Zarządcy nowoczesnej infrastruktury miejskiej muszą dbać nie tylko o wysoką jakość życia lokalnej społeczności, ale także o atrakcyjność turystyczną i rozwój w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Internet Rzeczy ułatwia sprostanie tym wyzwaniom i wdrożenie innowacyjnych technologii w przestrzeni publicznej. Jak to działa? Czym wyróżniają się inteligentne miasta?

Czym jest Internet Rzeczy?

IoT (Internet of Things), czyli Internet Rzeczy, to zarządzana zdalnie sieć obiektów fizycznych, które są podłączone do internetu, aby komunikować się między sobą i udostępniać dane użytkownikom.

Beneficjentami tej technologii są zarówno konsumenci, którzy korzystają z nowoczesnych rozwiązań w gospodarstwach domowych (np. systemów smart home) oraz w przestrzeni publicznej (np. wypożyczalni rowerów), jak i przedsiębiorcy. Firmy zbierają i analizują duże zbiory informacji. Na ich podstawie optymalizują koszty prowadzenia działalności gospodarczej i udoskonalają ofertę dla klientów.

Internet Rzeczy uprzyjemnia codzienne życie oraz ułatwia wdrażanie innowacyjnych pomysłów w biznesach, szczególnie w sektorze bezpieczeństwa, przemysłu czy zdrowia. Co więcej, IoT sprzyja rozwojowi technologicznemu miast, które powinny zadbać o m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla i pielęgnować środowisko naturalne.

Jak Internet Rzeczy unowocześnia miasta?

Ekosystem Internetu Rzeczy w inteligentnym mieście bazuje na kartach M2M (machine to machine), które pozwalają na automatyczne przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym pomiędzy urządzeniami w infrastrukturze.

Jednym z jej najważniejszych elementów są nowoczesne lampy miejskie, które wyposaża się w czujniki zmierzchu i kamery transmitujące dane do systemu zarządzania oświetleniem. Centrala dostosowuje parametry światła do bieżących warunków w danym obszarze. W efekcie rośnie poziom bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców, a zarządcy ponoszą niższe koszty utrzymania lamp. Co więcej, operatorzy mogą wcześnie wykrywać potencjalne awarie i zapobiegać powtarzającym się problemom, na które skarżą się mieszkańcy.

Inne rozwiązania, które można wdrożyć za pomocą Internetu Rzeczy w inteligentnym mieście, to m.in.:

  • system wykrywania usterek w wodociągach i zdalnego odczytu wodomierzy,
  • ławki z ładowarkami do smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych,
  • kosze z czujnikami zapełnienia i wilgotności, które ułatwiają określenie, z jaką częstotliwością należy opróżniać poszczególne pojemniki,
  • sensory monitorujące poziom hałasu i jakość powietrza, w szczególności pyłów zawieszonych,
  • sygnalizacja drogowa, która zarządza ruchem na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach, przyznając pierwszeństwo komunikacji zbiorowej.

Artykuł sponsorowany