W prasie i na portalach internetowych dominują informacje na temat Bitcoinów, mało kto zauważył, że równolegle pojawił i rozwinął się inny cyfrowy pieniądz - stworzony w Kanadzie MintChip. Niedawno na nowojorskich Targach Narodowej Federacji Handlowej pokazano terminale pozwalające na łatwe dokonywanie płatności w MintChipach. Za projektem stoi francuska firma Ingenico, która współpracuje z Królewską Mennicą Kanadyjską.

Czym jest MintChip?

MintChip to wirtualna waluta, pozwalająca na dokonywanie internetowych transakcji na całym świecie. Mintchip jest wymienialny na większość obecnych na świecie walut. W przeciwieństwie do Bitcoina potrzebuje ona dodatkowych urządzeń, by nią obracać. Oprócz projektowanych przez Ingenico terminali konieczne jest posiadanie modułu smart card - małej karty czipowej, którą można podłączyć do komputera, smartfona lub tabletu.

MintChip - konkurs na najlepsze aplikacje

Aby zachęcić użytkowników z całego świata do wdrażania płatności Mintchipami, Królewska Mennica Kanadyjska ogłosiła konkurs na najlepsze aplikacje oraz koncepcje. Chodziło o to, by wynaleźć jak najwięcej pomysłów na wykorzystanie wirtualnej waluty. Do wygrania było niebagatelna kwota - 50 tysięcy dolarów w złocie. Konkurs już się zakończył - wygrała aplikacja MintWallet, służąca do wykonywania szybkich płatności. Na drugim miejscu uplasował się programik Pennies a Day, który od każdej przeprowadzanej transakcji odlicza jakąś małą kwotę na określony cel charytatywny.

Wybór jury nieco różnił się od ocen publiczności - w tej kategorii wygrała aplikacja Mini Checkout, pozwalająca na samodzielne skanowanie kodóww sklepie i płacenie przy tym za nie - bez konieczności stania w kolejce.