Content marketing stał się w ostatnich czasach bardzo popularny. Promowanie wysokiej jakości treści stanowi nieodzowny elementem dla specjalistów w tej branży. Wielu może podejrzewać, że jest to kolejna strategia, na którą zaczęła panować moda i niedługo zostanie zastąpiona przez inną.

Czy faktycznie tak jest i content marketing za kilka lat odejdzie w zapomnienie? Tego nie da się przewidzieć, jednak nie zmienia to faktu, że aktualnie przynosi on wiele korzyści i daje nieskończenie wiele możliwości pozwalających na skuteczne prowadzenie działań marketingowych i pozyskiwanie szerokiego grona klientów.

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie w kampanię marketingową treści, które nie tyle reklamują swoją ofertę, co przede wszystkim dostarczają swoim odbiorcom wiedzę i ciekawe informacje.

Atrakcyjną treścią można w łatwy sposób zainteresować odbiorców, którzy oczekują od przedsiębiorców coraz więcej i to bez wątpienia się w najbliższych latach nie zmieni. Zwrócenie uwagi potencjalnego klienta nie należy do rzeczy łatwych i wymaga od firmy bardzo dużego zaangażowania oraz znajomości grupy docelowej. Sprzedawcy muszą wiedzieć, czego klienci od nich oczekują, co pozwoli im wzbudzić zainteresowanie u internautów i - co więcej - spowodować, że zyskają tym samym szerokie grono zwolenników.  

Nie chodzi już o zachęcenie do jednorazowego zakupu, ale o długofalowe relacje i stałą współpracę. Tylko w ten sposób można liczyć na duże zyski i dobrą opinię wśród klientów. Content marketing to strategia, która nieprzypadkowo zyskała szerokie grono zwolenników. Jest skuteczna, co potwierdza sukces wielu firm. Najlepsi marketerzy przeznaczają aż 32% swojego budżetu na content marketing. Ponad połowa z nich planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć wydatki z nim związane. Dlaczego? Ponieważ widzą oni efekty, a postawione przez nich cele są realizowane.

Dobry content marketing - gdzie go szukać?

Znajomość swojej grupy docelowej jest podstawą, aby tworzyć content marketing, który wzbudzi zainteresowanie i przykuje uwagę. Musimy wiedzieć, na co obecnie jest zapotrzebowanie i co chętnie czytają internauci.

Stworzenie tekstu wysokiej jakości ma na celu nie tyle bezpośrednią reklamę produktów, jakie oferuje dana firma, a wzbudzenie u potencjalnego klienta zaufania i zapewnienie go, że jesteśmy mu w stanie dostarczyć to, czego potrzebuje. Form content marketingu jest wiele i nieustannie przybywa ich coraz więcej. Wszystko zależy od pomysłu, jaki właśnie narodzi się w naszej głowie.

Poradniki

Chyba jedna z najpopularniejszych form marketingu treści. Najczęściej wykorzystuje się ją na blogach firmowych i mediach społecznościowych. Można w nich pisać o wszystkim, dlatego są najbardziej uniwersalną formą content marketingu. Znajdziemy w nich odpowiedzi na pytania: Jak wykorzystać dany produkt? Jak rozwiązać konkretny problem? Jak działa innowacyjna sokowirówka? Jak umeblować mały salon?

Instrukcje obsługi

Są niezwykle przydatne w branży elektronicznej. Któż z nas nie miał problemu z obsługą nowego laptopa czy ekspresu do kawy? Instrukcje obsługi załączone do sprzętu najczęściej pisane są mało zrozumiałym językiem. Wykorzystanie content marketingu jest zatem bardzo skuteczną metodą, aby nie tylko pomóc naszym klientom zrozumieć język techniczny, lecz także pokazać, że jesteśmy firmą, która przede wszystkim koncentruje się na niesieniu pomocy konsumentom, a nie jedynie na czerpaniu zysków.

Video

Alternatywa dla tekstów wysokiej jakości, która w obrazowy sposób przedstawia ofertę firmy. Wspomniane wyżej instrukcje obsługi czy ciekawe przedstawienie produktu w formie video coraz częściej są wykorzystywane przez przedsiębiorców.

Infografika

To połączenie grafiki z tekstem. Bardzo ciekawy sposób, aby bardzo trudne treści przekazać w interesującej formie. Dobrze stworzona infografika może zawierać dużo więcej informacji niż długi tekst. Zachęca również bogatą kolorystyką oraz dobrze dobranymi elementami graficznymi.

Inne formy content marketingu

Artykuły sponsorowane i eksperckie, webinary, e-booki, audiobooki, newsy, komiksy i wiele innych.

Edukacja, zabawa i inspiracja poprzez content marketing

Sprzedaż produktów jest ściśle związana z rozrywką, o czym wiele firm zapomina i koncentruje się jedynie na samej prezentacji produktu. Treści, które bawią, nie muszą być bezpośrednio związane z ofertą. Przede wszystkim chodzi o zainteresowanie potencjalnego klienta naszą firmą i zyskanie większej popularności w sieci.

To, co bawi, częściej jest rozpowszechniane wśród znajomych, a więc może się o nas dowiedzieć więcej osób. Najlepszym sposobem będzie wykorzystanie filmiku video. Pokaż, że nie jesteś jedynie poważnym przedsiębiorcą, który koncentruje się na własnych potrzebach. W dzisiejszych czasach ceni się poczucie humoru, szczególnie jeżeli chcemy zyskać sympatię naszych przyszłych klientów.

To, czego równie często jak rozrywki szukamy w internecie to inspiracja. Nie mając pomysłu na wykorzystanie konkretnego produktu czy spędzenie wolnego czasu, przeszukujemy tysiące stron internetowych. W tym celu stwórz teksty, filmy video czy infografiki, które pomogą wielu osobom rozwiązać swoje problemy i dostarczą im ciekawych pomysłów. Połączenie inspiracji i zabawy to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zainteresować internautów.

Jak? Dlaczego? W jakim celu? Te pytania zadajemy sobie każdego dnia, a odpowiedzi na nie znajdziemy w sieci. Poszukując konkretnych rozwiązań w Internecie, mamy nadzieje, że odnajdziemy je właśnie na stronie, która jest tworzona przez specjalistów. Prowadząc sklep internetowy, musisz pokazać, że znasz się na tym, co robisz i poznałeś tę branże od podszewki. Zabawa, inspiracja i edukacja to jest właśnie content marketing.

Marketing treści nie ma sobie równych i dlatego przejście obok niego obojętnie jest chyba jednym z największych błędów, jakie może popełnić marketingowiec. Decydując się na taką strategię, mamy również gwarancję, że nasza strona internetowa znajdzie się wyżej w wyszukiwarkach. Google ceni sobie wysokiej jakości treści i to w dużej mierze one decydują o tym, jak wysoko znajdziemy się w wyszukiwarce. Nasycenie strony licznymi słowami kluczowymi, które w nieprzemyślany sposób zostaną umiejscowione na stronie już nie jest tak skuteczne, jak kilka lat temu. Teraz liczy się jakość, a ilość to drugorzędna kwestia. Zatem moda na content marketing nie jest bezpodstawna. To skuteczne narzędzie naprawdę działa!