Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z cyklicznym składaniem deklaracji rozliczeniowych ZUS. Oprogramowanie oferujące księgowość online pomaga uporać się z wysyłką zarówno ZUS DRA, jak i raportów imiennych ZUS RCA/RZA/RSA. 

Księgowość online, czyli łatwe generowanie deklaracji rozliczeniowych i korygujących ZUS

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest składanie miesięcznej deklaracji ZUS DRA. Za jej pośrednictwem płatnik rozlicza składki społeczne i zdrowotne, a także wypłacone świadczenia. Wbrew pozorom wygenerowanie takiej deklaracji, a także dostarczenie jej do ZUS wcale nie musi być trudne. Każda osoba prowadząca działalność może poradzić sobie ze stworzeniem deklaracji ZUS DRA, korzystając z programu oferującego księgowość online wFirma.pl.

Jak stworzyć deklarację ZUS DRA w programie do księgowości online?

Zanim przystąpimy do wygenerowania pierwszej deklaracji, musimy w programie uzupełnić podstawowe informacje dotyczące naszej działalności, a także określić schemat ubezpieczeń, który nas interesuje. Następnie, w odpowiednim panelu możemy przystąpić do tworzenia deklaracji z pełnymi lub częściowymi składkami. Przy tym należy jednak mieć na uwadze, że składka zdrowotna płacona jest w pełnym wymiarze również w przypadku, gdy przedsiębiorca w ciągu miesiąca przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Po opłaceniu deklaracji możemy ją rozliczyć. W tym celu oznaczamy ją w programie jako opłaconą. Wówczas zostanie ona uwzględniona podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy. Księgowość online ma nad księgowością tradycyjnym tę przewagę, że wiele działań odbywa się automatycznie, na podstawie wprowadzonych danych. System generuje raporty ZUS RCA lub ZUS RZA i załącza je do deklaracji ZUS DRA.

Księgowość online – deklaracje ZUS i wiele innych funkcji!

Przytoczony wyżej schemat tworzenia deklaracji ZUS to jedynie podstawowy opis jednej z funkcji systemu wFirma.pl. W rzeczywistości ma on dużo więcej możliwości, z których możemy skorzystać, prowadząc księgowość online dla swojej firmy. W programie zostały uwzględnione odmienne potrzeby osób prowadzących działalność gospodarczą. Dzięki temu program jest w stanie ułatwić pracę w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.