Spółka Polski Standard Płatności, wspólne dziecko konsorcjum sześciu banków, niebawem zostanie zarejestrowana. Wniosek w tej sprawie złożył już PKO Bank Polski, teraz trzeba czekać na zgody od UOKiK oraz NBP. 

Konsorcjum składa się ze wspomnianego już PKO BP oraz z Alior Banku, Banku Millenium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego oraz mBanku. Udziały będą rozłożone równo, czyli każdy bank będzie kontrolował 16,67% spółki. Jej celem będzie stworzenie i upowszechnienie złożonego systemu płatności mobilnych, dzięki któremu możliwe staną się szybkie przelewy za pomocą aplikacji na smartfonie i kodów jednorazowych.

Polski Standard Płatności będzie posiadał zarząd, radę nadzorczą oraz zgromadzenie wspólników. Prezesem zostanie Adam Malicki, związany do tej pory z PKO BP, który powiedział: “Liczymy przede wszystkim na to, że poprzez nowy projekt wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach, jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje między ludźmi”.

W trakcie półtora roku od startu PSP część jej działań przejmie Krajowa Izba Rozliczeniowa. Ta państwowa instytucja będzie odpowiedzialna za zagwarantowanie odpowiedniej infrastruktury IT oraz obsługę operacyjną powstającego systemu. Spółka ma współpracować z innymi podmiotami, takimi jak operatorzy bankomatów oraz organizacje płatnicze.