W artykule
Zanim założy się własną firmę należy zastanowić się nad właściwą formą opodatkowania przedsiębiorstwa. Od tej decyzji bowiem zależeć będzie późniejszy sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych i księgowości. Formy opodatkowania Przyszły właściciel firmy do wyboru ma kilka sposobów prowadzenia dokumentacji firmowej.
Opodatkowanie przedsiębiorców
Pierwszy to księgowość na zasadach ogólnych (podatek liniowy 19 proc. albo podatek progresywny):
- karta podatkowa - mogą się na niej opierać tylko podatnicy, wykonujący określone zawody, czyli przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową w formie spółki cywilnej albo samodzielnie oraz zatrudniających niewielu pracowników.
- księga przychodów i rozchodów - polega na comiesięcznych albo kwartalnych obliczeniach kwoty podatku od osiągniętego dochodu (to jest przychodu zmniejszonego o koszty)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawki ryczałtu są zróżnicowane w zależności od rodzaju przychodów i wynoszą: 5,5%, 17%, 3 %, 20 %.
- tradycyjne biuro rachunkowe – jest dużo droższe niż księgowość internetowa. Posiada również wiele ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednak jest niezbędne do prowadzenia pełnej księgowości, gdzie dokumentacja firmowa posiada znaczny stopień skomplikowania prawnego.
- e-księgowość – znakomicie sprawdza się w przypadku prowadzenia dokumentacji małego przedsiębiorstwa. Jest niezawodna, bezpieczna, nowoczesna i ,co najistotniejsze, niedroga. Korzysta się z niej przy pomocy internetu. Usługi on-line są dostępne 24 godziny na dobę, dzięki temu przedsiębiorca ma do nich dostęp kiedy tylko chce i to z każdego miejsca na świecie.