Zanim założy się własną firmę należy zastanowić się nad właściwą formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Od tej decyzji bowiem zależeć będzie późniejszy sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych i księgowości. Formy opodatkowania Przyszły właściciel firmy do wyboru ma kilka sposobów prowadzenia dokumentacji firmowej.

Opodatkowanie przedsiębiorców

Pierwszy to księgowość na zasadach ogólnych (podatek liniowy 19 proc. albo podatek progresywny):
  • karta podatkowa - mogą się na niej opierać tylko podatnicy, wykonujący określone zawody, czyli przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową w formie spółki cywilnej albo samodzielnie oraz zatrudniających niewielu pracowników.
  • księga przychodów i rozchodów - polega na comiesięcznych albo kwartalnych obliczeniach kwoty podatku od osiągniętego dochodu (to jest przychodu zmniejszonego o koszty)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki ryczałtu są zróżnicowane w zależności od rodzaju przychodów i wynoszą: 5,5%, 17%, 3 %, 20 %.
Drugi sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych to pełna księgowość - wymagana przy Sp. z o.o.. O wyborze sposobu rozliczeń podatkowych należy pisemnie poinformować urząd skarbowy. Wybór księgowości Przy zakładaniu firmy ważny jest także wybór najlepszej formy prowadzenia księgowości. Właściciel firmy do wyboru ma tradycyjne biuro rachunkowe oraz księgowość internetową.
  • tradycyjne biuro rachunkowe – jest dużo droższe niż księgowość internetowa. Posiada również wiele ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednak jest niezbędne do prowadzenia pełnej księgowości, gdzie dokumentacja firmowa posiada znaczny stopień skomplikowania prawnego.
  • e-księgowość – znakomicie sprawdza się w przypadku prowadzenia dokumentacji małego przedsiębiorstwa. Jest niezawodna, bezpieczna, nowoczesna i ,co najistotniejsze, niedroga. Korzysta się z niej przy pomocy internetu. Usługi on-line są dostępne 24 godziny na dobę, dzięki temu przedsiębiorca ma do nich dostęp kiedy tylko chce i to z każdego miejsca na świecie.
Dobrze wiedzieć, że jednym z gigantów na Polskim rynku, świadczącym usługi zarówno nowoczesnej księgowości on-line, jak i tradycyjnej księgowości, w tym także i pełnej jest biuro rachunkowe we Wrocławiu.