Wygodnie, szybko, bezpiecznie - są to słowa które coraz częściej padają z ust klientów, korzystających z serwisów online. Nikogo nie dziwi już fakt, że w obecnych czasach coraz więcej usług przenosi się do świata wirtualnego. Jedną z nich jest faktoring - faktoring online.
Czym jest faktoring?
Faktoring jest usługą umożliwiającą bieżące finansowanie działalności. Polega na zamianie faktur sprzedażowych wystawionych z długim terminem na gotówkę. Przedsiębiorca nie chce czekać kilkudziesięciu dni na otrzymanie zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Finansuje on więc swoją fakturę u faktora. Wysyła mu skan lub zdjęcie faktury którą chce sfinansować, a gotówka zamiast po paru tygodniach, czy nawet miesiącach trafia na jego konto w 15 min. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, szczególnie w przypadku problemów z utrzymaniem płynności finansowej.
Faktoring online
Faktoring jeszcze do niedawna kojarzony był głównie z dużymi przedsiębiorstwami, a faktury poddawane temu finansowaniu opiewały na duże kwoty. Kilka lat temu zauważono, że na rynku MŚP również istnieje popyt na taką usługę, i rynek zaczął się dopasowywać. Powstały firmy specjalizujące się w faktoringu online, pozwalającym na szybkie finansowanie faktur wystawianych przez mniejsze przedsiębiorstwa. “W przypadku MŚP nie sprawdza się tradycyjny model obsługi wypracowany przez banki z myślą o ich klientach korporacyjnych. Kluczową zmianą z punktu widzenia klienta jest maksymalne uproszczenie procesu. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu limitu finansowania odbywa się coraz częściej w pełni automatycznie, bezpapierowo i trwa kilka minut.” - Podkreśla Michał Pawlik, prezes zarządu firmy SMEO, w książce “Faktoring Almanach Polskiego Związku Faktorów” z 2018 r.
Faktoring, jak wiele innych usług, trafił do internetu. Chcąc zrozumieć jak działa, spójrzmy na przykład przedsiębiorcy który zdecydował się na faktoring online.
Przykład 1.
Pan Marek jest właścicielem firmy eventowej. Jego partnerzy biznesowi - firmy którym organizuje przyjęcia, wymagają od niego wystawiania faktur z długim terminem płatności. Zorganizowanie przyjęcia jest dla niego kapitałochłonne. W czasie od zakończenia zlecenia, do otrzymania zapłaty za nie, nie może podjąć organizacji kolejnego eventu. Brakuje mu środków by go zrealizować. Jako zabiegany przedsiębiorca ceni sobie szybkość oraz wygodę. Decyduje się na faktoring online. Jego wybór faktora padł na SMEO - jedną z pierwszych firm na rynku która zaczęła oferować tą usługę. Składa wniosek o faktoring za pośrednictwem strony internetowej. Następnie potwierdza swoją tożsamość. Decyzja o przyznaniu limitu faktoringowego następuje w przeciągu kilku minut. Od teraz może w dowolnym momencie wgrywać do systemu faktury, które chce sfinansować w granicach swojego limitu. W 100% zdigitalizowany proces pozwala na szybkie finansowanie faktur, bez wychodzenia z domu. Od teraz Marek cieszy się płynnością finansową. Może na czas opłacić ZUS, zająć się kolejnymi zleceniami i być zadowolonym z prężnego rozwoju swojej firmy.
Dlaczego warto?
Faktoring online powstał by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mikroprzedsiębiorców. Wiele nowych firm ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Małe przedsiębiorstwa, współpracując z dużymi kontrahentami, akceptują warunki narzucone przez większego gracza. Wystawiają faktury z długim terminem płatności, i czekają na zapłatę np. 60 dni. Nie mogą w tym czasie wykorzystać tych pieniędzy, ponieważ jeszcze nimi nie dysponują. Faktoring online jest dużym ułatwieniem dla takich podmiotów. Pozwala na utrzymanie płynności finansowej - której brak jest jedną z głównych przyczyn przez które polskie firmy zmuszone są ogłosić niewypłacalność.
Faktoring a kredyt - porównanie
Niektórzy przedsiębiorcy zadają sobie pytanie: “Dlaczego miałbym skorzystać z faktoringu skoro to samo uzyskam biorąc kredyt?” Otóż nie do końca jest to prawdą.
Oto kilka podstawowych cech, które odróżniają faktoring od kredytu:
- Finansowanie działalności za pomocą faktoringu możliwe jest już od pierwszego dnia działalności firmy, nie ma wymogu minimalnego stażu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie jest potrzebna historia kredytowa. Jest to bardzo istotne dla młodych przedsiębiorstw, gdyż to zazwyczaj one potrzebują pomocy z utrzymaniem płynności finansowej. Faktor może zaproponować swoim klientom takie ułatwienie dzięki specyfice usługi faktoringu. To kontrahent klienta będzie spłacał zobowiązanie a nie klient, dlatego głównie liczy się jego zdolność kredytowa - nie klienta. Takiego rozwiązania nie mogą zaproponować banki udzielające kredytów.
- W przypadku faktoringu przedsiębiorca nie musi pamiętać o pilnowaniu spłaty, inaczej niż w przypadku spłacania rat kredytu. W momencie przesłania faktury do faktora może przestać martwić się o pilnowanie danej należności. Nie musi upominać kontrahenta, aby ten spłacił zobowiązanie. Może całą swoją uwagę poświęcić na rozwój firmy, a zarządzanie wierzytelnościami zostawia faktorowi, który zdejmuje z jego barków ten obowiązek. W przypadku kredytu jest wręcz przeciwnie, przedsiębiorca ma na swojej głowie kolejną sprawę o której musi pamiętać - terminowe spłacanie rat.
- Pieniądze uzyskane z faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel. Są to środki które już wcześniej przedsiębiorca zarobił - są jego i może nimi dysponować według uznania. Faktor nie może mu narzucić na co ma wydać pieniądze swojej firmy. Mogą one trafić np. na spłatę ZUS-u, na inwestycje, albo też na zakup materiałów. W przypadku kredytu często już na poziomie składania wniosku należy sprecyzować na jaki cel chcemy przeznaczyć gotówkę. W zależności od potrzeb możemy wybrać kredyt obrotowy lub inwestycyjny, natomiast faktoring nie ma żadnego podziału związanego z przeznaczeniem otrzymanych pieniędzy.
- Faktoring nie obniża zdolności kredytowej. Ten rodzaj finansowania nie wpływa nawet w najmniejszym stopniu na realną możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań firmy. Nie powoduje zadłużenia. Dzięki temu, przedsiębiorca nie zamyka sobie drzwi na uzyskanie dodatkowego wsparcia bankowego.
- Szybkość działania. Faktoring, a szczególnie faktoring online, ma maksymalnie uproszczoną i zautomatyzowaną procedurę wnioskowania o finansowanie. W przypadku kredytu, rozpatrzenie wniosku może trwać kilka dni. Może także okazać się, że niezbędne jest dosłanie dodatkowych dokumentów, co znowu wydłuża czas oczekiwania na decyzję banku.
Faktoring online pomaga faktorom wyjść naprzeciw wymaganiom klientów. Zwłaszcza tych z sektora MŚP oraz startupów, dla których istotny jest wygodny i natychmiastowy dostęp do gotówki, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ich firmy. Warto także rozważyć, czy nie będzie on lepszą i wygodniejszą formą finansowania działalności niż kredyt.