W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie firm na szybkie i niezawodne rozwiązania dla biznesu, stworzono systemy cloud computing. Ze względu na szereg zalet może on zastąpić tradycyjne oprogramowanie, jak dotąd stosowane w firmach. Znacznie częściej niż w latach ubiegłych, rozwijające się firmy decydują się na przeniesienie danych z dotychczasowych serwerów CRM na serwery umieszczone w chmurze. Technologia Saas dostarcza wielu korzyści jeśli wymienić choćby niski koszt użytkowania  w porównaniu do tradycyjnych systemów oprogramowania oraz mobilność. Usługodawcy troszczą się o działanie aplikacji. W gestii przedsiębiorcy leży jedynie konieczność dostępu do Internetu.

Czym jest chmura? 

Chmura pozwala na przechowywanie znacznie większej ilości danych, bez konieczności inwestowania  w dodatkowy sprzęt. Dość znacznym aspektem, który jeszcze nie pozwala na 100% zaufania ze strony konsumentów jest bezpieczeństwo pozostawionych w chmurze danych. Mimo obiekcji wyrażanych przez sceptyków, informacje przechowywane w chmurze są jednak bezpieczne. Ich funkcjonowanie podlega takim samym prawom jak działanie konta bankowego - zostają objęte specjalnymi zabezpieczeniami kontrolującymi nienaruszalność pozostawionych danych. Cenną zaletą technologii cloud jest na pewno stała ich aktualizacja zgodnie z najnowszymi trendami w oprogramowaniu. Dzięki temu zyskujemy większą niezależność. Nie musimy już tracić czasu na zakup i instalację odpowiednich aktualizacji. Unikamy też konieczności ciągłej  ingerencji specjalistów z dziedziny IT.

Zarządzanie firmą z chmury

Modele cloud computing posiadają szerokie zastosowanie nie tylko w przypadku typowych funkcjonalności jak pakiety biurowe - edytowanie tekstu lub praca z arkuszem kalkulacyjnym. Ale także potrafią usprawnić zarządzanie małą firmą. Producenci stale dostarczają nowych rozwiązań w zakresie oferowanych usług. Chmury pozwalają na dużo więcej niż tylko dostęp do danych. Obecnie wykorzystuje się je na przykład w zastępstwie pen-driveów. Z badań wynika, że ok. 20 proc. firm zatrudniających do około 10 osób, do obsługi wybiorą alternatywne rozwiązania dostępne w chmurze.

Modele Saas nieprzypadkowo  pozostają w ścisłej czołówce. W wyniku globalizacji rynku usług, kiedy liczy się oszczędność czasu i sprawna komunikacja, idea cloud computing odnajduje się znakomicie.