Czy burza może uszkodzić komputer?

Zjawiska pogodowe od zawsze stanowiły zagrożenie dla człowieka. Obecnie potrafimy skutecznie chronić się przed nieprzyjazną aurą m.in dzięki mocnym dachom, szczelnym oknom i piorunochronom. My jesteśmy bezpieczni - nasz sprzęt nie. W tym cyklu poradnikowym zajmiemy się ochroną urządzeń elektronicznych przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Jednym z nich jest burza - tak często odwiedzająca nasz kraj podczas letnich upałów. Jak chronić laptopa lub komputer stacjonarny przed jej wpływem?

  • Listwa przeciwprzepięciowa to podstawa. Powinien w nią być wyposażony każdy komputer. Nie gwarantuje ona pełnej ochrony w razie uderzenia pioruna, potrafi jednak przetrzymać lżejsze przepięcia. Warto zainwestować także w specjalne Eliminatory Chwilowych Przepięć.
  • Nagła utrata prądu podczas pracy jest prawdziwym utrapieniem. Nie dość, że traci się niezapisane w porę dane, to jeszcze istnieje ryzyko uszkodzenia dysku twardego. Aby więcej nie martwić się tego rodzaju kataklizmami, trzeba zakupić UPS, który zapewnia kilkanaście minut zasilania na dokończenie zadań i wyłączenie komputera.
  • Regularnie rób kopie zapasowe danych. Dla firmy najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie kompleksowego systemu backupu. Użytkownicy domowi mogą raz na jakiś czas zgrywać ważne pliki na zewnętrzne nośniki, takie jak np. pendrive.
  • Najpewniejszą metodą jest całkowite odłączenie urządzenia od prądu. Pamiętaj, żeby odłączyć też kabelek od modemu lub routera. Jeśli pracujesz na laptopie, przejdź na zasilanie baterią.
  • Jeżeli na zewnątrz są zainstalowane anteny do internetu, koniecznie odłącz je i schowaj w pomieszczeniu.
  • Gwarancją spokojnego snu dla przedsiębiorcy jest oczywiście polisa ubezpieczeniowa na tego rodzaju wypadki.

Nie tylko burza może zagrozić Twojemu komputerowi! Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi częściami cyklu: