W sieci roi się od poradników tłumaczących, jak założyć własny biznes. Urzędy pracy, biura karier, różnego rodzaju firmy szkoleniowe i organizacje promują ideę własnej działalności. Mimo to Polacy boją się zakładać własną działalność gospodarczą. 
 
Prowadzenie własnej działalności w naszym kraju nie jest cieszącym się popularnością sposobem radzenia sobie z brakiem zatrudnienia. Zazwyczaj też nie jest uznawane, jako coś dla każdego. Idea własnej działalności gospodarczej w naszym kraju, porównując z państwami w Zachodniej Europie, dopiero zaczyna wzrastać. Ukazują się projekty usprawniające nie tylko rozpoczęcie własnego biznesu, ale także jej prowadzenie. Ponadto, dostępne są liczne szkolenia finansowane z funduszy europejskich, programy pozyskiwania środków z UE a także konkursy, jak chociażby Fundacji Kronenberga, promujący osoby przedsiębiorcze. Wszystkie te kroki przynoszą efekty, jednak nie takie, jakich należałoby spodziewać się. Polacy obawiają się klęski. Wizja, równoznacznego z prowadzeniem własnej działalności, ryzyka często przysłania nam całkowicie zalety wynikające z z własnego biznesu. A są one olbrzymie.
 

Wsparcie dla początkujących przedsiębiorców - własna firma bez ryzyka

Tuż przed założeniem swojego biznesu, możemy skorzystać z porad specjalistów oraz licznych szkoleń unijnych np dotyczących wystawiania faktur VAT. Wydatki z tym związane są żadne, poświęcić musimy jedynie – co jest oczywiste - swój czas. Potrzebne informacje możemy znaleźć w internecie. W ostatnim czasie, powstało dużo portali biznesowych, wyjaśniających krok po kroku prowadzenie biznesu. Możemy skorzystać również ze szkolenia e-learningowego w sieci na stronach Akademii PARP – u „Jak założyć własną firmę”. Jeżeli wolimy kontakt osobisty powinniśmy udać się do Akademickiego Biura Karier, Powiatowego Urzędu Pracy lub Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Ten ostatni, jeśli zdecydujemy się na założenie własnej działalności, może za małą opłatą miesięczną, pomóc w prowadzeniu biznesu przez jeden rok. Wsparcie merytoryczne oferują uczelniane biura karier, urzędy pracy jak również firmy i stowarzyszenia organizujące szkolenia z środków unijnych. Możliwości kształcenia z zakresu zakładania i prowadzenia działalności, zasad pisania biznesplanu, uzyskiwania finansowania, czy prowadzenia księgowości i kadr jest dużo. Wadą jest niestety brak lub rzadkie nieczęste nagłaśnianie w okolicznych mediach i zazwyczaj trzeba poszukać tego typu ogłoszeń w sieci. O wiele lepiej jest na uczelniach, gdzie informacje o kursach i szkoleniach wiszą na tablicach informacyjnych. Poza tym ofert wystosowanych skierowanych do studentów jest dużo. To kreatywna i skierowana na sukces grono prawdopodobnych przedsiębiorców. Do nich kierowany jest również „Program Aktywizacja” wortalu wfirma.pl, oferującego korzystne dla startującego biznesmena rozwiązania z zakresu księgowości. Program dostarcza też darmowe faktury. Młody przedsiębiorca otrzymuje roczny, bezpłatny dostęp do opcji Księgowość Premium, który umożliwia m.in.: ewidencji przychodów, faktur, wyposażenia, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, wystawianie faktur, wystawianie do umów oraz tworzenie deklaracji VAT, ZUS DRA czy PIT 11. Dzięki cyklicznie organizowanym konkursom, np. organizowanym przez Leszka Czarneckiego „ Studiuję, pracuję, zarządzam” studenci mogą zdobyć wsparcie inwestycyjne lub wdrożyć w życie innowacyjny pomysł na firmę dzięki, np. Fabryce Innowacji. Jest dużo możliwości, z których warto skorzystać przy zakładaniu działalności, by zmniejszyć ryzyko przegranej. Jak mawiają ci, którzy od lat podążają tą ścieżką „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.”