Symbolem współczesności jest fakt, że wiele osób wcale nie musi wychodzić z domu, aby zarabiać, i to całkiem godne pieniądze. Rynek pracy diametralnie zmienił się dzięki upowszechnieniu Internetu. Rozwój globalnej Sieci sprawił, że niektóre zawody zaczęto wykonywać inaczej niż wcześniej, a inne pojawiły się i szybko stały się istotne. Poznaj kilka sposób na zarabianie przez internet.

E-commerce

Z e-biznesem chyba najsilniej kojarzy się prowadzenie sklepu internetowego. Nic dziwnego, skoro w dzisiejszych czasach tak wiele osób preferuje zakupy online, choćby jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, ubrania, meble czy kosmetyki. E-commerce w zależności od typu asortymentu da się prowadzić nawet bez osobnego biura czy magazynu. Dzięki modelowi dropshippingu można ograniczyć swoją rolę do swoistego pośrednika w zakupach online.

Nauka języków i korepetycje

E-learning stał się bardzo ważnym trendem wykorzystywanym w szkołach i na uczelniach. W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodatkowe zajęcia również odbywały się za pomocą internetowych komunikatorów w rodzaju What’s Upp czy Skype. Dziś coraz powszechniejsze jest nauczanie kursantów w formie wideo rozmowy, co świetnie sprawdza się np. przy nauce języków na odległość.

Copywriting

Copywriter jest kimś, kto w pisaniu na zlecenie dąży do perfekcji, a jego warsztat pozwala tworzyć treści praktycznie na każdy temat. Wiele agencji copywriterskich zatrudnia specjalistów stacjonarnie, ale są też fachowcy, którzy nie przepracowali ani jednego dnia poza domowym biurem.

Social media

Zarządzanie kontami w mediach społecznościowych to kolejny pomysł na zdalną pracę i zarabianie przez Internet. Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę, która nie istnieje w takich kanałach komunikacji jak np. Facebook, Twitter, Instagram czy bardziej niszowe. Im większy klient, tym więcej pracy wymaga prowadzenie dla niego kont. To często pełnowymiarowa, dobrze płatna praca!

Blogi, vlogi, influencer marketing

Od kilku lat obserwujemy gwałtowne odwrócenie na rynku reklamowym i medialnym. Okazuje się, że celebrytami są już nie tylko wybrani aktorzy czy muzycy, ale także gwiazdy Internetu. Chętnie czytany blog czy oglądany przez setki tysięcy widzów vlog mogą być trampolinami do potencjalnie sporego sukcesu, także komercyjnego. Duża liczba obserwujących pozwala stać się influencerem, który zarabia dzięki współpracy z markami.

Grafika

Jeśli jesteś grafikiem – tworzysz modele 3D, projektujesz logotypy, rysujesz komiksy, malujesz scenerie do gier mobilnych itd. – wcale nie musisz ograniczać się do pracy poza domem. Wręcz przeciwnie, mnóstwo uzdolnionych, kreatywnych osób zarabia przez Internet, np. w charakterze freelancera, co wcale nie wyklucza dobrych wynagrodzeń.

IT

Na koniec nie sposób pominąć możliwości, które stoją otworem przed szeroko pojętymi specjalistami w dziedzinie IT, np. programistami. Owszem, praca czeka w wielu stacjonarnych korporacjach, ale też na różnych stanowiskach spokojnie można działać w ramach „home office”. Dążenie do zdalnej pracy jest marzeniem wielu fachowców od IT. A ich wysokie zarobki to temat na osobny artykuł.