liczba osób bezrobotnych uległa zmniejszeniu. W okresie od stycznia od marca 2021 nową pracę rozpoczęło ponad 1200 mieszkańców stolicy Podlasia. Co zaskakujące, pandemia nie wpłynęła także negatywnie na wysokość zarobków.

W lutym 2021r.  średnie wynagrodzenie brutto wśród białostoczan wyniosło 4600 złotych. Tak dobra sytuacja na białostockim rynku pracy powoduje jednak, że niektórzy pracodawcy mają dość duże problemy ze znalezieniem nowych pracowników. Gdy spojrzymy na ogłoszenia o pracę Białystok to gołym okiem można zauważyć, że liczba ofert z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Co powinni zrobić pracodawcy, którym zależy na pozyskaniu fachowców posiadających wieloletnie doświadczenie w swojej dziedzinie? 

Prowadzisz rekrutację? Sprawdź nasze porady

Z racji tego, iż obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, firmy umieszczające ogłoszenia muszą pamiętać o tym, że potencjalnych zainteresowanych trzeba w odpowiedni sposób zachęcić do podjęcia pracy.  Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach prowadzenie rekrutacji jest procesem znacznie trudniejszym i bardziej czasochłonnym niż jeszcze kilkanaście lat temu. 

Przeglądając portale, gdzie przedsiębiorcy zamieszczają darmowe ogłoszenia o pracę Białystok można zauważyć, że  popełniają oni wiele błędów. Jakich? Przede wszystkim oferują zbyt niskie wynagrodzenia, które sa nieadekwatne do oferowanego stanowiska. W przypadku, gdy aktualne oferty pracy Białystok od danej firmy zawierają szereg bardzo rygorystycznych wymagań od przyszłych pracowników, a jednocześnie proponuje się zainteresowanym wynagrodzenie w postaci pensji minimalnej, wówczas nie ma się co dziwić, że osób przesyłających swoje CV będzie wyjątkowo mało. 

Pensje powinny odpowiadać aktualnym trendom rynkowym. Firma nie może w tym względzie odbiegać od swojej konkurencji, ponieważ branżowi fachowcy z pewnością przeniosą się tam, gdzie zostaną im zaproponowane godne warunki pracy i płacy. Jesteśmy przekonani, że dzięki powyższym wskazówkom prowadzenie rekrutacji w firmie będzie znacznie prostsze i bardziej efektywne.