Dofinansowania unijne to dobry pomysł dla przedsiębiorstw, poszukujących kapitału na nowe przedsięwzięcia. Warto jednak pamiętać, że takie dofinansowanie wymaga od przedsiębiorcy wykazania także wkładu własnego - najczęściej w wysokości 15-50% kwoty całej inwestycji.
Problem wkładu własnego może pojawić się zarówno w nowych, niewielkich przedsiębiorstwach, jak i w większych, obawiających się np. utracenia płynności finansowej.
W takiej sytuacji banki przewidziały tzw. kredyty pomostowe, umożliwiające finansowanie biznesowych projektów, zanim zostaną uzyskane na nie środki unijne. Kapitał pozyskany z takiego kredytu musi być następnie spłacony ze środków dofinansowujących firmę. Natomiast przedsiębiorca opłaca wyłącznie odsetki od uzyskanej pożyczki.
Kredyt pomostowy może wynieść nawet 100% wartości przyznanej dotacji. W zależności od umowy kredytowej, kwota pożyczki może zostać przekazana przedsiębiorcy jednorazowo lub też w ratach. Szczegółowe warunki uzyskania takiej pożyczki zależą od zasad banku, który jej udziela. W praktyce jednak znacznie łatwiej jest uzyskać taki kredyt, niż zwykły kredyt inwestycyjny.