- Infografika - od czego zacząć?
- Infografika i jej najważniejsze cechy
- 1. Wyznaczenie celu
- 2. Poruszająca historia
- 3. Zbieranie danych
- 3. Słownictwo
- 4. Ciekawe urozmaicenia
- 5. Klimat infografiki i typografia
- 6. Atrakcyjność
- Infografika a często popełniane błędy
Kultura obrazkowa robi niesamowitą karierę, grafiką można wyrazić zdecydowanie więcej niżeli słowem, a mózg reaguje znacznie szybciej i łatwiej przyswaja treść zapisaną na obrazku. Dynamicznie rozwijający się technologia sprawia, że uporządkowanie informacji staje się wymogiem. Tym sposobem narodziła się moda na infografiki, czyli wizualne formy prezentowania trudnych informacji oraz danych liczbowych. Dzięki czemu dużo łatwiej jest przekazać jakąś wiedzę, czy ideę. Często wykorzystuję się ją do ukazania wszelkiego rodzaju wiedzy eksperckiej, ale dzięki zabawnemu, intrygującemu i ciekawemu przedstawieniu informacji będzie niezwykle łatwo przyswajalna przez internautów. Infografika dodatkowo może mieć zyskowny wpływ na poprawę danych strony w wyszukiwarce Google.
Dobrze wykonana infografika jest efektem współpracy copywritera oraz grafika. Warto o tym pamiętać podczas przygotowywania takiego materiału i nie obarczać wyłącznie ilustratora całym obowiązkiem tworzenia przekazu. Znajomość celów oraz oczekiwań obu autorów zdecydowanie pomaga w doborze danych i przedstawieniu ich wykorzystując słowa oraz różnorodne formy. Tworzenie infografiki wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Głównym wyzwaniem przy jej przygotowywaniu jest mała powierzchnia, a spora ilość treści. Ponadto prawidłowo wykonana infografika musi być odpowiednio uporządkowana, tak by była czytelna oraz odpowiednio obrazowała wybrane zagadnienie.
Infografika - od czego zacząć?
Przed rozpoczęciem projektowania, należy dokładnie przemyśleć informacje, które chce się przekazać. Infografika jest formą mocno skoncentrowanej wiedzy, dlatego copywriter powinien na początku zadać sobie kilka fundamentalnych pytań związanych z:
-
głównym celem
-
adresatem przekazu
-
tematem grafiki
-
miejscem ukazania się infografiki
-
potrzebnymi danymi i miejscami, w których mogą ich szukać
-
charakterem infografiki: inspirująca, rozrywkowa, informacyjna czy edukacyjna?
-
językiem, jaki należy wykorzystać w przekazie
Dane uzyskane w ten sposób okażą się niezbędne zarówno na poziomie tworzenia tekstu, jak i obrazu. Po przeanalizowaniu odpowiedzi na powyższe pytania można przystąpić do zarysowania szkieletu słów i strzałek, grupując ze sobą powiązane informacje i wizualizując przepływ komunikatu przy pomocy diagramów.
Infografika i jej najważniejsze cechy
Wbrew pozorom w przypadku infografiki nie treść jest najważniejsza, a rozkład tekstu, kolory, ilustracje i ikony. Dobry projekt powinien przykuwać uwagę, być czytelny i przejrzysty, a ponadto dopasowany do potrzeb odbiorcy, hasłowo ujmować temat, posiadać chwytliwe slogany i ciekawe zestawienia danych. Odpowiednio wykonana wizualizacja musi być spójna i atrakcyjna. Jak w takim wypadku stworzyć odpowiednią infografikę, która będzie przekazywała dużo wartościowych informacji w ładnej formie?
1. Wyznaczenie celu
Ważną kwestią jest uświadomienie sobie celowości i funkcji jaką docelowo ma pełnić infografika. Jest to podstawą działania obu stron uczestniczących w procesie. Cel można wyznaczyć dzięki określeniu wcześniej wspomnianej grupy docelowej i miejsca publikacji.
2. Poruszająca historia
Storytelling jest niezawodnym sposobem na spójność projektu, a content marketing nie mógłby istnieć bez historii. W opowiadaniu tkwi źródło pomysłu, motyw przewodni i przekaz emocjonalny. Do zadań copywritera należy odnalezienie oryginalnego pomysłu oraz takich informacji, które w połączeniu ze sobą zaangażują użytkownika internetu. Dla grafika jest to także ważna kwestia - spójna całość oraz związek przyczynowo-skutkowy daje możliwość lepszego wyczucia klimatu i zobrazowania.
3. Zbieranie danych
Tworzenie infografiki można rozpocząć od zbierania danych, które zmotywują do powstania opowieści, albo zupełnie na odwrót. Mimo wszystko dane stanowią nieodzowny element tego typu ilustracji.
Zebrane informacje muszą być interesujące, dopasowane do tematu oraz konkretne, pasujące do postawionej przez autorów tezy. W innym wypadku ich wykorzystanie mijałoby się z celem. Aby ułatwić pracę grafika, warto przekazać przejrzyste informacje odnośnie zgromadzonych danych.
3. Słownictwo
Zarówno copywriter jak i grafik są zainteresowani zupełnie odmiennymi formami przekazu. Wiadomo, że copywriter wybierze słownictwo finezyjne i bogate, grafik natomiast zupełnie przeciwne. Kolejnym wyzwaniem w procesie tworzenia infografiki jest jej treść - wiadomo, że jednoznaczne i proste wyrazy jest o wiele łatwiej przedstawić w formie obrazków. Infografika to pewnego rodzaju ustępstwo z obu stron, warto wypośrodkować język, tak by umożliwić pracę ilustratorowi, nie odchodząc jednocześnie zbyt daleko od ustalonego wcześniej sposobu komunikacji.
4. Ciekawe urozmaicenia
Każda infografika, by można było ją określić mianem ciekawej powinna zawierać pewne elementy, które nadadzą jej dynamizmu i efektywności. Interesujące mogą okazać się nowinki, które znamy ale o których zapominamy, rewolucyjne wyniki badań, różnego rodzaju tricki czy anegdotki historyczne. Atrakcyjnie i ciekawie zilustrowana infografika przyciąga wzrok każdego, dlatego warto zadbać również o ten element.
5. Klimat infografiki i typografia
Nastrój w jakim będzie prezentowana ilustracja powinien jasno wynikać z ustalonych wcześniej jej celów oraz funkcji. Jasno określone przeznaczenie, pozwoli łatwiej dopasować informacje oraz obrazy. Od tego właśnie zależy klimat infografiki - czy przybierze postać komiksowych segmentów, finezyjnych ilustracji, a może minimalistycznych plansz i tabel. Wybór palety kolorów jest tutaj także kluczowym czynnikiem wpływającym na nastrój grafiki, który oddziałuje na emocje odbiorców. Wszystko powinno być spójne - kolory z obrazami, szablon z teksturą oraz czcionka z ikonami, tak by uzyskać unikatowy charakter.
6. Atrakcyjność
Zrealizowanie i odpowiednie połączenie powyższych informacji wpływa pozytywnie na odbiór infografiki przez internautów. Przejrzysty i zrozumiały obraz, odpowiednio ubarwiony i zawierający bogactwo form jest atrakcyjny dla użytkowników, jeśli ci nie muszą tracić dodatkowo czasu na rozszyfrowanie zawartych informacji.
Ważną kwestią przy tworzeniu infografiki jest rozprzestrzenianie się contentu w sieci, zwiększenie zasięgu oraz budowanie świadomości istnienia marki.
Infografika a często popełniane błędy
Niejednokrotnie przeglądając internet można natknąć się na mniej bądź bardziej nieudane infografiki. Aby nie popełniać błędów przy tworzeniu takiej wizualizacji trzeba przede wszystkim unikać tego, co bezcelowe i chaotyczne, zbyt rozbudowane i nudne. Złym pomysłem jest również nadmierne inspirowanie się gotowymi grafikami - odtwórczy charakter obrazu może świadczyć o tym, że temat został potraktowany powierzchownie, a także negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.