Rejestracja firmy to dla niejednego przejście przez mękę. Może właśnie dlatego tak niewiele osób, rozmyślających o własnej działalności, godzi się na ten krok. Instytucje nie wspomagają w powzięciu tej jednej z najistotniejszych decyzji w żywocie, a wręcz komplikują realizowanie wszystkich kwestii.

Obiecywane przez Radę Ministrów „okienka”, gdzie istnieje możliwość załatwić większą część interesów zintegrowanych z założeniem biznesu, obowiązują w nielicznych miastach Polski, choć choćby i tam pomysł zrobienia wszystkiego w jednym miejscu odstaje bardzo często od wyobrażeń na ten temat. Pamiętając, że nie powinniśmy liczyć na dobroduszność referentów, należy wziąć formalności w swoje ręce. Poniżej podpowiemy Ci, co zrobić, ażeby zalegalizować działalność.

Po pierwsze trzeba przemyśleć, jakim interesem masz ochotę się zajmować. W tym miejscu przystań się na moment. Szczegółowo przemyśl na jakiej zasadzie działać Twoja działalność, a następnie siądź i wynotuj wszystko w planie. To jeden ze środków do pomyślności Twojego interesu.

Jak już stworzysz swój biznesplan, powinieneś zabrać się do działania. Nie zapomnij, że jeśli nie zrealizujesz całości w jednym „okienku”, będziesz musiał przejść się po kilku urzędach. Na Twoim wykazie powinny się znaleźć m.in.: Urząd Statystyczny, Urząd Miasta lub Gminy, Zakład Usług Społecznych, Urząd Skarbowy a w pewnych przypadkach Sanepid i Inspekcja Pracy. Uwaga od niedawna działa mechanizm jednego okienka - wystarczy złożyć druk EDG-1 w urzędzie miasta

Po takiej wyprawie, do pełni szczęścia konieczna Ci będzie tylko pieczęć i identyfikacja wizualna firmy. Jak wykonasz wszystkie wymienione wyżej zalecenia, możesz bez trudności ogłosić rozpoczęcie swojego biznesu.