Pojęcia pozycjonowanie i SEO są dość często wykorzystywane jako synonimy – nie do końca słusznie, gdyż określają różne działania. Opieka SEO to przede wszystkim proces długofalowy, który wymaga systematyczności, a jego efekty są widoczne dopiero po pewnym czasie. Chcąc wdrożyć działania SEO w odniesieniu do strony internetowej, masz dwie możliwości: zbudować własny zespół specjalistów na miejscu lub skorzystać z pomocy zewnętrznej agencji marketingowej. Zobacz, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze!

Własny zespół SEO – co możesz zyskać?

Największą korzyścią z utrzymywania zespołu SEO wewnątrz firmy jest fakt, że doskonale zna on organizację i specyfikę branży. Pozornie pozwala to także na łatwiejsze kontrolowanie czasu pracy nad działaniami SEO, gdyż masz cały zespół pod ręką. Jeśli masz jakieś pytania, wystarczy tylko podejść zamiast dzwonić czy też wymieniać dziesiątki maili – jest to zatem wygodniejsze rozwiązanie. Dlaczego pozornie? Ponieważ dużo zależy od procedur wewnątrzfirmowych oraz stopnia wiedzy osób decyzyjnych w kwestii weryfikacji zarówno pracy zespołu, jak i jej efektów.

Pamiętaj jednak, aby już na wstępie określić swoje cele i dopasować do nich model zatrudnienia. Jeśli zależy Ci na usługach SEO jedynie w mikroskali, wystarczy jeden specjalista „inhouse”, który będzie na bieżąco wykonywać podstawowe zadania. Planujesz rozbudowę firmy i chcesz zwiększyć jej zasięgi w Internecie? Temu zadaniu zdecydowanie nie podoła jedna osoba – potrzebujesz do tego zespołu specjalistów zajmujących się dbaniem o bieżąca kondycję strony, badaniem konkurencji, researchem słów kluczowych, tworzeniem treści oraz ich dystrybucją.

Koszt ich zatrudnienia nie będzie niski. Alternatywą jest outsorcing – zobacz, co zyskasz, decydując się na to rozwiązanie.

Jakie korzyści niesie za sobą skorzystanie z outsorcingu?

Może się wydawać, że zlecanie opieki SEO na zewnątrz może być nieco mniej wygodne – chociażby ze względu na to, że działania będą wykonywane poza siedzibą firmy, a przez to nieco trudniejsze do weryfikowania na bieżąco. Tak każe myśleć powierzchowna, obiegowa opinia. Jednak dobre agencje charakteryzują się całkowitą transparentnością działań, tworzą obszerne i łatwe w odbiorze raporty, regularnie organizują spotkania walidacyjne. Ponad to zlecając pełną obsługę SEO zewnętrznej agencji marketingowej, zyskujesz przede wszystkim:

  • zminimalizowanie kosztów potrzebnych na wykonania działań SEO – za pomoc agencji zapłacisz mniej niż za zatrudnienie całego zespołu specjalistów;
  • brak konieczności wykupywania licencji do programów potrzebnych do pracy – agencja dysponuje własnymi narzędziami;
  • pomoc ekspertów z wielu obszarów marketingu internetowego – w agencjach zazwyczaj pracuje więcej osób specjalizujących się w różnych dziedzinach. Eksperci mogą na bieżąco konsultować się ze sobą i w efekcie proponować zmiany dotyczące nie tylko zwiększania ruchu na stronie, lecz również badania konwersji i konsumpcji produkowanych treści;
  • najnowsze trendy branżowe – zewnętrzni specjaliści są na bieżąco z aktualnymi nowinkami branżowymi, dlatego mogą często zaproponować innowacyjne rozwiązania, sprawdzone w innych branżach i przetestowane w działaniach dla innych podmiotów;
  • atrakcyjne gratisy – bardzo często do podstawowej obsługi SEO możesz otrzymać dodatkowe, gratisowe usługi – m.in. rozbudowane raporty, walidacje czy audyty linków;
  • pełne skupienie na pracy – nie musisz rozpraszać się od tego, co jest najważniejsze, czyli prowadzenia firmy. Ty zajmujesz się tym, na czym znasz się najlepiej, a agencja zadba o widoczność Twojej strony w Internecie.

Działania SEO - własny zespół czy pomoc agencji?

Podsumowując, wszystko zależy od wielkości Twojej firmy oraz tego, jaki cel chcesz osiągnąć. Jeśli masz mały biznes i potrzebujesz pomocy tylko w podstawowych kwestiach, w zupełności wystarczy Ci jednoosobowy zespół SEO, który zajmie się bieżącymi zadaniami.

W przypadku średnich lub większych firm zdecydowanie lepiej postawić na zewnętrzną pomoc wyspecjalizowanej agencji – przede wszystkim ze względu na niższy koszt niż w przypadku zatrudnienia własnego zespołu oraz zakupienia licencji dla narzędzi niezbędnych do pracy.

Agencja SEO i Content Marketingu - Content Solutions