Zima nie jest łatwym czasem dla naszej fryzury. Nosimy czapki, chowamy włosy pod kurtkami, swetrami, jesteśmy narażeni na mróz, słońce, zmiany temperatur. W tym czasie nasze włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Jeżeli chcemy, aby były piękne i zdrowe, nie elektryzowały się, nie przetłuszczały, nie zmieniły diametralnie swojego wyglądu, musimy stosować kilka niezbędnych kroków. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów zimą?

Czapka a pielęgnacja włosów

Kiedy nienagannie ułożymy fryzurę, ostatnim czego chcemy, jest przykrycie jej czapką. Jednak okazuje się ona niejednokrotnie ważniejsza niż oszałamiający wygląd. Pamiętajmy, że przede wszystkim powinniśmy dbać o swoje zdrowie. Jeżeli nie nałożymy czapki, narażamy się nie tylko na odmrożenie uszu, lecz także na uszkodzone, przemarznięte cebulki włosów. Co za tym idzie, zimą włosy mogą nam wypadać na potęgę, wolniej rosnąć… A wystarczy zadbać o ciepło.

Oczywiście, nie ma co ukrywać – czapki sprawiają, że gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie, dlatego też włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Tutaj pomoże nam wybranie czapki z oddychającego materiału. Skórze głowy na pewno jest lepiej, kiedy może zaczerpnąć nieco powietrza.

Z pewnością znana jest wam ta sytuacja: po ściągnięciu czapki nie możemy ujarzmić włosów, które bardzo się elektryzują. W tym przypadku może pomóc antystatyczny spray lub płyn do płukania tkanin, którego użyć można po praniu. Możliwe, że przyczyną elektryzowania jest przesuszenie. Pamiętaj o stosowaniu przynajmniej raz w tygodniu odżywczej, nawilżającej maski. Jeżeli masz problem z naelektryzowaną fryzurą, czesz się szczotkami z naturalnego włosia - sztuczne tworzywa wcale ci nie pomogą, wręcz przeciwnie.

Jeżeli nie chcesz narazić swoich włosów na uszkodzenia mechaniczne (przypięcie ich zamkiem od kurtki itp.), po prostu zwiąż je i przykryj w całości fryzurę czapką – wtedy nic nie powinno im się stać.

Pielęgnacja włosów zimą – mycie i suszenie

Jak już wspomniano, przez czapki włosy szybciej i łatwiej się przetłuszczają. Dlatego też wielu z nas na pewno trudno jest wyobrazić sobie, że ominiemy mycie włosów, aby ich nadto nie obciążać.

Myjmy włosy wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzebują, postarajmy się jednak używać delikatnych szamponów, które z pewnością nie przyczynią się do ich obciążenia.

Zmiany temperatur i suche powietrze w pomieszczeniach i pojazdach w trakcie zimy sprawiają, że suszenie włosów jest dla nich prawdziwą katorgą, dlatego jeżeli nie musimy tego robić, pozwólmy im wyschnąć naturalnie. Oczywiście, każdemu z nas mogą zdarzyć się sytuacje, w których suszarka jest niezbędna. Postawmy wtedy na zimny nawiew i suszarkę z jonizacją.

Pielęgnacja włosów zimą – jak odżywić i zabezpieczyć?

W składach szamponów i odżywek do włosów często zobaczyć można silikony. Ich nadmiar nie jest dobry dla naszych włosów, jednak w zimie mogą je ochronić przed wahaniami temperatury oraz wszelkimi uszkodzeniami. Dlatego w tym okresie w pielęgnacji włosów nie pomijaj sylikonów.

Zimą łatwo o przesuszenie włosów, jest to więc doskonały czas na ich intensywne olejowanie. Taka pielęgnacja włosów nie wymaga od nas wiele wysiłku, wystarczy nałożyć olej na całą długość włosów, zabezpieczyć czepkiem foliowym, a dla polepszenia efektu nałożyć na głowę coś ciepłego – na przykład, często znienawidzoną, czapkę. Taką maskę możesz trzymać na głowie przez kilka godzin, nawet przez całą noc. Pamiętaj jednak, że po olejowaniu włosy musisz dokładnie umyć i spłukać, w przeciwnym razie będą wyglądały na przetłuszczone.

Nawilżanie również jest w tym okresie bardzo ważne. Nie tylko wspomniana maska, ale i odżywianie włosów po każdym myciu jest obowiązkowe. Spłukuj odżywkę i szampon chłodną wodą. Dzięki temu włosy staną się naprawdę gładkie.

O fryzurę warto dbać przez cały rok, jednak zimą pielęgnacja włosów powinna być szczególnie przemyślana. Nie zapominaj o nawilżaniu, olejowaniu i odżywianiu włosów. Pamiętaj, że czapka jest naprawdę ważna, nie tylko dla twojego zdrowia, lecz także dobrej kondycji fryzury. Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, postarasz się dbać o to, by włosy nie ulegały uszkodzeniom mechanicznym, zrezygnujesz z suszarki i innych urządzeń, którymi modelujesz włosy w wysokiej temperaturze, nie narazisz ich na szkody.