Obecnie video jest jednym z najprężniej rozwijających się sposobów przekazu treści w internecie. Nie trzeba dysponować budżetem ogromnej korporacji, aby realizować angażujące filmiki. Umożliwiła to między innymi rosnąca popularność aplikacji mobilnych do streamingu treści takich jak Snapchat, Meerkat czy Periscope, a także coraz większe faworyzowanie filmików przez Facebooka. Sprawdź, czym jest video 360?
Czym jest video 360?
Video 360 to technologia nagrywania filmów (inaczej filmy sferyczne), dzięki której widz może znaleźć się w centrum wydarzenia. Od niego bowiem zależy, którą perspektywę będzie chciał oglądać w danej chwili. Możliwość rozglądania się umożliwia zobaczenie tego, co w tradycyjnym filmiku jest niewidoczne - otoczenia z perspektywy kamery w 360 stopniach.
Jak powstaje video 360?
Obraz z 360 stopni nagrywany jest przez połączony ze sobą układ kamer. Następnie w procesie montażu obrazy ze wszystkich urządzeń zostają ze sobą połączone. Na rynku pojawiają się również specjalnie przystosowane do tego pojedyncze kamery, które mają usprawnić proces nagrywania, jednak jeśli chcemy uzyskać profesjonalny efekt, warto stworzyć film przy użyciu wielu kamer. Sam obraz jest skompresowany do prostokąta, a żeby jakość obrazu była dobra, najlepiej jest tworzyć filmy w jakości 4K.
Ciekawostką jest, że Google wykorzystywało w dużym stopniu tę technologię do tworzenia Google Street View.
Video 360 - w jaki sposób je oglądać?
Aby obejrzeć video sferyczne, wystarczy posiadać komputer z zainstalowaną przeglądarką (najlepiej Google Chrome) lub telefon z systemem Android lub iOS.
Oglądając na komputerze film w tym formacie, wystarczy klikać kursorem myszy w wybranym kierunku. Natomiast podczas seansu na smartfonie należy zależnie od modelu przesuwać palcem po ekranie lub poruszać urządzeniem w odpowiednie strony, aż wbudowane czujniki zareagują na ruch.
Dodatkowym gadżetem do oglądania tego typu filmów na smartfonach są stworzone przez Google kartonowe okulary Cardboard. Jak działają Google Cardboard? Wystarczy włożyć do nich swojego smartfona i uruchomić film, nakręcony w 360 stopniach. Znajdujące się w nich dwie soczewki powiększające powodują, że użytkownik ma wrażenie otaczającego go obrazu. Wzór do pobrania i zrobienia ich samemu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej. Można je również zakupić w internecie i złożyć z gotowych części.
Jak wykorzystać video 360 w marketingu?
Możliwości zastosowania filmików w marketingu są niemal nieograniczone.
W przypadku filmów sferycznych istnieją pewne kategorie, w których ten rodzaj video sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Takie filmy mają również silny wydźwięk emocjonalny. Dzięki nim widz może wejść w interakcję z nagranym otoczeniem oraz wczuć się w daną sytuację.
Umieszczanie oraz oglądanie takich filmów jest możliwe zarówno na YouTube i Facebooku, co daje szerokie pole do manewrów marketingowych.
Inspiracji można szukać na przykład na YouTube lub dedykowanym fanpage’u facebooka, na którym zebrane są najciekawsze video 360 z serwisu.
Przykłady zastosowania video 360 w marketingu
Video sferyczne można wykorzystać w działaniach marketingowych na wiele sposobów. Marketerzy z filmiku na filmik prześcigają się w pomysłach. Do najpopularniejszych zastosowań można zaliczyć:
-
relacje z wydarzeń
Tworząc relację z wydarzenia w formacie video 360 można dać możliwość wczucia się w klimat eventu nieobecnym osobom - może to być zarówno konferencja branżowa, jak i koncert. Jeśli wydarzenie odbywa się cyklicznie taka relacja z pewnością wpłynie na wzrost frekwencji podczas kolejnych edycji.
-
marketing miejsc
W pojęciu marketingu miejsc można umieścić wiele pomysłów na wykorzystanie filmów sferycznych. Może to być wirtualna wycieczka po budynku uniwersytetu, muzeum lub kawiarni. Jednym z przykładów wykorzystania video 360 w Polsce jest spacer po wrocławskim ZOO.
-
sprzedaż i reklama
Filmiki tego typu przedstawią produkt w bardziej dokładny sposób niż zdjęcia. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne na przykład w branży nieruchomości, gdzie klient może udać się w każdej chwili na wirtualne zwiedzanie mieszkania.
Czy warto inwestować w video 360?
Ciągły postęp technologiczny oraz rosnące wymagania odbiorców to już codzienność. Dlatego warto inwestować w rozwój innowacyjnych działań marketingowych, póki wzmagają ciekawość i budzą zaangażowanie.
Filmy sferyczne pozwalają na oglądanie tej samej przestrzeni za każdym razem z innej perspektywy, co zachęca do zapoznania się na wiele sposobów z marką.
Zaangażowanie odbiorcy wzrasta, a to oznacza, że między nim a marką tworzy się więź, którą można wykorzystać do dalszej komunikacji.