Domowa apteczka jest bardzo ważna i warto zadbać o jej prawidłowe wyposażenie. Dzięki niej będziemy przygotowani na okoliczności, które mogą nas zaskoczyć. Oczywiście, jeżeli coś dzieje się z naszym zdrowiem, warto udać się do lekarza, jednak zdarzyć się mogą sytuacje, w których albo poradzimy sobie sami, albo musimy poczekać z wizytą. Wtedy dobrze przygotowana apteczka jest naprawdę pomocna. Pamiętajmy jednak o umiarze. Czasami umieszczamy w niej rzeczy, które są kompletnie nieprzydatne i nie używamy ich aż do upłynięcia terminu. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w domowej apteczce.

Opatrunki i maści w domowej apteczce

Domowa apteczka powinna być ratunkiem w nagłych przypadkach i urazach. Dlatego też niezbędne są opatrunki. Przydatne będą z pewnością gazy, wszelkiego rodzaju plastry (z opatrunkiem, najlepiej w różnym kształcie oraz bez opatrunku, pomocne w mocowaniu np. gazy), bandaż, chusty trójkątne i kompresy jałowe. Do przemywania i oczyszczania ran potrzebować będziemy również wody utlenionej czy gencjany. Warto nie pominąć też spirytusu salicylowego.

W apteczce powinny również znajdować się maści, które pomogą w przypadku oparzenia czy nagłego bólu. Warto również zaopatrzyć się w plastry rozgrzewające. Musimy brać pod uwagę, że ból może być tak uciążliwy, że bez złagodzenia go trudno będzie odwiedzić lekarza, poza tym może się on pojawić w nocy czy w weekend lub święta, gdzie o wizytę u specjalisty jest znacznie trudniej.

Leki w domowej apteczce

Domowa apteczka to również podstawowe leki. Co powinniśmy w niej znaleźć?

  • Przede wszystkim warto pomyśleć o tabletkach przeciwbólowych, rozkurczowych i przeciwgorączkowych. Dzięki temu, kiedy choroba pojawi się nagle, będziemy mogli zmniejszyć nieprzyjemne objawy.
  • Trudno przewidzieć również zatrucia – biegunkę, wymioty czy inne dolegliwości. Jeszcze trudniej jest udać się do lekarza w czasie wystąpienia takich objawów. Dlatego też krople żołądkowe w apteczce zawsze będą dobrym pomysłem. Dodatkowo koniecznie kupmy leki hamujące biegunkę, np. węgiel leczniczy. Przy zatruciu łatwo o odwodnienie, miejmy więc w domu leki, które mu przeciwdziałają. Pomocne będą też leki pomagające w zwalczaniu wzdęć.
  • Zaopatrzmy się również w coś, co złagodzi pierwsze objawy przeziębienia. Przydatne będą z pewnością pastylki na ból gardła, krople na katar oraz leki na kaszel.
  • W domowej apteczce nie może zabraknąć leków uspokajających, np. tych pomagających zasnąć. Trudno, a wręcz niemożliwe, jest przewidzieć każdą sytuację. Leki, najlepiej ziołowe, które pomogą nam złagodzić duży stres, mogą być przydatne.
  • Na wypadek, gdyby coś wpadło nam do oka lub je podrażniło, warto mieć sól fizjologiczną lub nawilżające krople do oczu.
  • Nie można zapomnieć również o lekach, które domownicy przyjmują na co dzień.

Domowa apteczka - o tym musisz pamiętać

Oprócz leków i opatrunków w domowej apteczce powinny znaleźć się jednorazowe rękawiczki, nożyczki i termometr. Warto raz na kilka miesięcy robić gruntowny przegląd posiadanych rzeczy. Jeżeli data ważności któregoś z nich już minęła, należy wyrzucić takie lekarstwa do specjalnych koszy, które znajdują się w aptekach.

Domowa apteczka powinna znajdować się w suchym i niezbyt ciepłym miejscu, zrezygnujmy więc z umieszczania jej w kuchni czy łazience.

Pamiętajmy również, jak niebezpieczne mogą być niewłaściwie użyte leki. Domowa apteczka musi więc być umieszczona wysoko lub być zamknięta na klucz, aby dzieci nie skorzystały z chwili naszej nieuwagi i nie zaczęły bawić się apteczką.