Pracodawcy rzadko od razu składają najlepszą możliwą propozycję wynagrodzenia. Zatem ci, którzy podejmują negocjacje, zarabiają najczęściej więcej od tych, którzy się poddają. Dobrze przemyślane i rozegrane pertraktacje mogą spowodować nie tylko to, że będziesz więcej zarabiał, ale również czynią cię silniejszym kandydatem, a co za tym idzie – pracownikiem.

Z reguły kandydaci, którzy przystępują do negocjacji pensji w konstruktywny i przemyślany sposób, są lepiej postrzegani niż Ci, którzy w ogóle się tego nie podjęli. Pokazują oni bowiem, że posiadają umiejętności, dzięki którym firma będzie chciała ich zatrudnić. Powinieneś zatem zacząć przygotowywać grunt pod rozmowy o wynagrodzeniu nawet przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Oto przewodnik eksperta monsterpolska.pl, jak - krok po kroku – to zrobić.

Podczas rekrutacji...

Zrób research. Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz – ile zarabiają pracownicy, jakie posiadają świadczenia pozapłacowe oraz sprawdź średnie zarobki w twojej branży. Postaraj się także dowiedzieć wszystkiego o firmie, jej konkurencji i całej branży. Potem zastanów się, jaka pensja i dodatki by cię zadowoliły oraz czy chciałbyś piąć się w górę. Te informacje okażą się kluczowe podczas negocjacji – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie rozpoczynaj tematu zbyt wcześnie. Nigdy nie odniesiesz sukcesu, jeśli zbyt szybko zaczniesz mówić o pieniądzach. Przystąp do ataku dopiero wtedy, gdy rekruterzy cię pokochają. Wcześniej jesteś tylko jednym z wielu kandydatów, których łatwo można odrzucić. Kiedy pracodawca poczuje, że jesteś tym właściwym, rozpocznie się proces dochodzenia do kompromisu.

Nie daj się złapać w pułapkę. Jeśli osoba prowadząca rekrutację jako pierwsza zada Ci pytanie o wymarzone wynagrodzenie, odpowiedz w następujący sposób: „Doskonale rozumiem, dlaczego jest to ważna kwestia – państwo staracie się zdecydować, kogo chcecie widzieć dalej w procesie rekrutacji, a rozmowy z nieosiągalnymi kandydatami nie mają sensu. Po drugie, wiem, że ludzie bardzo często zaniżają swoje oczekiwania w obawie, że wypadną z gry. Ja wolę dowiedzieć się, jakie są państwa możliwości, przy pogodzeniu wartości jaką wniosę do organizacji i firma będziecie sobie mogła na to pozwolić”. W ten sposób sprawdzisz, jaką pensję proponują – to będzie twój punkt wyjściowy do negocjacji, oczywiście jeśli ta kwota cię nie zadowoli – zaznacza Małgorzata Majewska. Jeśli rekruterzy nadal będą chcieli poznać konkretną kwotę z twojej strony, spróbuj porozmawiać o średnich przedziałach pensji w tej branży.

Czas negocjacji...

Zacznij pierwszy. Postaraj się wspomnieć dokładną kwotę, zanim zrobi to pracodawca. Wtedy negocjacje będą obracać się wokół twoich oczekiwań finansowych.

Nie zobowiązuj się zbyt szybko. Pracodawca często oferuje pracę i wysokość pensji w jednym czasie. Nigdy nie zgadzaj się od razu – nawet jeśli propozycja ci się podoba. Zawsze możesz zdobyć więcej. Powiedz, że się zastanowisz i podaj konkretny termin, kiedy podejmiesz decyzję.

Wzbudź w nich zazdrość. Jeśli brałeś udział w innych rekrutacjach, wspomnij o potencjalnych pracodawcach. Powiedz, jakie złożyli ci oferty, i zobacz, czy przyspieszą przez to proces rekrutacji lub podniosą swoją propozycję wynagrodzenia. Wiedza, że otrzymałeś już inne oferty pracy, sprawi, że staniesz się w ich oczach bardziej atrakcyjny. Nie zmyślaj jednak. Takie rzeczy czasem wychodzą na jaw i wówczas potencjalny pracodawca prawdopodobnie skreśli cię z dalszych etapów rekrutacji – przestrzega Małgorzata Majewska.

Wyraź swoje oczekiwania. Powiedz jasno pracodawcy, czego oczekujesz od pracy - w zakresie wynagrodzenia, świadczeń pozapłacowych oraz możliwości rozwoju. Może to być np.: możliwość pracy zdalnej, autonomia lub kierownictwo nad danym obszarem czy nazwa stanowiska, jeśli ma to dla ciebie duże znaczenie.

Wynegocjuj dodatki: Jeśli pracodawca nie może zaoferować satysfakcjonującej cię kwoty, pomyśl o innych wartościowych opcjach, które mogą nie być tak kosztowne. Może to być zwrot kosztów edukacji, która w dłuższej perspektywie zwiększy twoją zawodową atrakcyjność na rynku pracy.

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl