Handlowiec jest specjalistą prowadzącym sprzedaż produktów albo usług firmy. Jakie zatem predyspozycje musi posiadać osoba ubiegająca się na to stanowisko? W zależności od [szczebla zajmowanego w firmie|preferencji firmy, handlowiec może być account managerem, przedstawicielem handlowym, kierownikiem sprzedaży lub dyrektorem handlowym. Każdemu z tych stanowisk odpowiada różny zakres obowiązków oraz różny charakter pracy. Może ona być pracą w terenie, u klienta, polegającą na na negocjacjach, spotkaniach, rozmowach z klientami (mniejszymi lub większymi), ale może być również pracą w biurze firmy. Predyspozycje Katalog stron internetowych By wykonywać tę pracę, niezbędne są kwalifikacje zawodowe zgodne z profilem działalności firmy - niejednokrotnie zatem zatrudnia się inżynierów odpowiedniej specjalności. Niemniej ważnym atutem są studia lub kursy o charakterze menadżerskim oraz ekonomicznym. Dobry handlowiec musi posiadać także takie cechy jak: obrotność, przebojowość, komunikatywność, samodzielność, dyspozycyjność a także operatywność. Istotna jest jednakże empatia i ambicja, gdyż:
  • empatia oznacza pewien stan umysłu, umożliwiający odgadnięcie potrzeb klienta i zaoferowanie mu takiego produktu lub usługi, które sprawią ,że będzie z nich zadowolony.
  • ambicja handlowca powoduje, iż postrzega on udaną transakcję jako osobiste zwycięstwo i jednocześnie motywację do dalszej pracy. Ponadto, motywacja jest nie tylko finansowa, ale także osobista, gdyż podnosi jego ego i przynosi uczucie satysfakcji.