Wydatki na samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej mogą znacząco zmniejszyć dochód, stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Dlatego też nie warto rezygnować z rozliczania w firmie tego typu kosztów, szczególnie, że takie nie jest to trudne. 

Ewidencja przebiegu pojazdów to specjalny rejestr, w którym przedsiębiorca uwzględnia zarówno przejechane w ramach służbowych spraw trasy, jak i koszty, poniesione na samochód. Można tu zaliczyć zarówno wydatki poniesione na paliwo, jak i inne wydatki związane z użytkowaniem pojazdu. Należy tylko pamiętać, że w przypadku paliwa do samochodu osobowego nie jest możliwe odliczenie podatku VAT - wraz z kwotą netto stanowić on będzie koszt uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć w danym miesiącu maksymalnie taką kwotę, jaka wynika z przemnożenia liczby przejechanych w tym okresie kilometrów przez specjalny wskaźnik, zależny od pojemności silnika samochodu. Co ważne, w przypadku ewidencji przebiegu pojazdów okresem rozliczeniowym jest cały rok - co oznacza, że jeśli w danym miesiącu koszty przewyższą limit albo przeciwnie, limit okaże się większy od kosztów, to nadwyżka zostanie przeniesiona na następny miesiąc. Tak więc, jak widać, podatnik nic nie traci.