W poprzedniej części poświęconej systemowi Windows XP informowaliśmy o kończącym się oficjalnie darmowym wsparciu ze strony firmy Microsoft. Zmiany, mające na celu przekonanie klientów indywidualnych i biznesowych do przesiadki na Windows 8, nie wszystkich klientów nastrajają optymizmem. Zwłaszcza przedsiębiorstwa pracujące od lat na sprawdzonym XP, posiadającym programy zoptymalizowane pod kątem pracy w wybranych sektorach biznesowych. Oczywiście nowsze wersje oferują większe możliwości, ale co za tym idzie – konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na sprzęt i oprogramowanie. Z drugiej strony istnieje specjalistyczne oprogramowanie, które nie jest zgodne z Windows 7 lub Windows 8, co może stanowić nie lada problem dla przedsiębiorców, dla których ważne jest bezpieczeństwo firmowego komputera.

Bezpieczeństwo firmowego komputera po utracie darmowej aktualizacji

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z brakiem stabilności systemu Windows XP, prezentujemy najważniejsze wskazówki, którymi powinny przede wszystkim kierować się przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni, którzy po 8 kwietnia 2014 roku w dalszym ciągu będą korzystać z systemu Windows XP. Microsoft wprawdzie zapowiedział ostatnią dużą aktualizację tego dnia, jednak biorąc pod uwagę częstotliwość pojawiania się nowych wirusów, najnowsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć na długie miesiące.

Sandbox – uruchamiaj programy w Piaskownicy

Sandboxie to specjalna aplikacja, która umożliwia stworzenie zewnętrznego i jednocześnie zamkniętego środowiska, w którym możemy bez obaw uruchamiać nowe pliki czy dokumenty. W przypadku otwarcia oprogramowania zarażonego wirusem nawet pomimo braku wsparcia dla systemu Windows XP nasz komputer będzie bezpieczny. Złośliwy kod będzie w stanie zarazić wyłącznie utworzone przez Sandboxie zewnętrzne środowisko. Co ważne, programy uruchamiane w tym trybie nie mają możliwości połączenia z innymi aplikacjami na naszym dysku, dzięki czemu wirus nie ma szans na rozprzestrzenienie, a my możemy błyskawicznie wyeliminować zagrożenie.

Oprogramowanie antywirusowe – tylko najnowsze wersje

Wydaje się to rzeczą oczywistą, że od tego roku trzeba będzie zwrócić większą uwagę na skuteczne oprogramowanie antywirusowe. Musi być przede wszystkim aktualne i, jak pokazują badania ekspertów testujących rozmaite rozwiązania, wcale nie musi być programem komercyjnym. Można tu wymienić choćby AVG AntiVirus Free, 360 Internet Security, Ad-Aware Free Antivirus+, avast! Free Antivirus 2014, Comodo AntiVirus czy Panda Cloud Antivirus, który dodatkowo oferuje rozwiązanie ochrony cennych danych w chmurze.

Aplikacje wyłącznie w najnowszej wersji

Obok specjalistycznych programów na co dzień korzystamy również z popularnych przeglądarek, komunikatorów czy klientów pocztowych – warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić zmiany, jakie przygotowują niezależni producenci. Warto pamiętać, że rezygnacja ze wsparcia dla systemu Windows XP w przypadku Microsoftu nie oznacza, że inne firmy zajmujące się poprawkami swoich programów również postanowiły zrezygnować z dedykowanych pod XP wersji.

Producenci oprogramowania w dalszym ciągu zdają sobie sprawę z potencjału i sporej liczebności klientów. Skąd zdobyć informacje o nowych wersjach programów? Wbrew pozorom wcale nie trzeba być ekspertem w tej dziedzinie. Wiadomo, że na pewno nie otrzymamy więcej darmowych poprawek dla przeglądarki Internet Explorer, dlatego warto zapoznać się z możliwościami konkurencji w postaci Google Chrome czy Mozilla Firefox. Obecnie to właśnie te rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo firmowego komputera. Jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą nowych wersji, to wystarczy regularnie poświęcać kilka minut na zapoznanie się z notatkami zamieszczanymi na oficjalnych blogach. Takie firmy jak Google, Mozilla i inni producenci wydający darmowe oprogramowanie regularnie informują o kolejnych wersjach i poprawkach za pośrednictwem oficjalnych blogów.

Wybierz stabilną zaporę sieciową

Oprócz aktualnej wersji programu antywirusowego niezbędne staje się zainstalowanie zapory sieciowej. Zapewnia nie tylko dodatkową ochronę przed ewentualnymi wirusami, lecz również umożliwia kontrolowanie ruchu w sieci w obrębie obsługiwanych komputerów. Wskazana jest manualna konfiguracja zapory, która powinna być nastawiona na ochronę przeciw atakom z zewnątrz. Najnowsze programy antywirusowe powinny mieć domyślnie zintegrowaną zaporę sieciową, ale w przypadku jej braku lub chęci dodatkowych zabezpieczeń warto skorzystać z kilku propozycji, jak np. Comodo Firewall, Private Firewall czy Zone Alarm Free Firewall.

Unikaj wtyczek oraz linków z niepewnego źródła

Tę zasadę powinni przestrzegać wszyscy internauci, bez względu na posiadaną wersję systemu operacyjnego. Nie jest wskazane wchodzenie na strony narażone na ataki hakerów – m.in. sklepy z pornografią czy medykamentami wątpliwego pochodzenia.

Maila od nieznanych nadawców również powinniśmy kasować od razu bez próby choćby podglądu wiadomości, gdyż już na tym etapie nasz komputer może zostać zainfekowany. Korzystając z różnego rodzaju darmowego oprogramowania, należy pamiętać o aplikacjach typu adware i spyware, które nie tylko skanują sprzęt w poszukiwaniu poufnych danych i haseł, lecz również publikują natrętne reklamy w formie spamu.

Oficjalny brak wsparcia dla systemu Windows XP może być przeszkodą dla wielu przedsiębiorstw, zmuszonych do przesiadki na nowsze wersje. W przypadku klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, które nie są uzależnione od określonego oprogramowania, można poradzić sobie z nadchodzącą niedogodnością. Jak zwykle w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem komputerów w sieci należy rozważnie korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez Internet i regularnie dbać o ochronę przy użyciu alternatywnych aplikacji.

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi częściami cyklu:

Windows XP – jak dbać o bezpieczeństwo firmowego komputera po zakończeniu wsparcia przez Microsoft (cz. 1)?