Stres jest zmorą dzisiejszych czasów - warunki, w jakich przyszło funkcjonować współczesnemu człowiekowi (ciągły pośpiech, nacisk na wyniki, porównania z innymi) sprawiają, iż dosięga on nawet najbardziej odpornych. Skutki takiego stanu są niebezpieczne dla organizmu, a ponadto ujawniają się w postaci różnego rodzaju niepowodzeń na gruncie prywatnym oraz zawodowym, co napędza błędne koło (bo któż potrafi nie przejmować się porażkami?).
Nie jest tak, że biedny, wyczerpany, spięty “współczesny człowiek” nie może bronić się przed atakami ze strony stresu. Jak zatem pokonać stres? Jest kilka prostych sposobów postępowania, które mogą przyczynić się do zredukowania jego działania, a nawet całkowitego wyeliminowania tego niechcianego towarzysza.
Antidotum na stres - pozytywne myślenie
Osoby, które nawet w najgorszej sytuacji potrafią dostrzec jej pozytywne aspekty, są dużo szczęśliwsze i globalnie mniej zestresowane. Działanie tego leku uaktywnia się również wówczas, gdy w stresującej sytuacji myśli kieruje się w stronę rzeczy przyjemnych - np. wspomnień z udanego urlopu albo czekającej nagrody. Zbawienne może okazać się również odnajdywanie przyjemności w drobnych sprawach - np. porannym joggingu, kubku herbaty czy filiżance aromatycznej kawy.
Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku optymizmu i pozytywnego myślenia, zwiększa szanse na przezwyciężenie każdego, w tym też najtrudniejszego kryzysu. Tego rodzaju działania mogą sprawić, że codzienność nie będzie postrzegana jako pasmo porażek, a każdy problem stanie się wyzwaniem, a nie niemożliwym do przezwyciężenia kryzysem.
W ten sposób załatwienie każdej sprawy będzie łatwiejsze i przebiegnie sprawniej. Dlaczego? Otóż optymiści myślą szybciej i efektywniej, nie tracą czasu na użalanie się nad sobą i trawienie problemu, ale od razu przechodzą do działania. Jest to możliwe, ponieważ ich zasoby energetyczne i poznawcze nie są zużywane na wcześniej wspomniane pogrążanie się w marazmie.
Ponadto, pozytywne myślenie to też lepsze samopoczucie oraz kreatywne podejście do problemu. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w takich warunkach stres będzie miał bardzo utrudniony dostęp do organizmu, a nawet jeśli się przebije przez ten system zabezpieczeń, środowisko, w jakim się znajdzie, z pewnością nie będzie dla niego przyjazne.
Pokonać stres - wyciszenie organizmu…
Zrelaksowane ciało to spokojny umysł. W sytuacji kryzysu, poza pozytywnym myśleniem, pomocne mogą okazać się proste ćwiczenia, które zniwelują występujące w organizmie napięcie, odczuwane jako sztywne mięśnie karku, ramion i barków.
Można zacząć od prostych ćwiczeń oddechowych, które nie wymagają specjalnych warunków, a dają wyraźnie odczuwane efekty. Dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera, ważny jest ruch, dlatego pomocne może okazać się choćby przeciąganie i rozciąganie mięśni.
Również zmęczone oczy mogą prowadzić do wielu problemów, jak np. bóle głowy, a przez to trudności z koncentracją. Higiena pracy przed komputerem wymaga częstego odrywania wzroku od monitora i patrzenia w przestrzeń, np. w okno. Dodatkowo w biurze można wprowadzić kilka elementów zieleni, która służy zmęczonym oczom.
Sprawdzoną metodą na stres, wymagającą trochę więcej czasu i zaangażowania, jest medytacja. Osiągany w trakcie takich ćwiczeń stan głębokiej relaksacji pomoże zrównoważyć emocje i uspokoić nerwy. Istnieje wiele technik medytacyjnych, jak chociażby joga. Jest niezwykle prosta, a jej praktykowanie przyniesie niesamowite rezultaty. Potwierdza to niemalże każdy, kto ją uprawia.
Kontakt z bliskimi
Często nawet najlepsze wspomnienia oraz ćwiczenia relaksacyjne nie są na tyle silną obroną, aby uniknąć negatywnych skutków doświadczonego stresu. Wówczas z pomocą mogą przyjść bliscy - rodzina, przyjaciele. Badania pokazują, iż już sama obecność życzliwej osoby pomaga rozładować negatywne emocje. Co więcej, w trakcie rozmowy z bliską osobą, następuje ponowny wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie.
Poza tym, “wygadanie” się przyjacielowi pozwoli na spojrzenie na problem z innej perspektywy. Bliska osoba z pewnością rzuci nowe światło na sprawę i może okazać się, że to, co na początku wydawało się niemożliwe do przezwyciężenia, w rzeczywistości nie jest takie straszne.
Zamiast więc cierpieć w samotności, lepiej jest wyjść ze znajomymi, porozmawiać i może razem zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, albo po prostu oderwać się od problemów i nabrać do nich dystansu.
W walce ze stresem nie można pozostawać biernym. Pozytywne myślenie, ćwiczenia relaksacyjne i kontakt z bliskimi to tylko kilka prostych oraz łatwo dostępnych sposobów na niwelowanie jego wpływu na różne sfery funkcjonowania. Warto znaleźć najskuteczniejsze dla siebie rozwiązanie i korzystać z niego jeszcze zanim stres zacznie działać.
Interesujesz się tematyką HR? Sprawdź, jakie są najczęstsze kłamstwa w CV!