Wielu nieprzychylnych było wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Mówili oni, że Wspólnota Europejska nie da nam nic dobrego, a wprost odwrotnie – będziemy zmuszeni dopłacać do większości rzeczy, takich jak dla przykładu żywność. Dziś, po kilku latach od wstąpienia do Unii Europejskiej, ma ona dalej zarówno swych sympatyków, jak też wrogów. Jednak jakakolwiek by nie była, trzeba pamiętać, że to dzięki niej dzisiaj wielu naszym właścicielom firm żyje się znacznie lepiej. Stało się tak za sprawą różnorodnego typu projektów pomocowych, takich jak pomoc de minimis.

Pomoc de minimis to szczególny typ dotacji, jaki dawany jest jedynie małym płatnikom podatkowym, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swą firmę lub którzy zrobili to już jakiś czas temu, mimo to wypełniają oni definicję małego płatnika podatkowego; albo też płatnikom podatkowym, którzy rozpoczęli działalność (bez względu na obrót, jaki zdobyli), ale jedynie w roku założenia działalności.

Przedsiębiorca, który stara się o przyznanie mu dotacji w formie pomocy de minimis, powinien okazać odpowiedniemu organowi, który udziela ww. świadczenie, zaświadczenie, w którym jasno opisane będzie, czy podatnik w okresie 3 lat używał tego typu pomocy, a jeżeli tak, to w jakim zakresie. Dzieje się tak, ponieważ w koncepcji tego rodzaju pomocy jest niepodważalność zasad konkurencji, co procentuje wyłącznie niedużymi pieniężnymi zapomogami dla firm. Profitenci programu dostać mogą do 200 000 euro w przeciągu 3 lat (100 000 euro – to ograniczenie dla firm z zakresu drogowego transportu). Naturalnie, są również i pozostałe ograniczenia, z którymi powinno się zaznajomić adekwatnie wcześniej. Dla przykładu – firma nie może mieć niezadowalających wyników finansowych (wyniki nie powinny maleć, firma nie może być na skraju upadku). Z pomocy de minimis nie mają możliwości skorzystać również przedsiębiorcy, którzy chcą przeznaczyć świadczenia pieniężne na kupno samochodów czy przerabianie oraz wprowadzanie do obrotu towarów rolnych.

Lista obwarowań jest dość spora, ale pod rozwagę należy brać także fakt, że pomoc ta może zostać wykorzystana w wielu przypadkach, które także trzeba sprawdzić zanim sięgnie się po radykalne środki.