Pracodawcy poszukujący pracowników mają z roku na rok coraz trudniej. Mozna powiedzieć, że stało się to wyzwaniem. Nawet pandemia nie ułatwiła przedsiębiorcom sytuacji - stopa bezrobocia w kraju staje sie coraz niższa, a to wszystko za sprawą mnóstwa różnorodnych ofert pracy, z których potencjalni kandydaci mogą wybrać coś idealnego dla siebie. Jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy w 2021 roku? 

Wielu ekspertów przestrzegało, że pandemia COVID-19 może w bardzo negatywny sposób wpłynąć na sytuację na polskim rynku pracy. Jak pokazują statystyki, ich przewidywania do tej pory nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Na podstawie raportu opoblikowanego przez Eurostat w 2021, dotyczacego wysokości stóp bezrobocia, okazało się, że Polska jest krajem, w którym stopa bezrobocia jest najniższa i wynosi 3,1%. Na drugim miejscu znalazły się Czechy z wynikiem 3,4%. Z kolei średnia stopa bezrobocia dla całej UE to 7,3%. Statystyki te jasno pokazują, że osoby poszukujące pracy w Polsce co do zasady nie powinny mieć dużych trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Wszystko jednak zależy od wielu zróżnicowanych czynników, przede wszystkim od uwarunkowań danego regionu. 

Gdzie szukać pracowników?

Działy rekrutacji mają często problem z szybkim znalezieniem dobrych, odpowiedzialnych i sumiennych pracowników. Jest to spowodowane tym, iż obecnie mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Obecnie nie wystarczy już, że firma umieści ogłoszenia o pracę Częstochowa i będzie oczekiwała na zgłoszenia od kandydatów. Teraz szczególnie istotną rolę pełnią dokładne warunki zatrudnienia. 

Fachowcy, którzy mogą pochwalić się odpowiednią wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem, liczą nie tylko na atrakcyjną formę zatrudnienia (umowę o pracę), ale także na dodatkowe benefity, np. prywatne ubezpieczenie medyczne, bony na święta i wakacje, wyprawki dla dzieci i wiele, wiele innych. Firmy, które są w stanie zaproponować pracownikom dogodne warunki z pewnością bez problemu skompletują kadrę. Aktualne oferty pracy Częstochowa można obecnie publikować nie tylko w prasie, ale również w internecie. Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma, której atuty doceniają zarówno działy rekrutacji jak i osoby poszukujące pracy.

Rynek pracy w Częstochowie 

Częstochowa to jedno z najważniejszych miast zlokalizowane na Śląsku, serce Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego. W ośrodku tym bardzo prężnie rozwija się tutaj przemysł - przede wszystkim elektromechaniczny, wydobywczy i hutniczy.

Przedsiębiorstwa z tych branż stanowią trzon częstochowskiego rynku pracy. Dzięki nim stabilnym zatrudnieniem mogą cieszyć się tysiące pracowników. Jednocześnie w Częstochowie bardzo dynamicznie rozwija się handel i usługi. W całej Częstochowie funkcjonuje ponad 27 tysięcy różnych zakładów pracy - zarówno mikrofirm jak i wielkich przedsiębiorstw o globalnej renomie. Osoby, które szukają zatrudnienia, nie mają z tym zazwyczaj większego problemu. Firmy nieustannie umieszczają w różnych mediach darmowe ogłoszenia o pracę Częstochowa.