Są takie kultowe seriale, które sprawiały, że całe rodziny siadały przed telewizorem, by obserwować losy bohaterów. Któż z nas nie zachwycał się scyzorykiem MacGyvera, mądrością Michaeli Quinn czy nie odczuwał nutki strachu, słysząc charakterystyczną muzykę z produkcji Z Archiwum X? Przypominamy kultowe seriale pochodzące z lat 80. i 90. Sprawdź, czy je pamiętasz!

Kultowe seriale lat 80. i 90.

Doktor Quinn

Doktor Michaela Quinn pojawia się w miasteczku Colorado Springs i od razu wzbudza ogromne zdziwienie, gdyż nikt nie spodziewa się, że doktorem tym będzie… kobieta. Akcja tego kultowego serialu rozgrywa się w XIX wieku, na Dzikim Zachodzie, więc trudno mówić o równouprawnieniu, o które dr Quinn dzielnie walczy. Oczywiście zyskuje aprobatę i zaufanie, ponieważ niejednokrotnie udowadnia, że jest świetnym lekarzem. Już od pierwszych chwil w Colorado Springs jej życie obraca się o 180 stopni, adoptuje bowiem trójkę dzieci swojej zmarłej pacjentki. Wszystko, rzecz jasna, przyprawione jest też wątkiem miłosnym, z pewnością niejedna nastolatka podkochiwała się w serialowym partnerze Michaeli – Byronie Sullym.

W niedzielne popołudnia wielu z nas przenosiło się do świata westernu. Serial nie tylko pokazywał ciekawą historię, lecz także poruszał istotne kwestie – prawa Indian, tolerancję czy równouprawnienie. Chociaż pojawił się w ramówce zamiast kultowej, bardzo odmiennej Dynastii, podbił serca polskich widzów, którzy śledzili losy doktor Quinn przez 6 sezonów.

Z Archiwum X

Dwoje agentów – Dana Scully i Fox Mulder – pracują w Archiwum X, gdzie trafiają sprawy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Co różni głównych bohaterów? Mulder wierzy w życie pozaziemskie i istnienie kosmitów, co więcej jest przekonany, że to właśnie oni porwali jego siostrę. Z kolei Scully jest typowym sceptykiem, dla której liczy się nauka, a nie niesamowite teorie. Jednak praca w Archiwum X zmienia jej postrzeganie tej sprawy - w trakcie jej pracy dochodzi do wielu nieprawdopodobnych zjawisk, których jest świadkiem.

Chociaż powstało przynajmniej kilka seriali poruszających kwestię istot pozaziemskich, żaden z nich nie zapisał się w pamięci widzów tak bardzo, jak Z Archiwum X. Młodzi widzowie często musieli oglądać go z ukrycia. Już sam motyw muzyczny wzbudzał strach. Klimat tego kultowego serialu był nie do opisania. Nic więc dziwnego, że w 2015 roku ogłoszono informację o kontynuacji produkcji.

MacGyver

Angus MacGyver jest niezwykle inteligentny, a jego wiedza bardzo rozległa. Współpracuje on z organizacją Phoenix, w związku z czym wielokrotnie musi walczyć z wrogiem. Co ciekawe, MacGyver nie używa broni, stara się pokonać przeciwnika w zupełnie inny sposób. Na szczęście zawsze potrafi zrobić coś z niczego. Czasami wystarczy mu po prostu sznurek czy spinacz. Umiejętności MacGyvera są naprawdę niezwykłe, co pozwala mu wyjść cało z każdej opresji.

W czasach popularności serialu każdy chciał posiadać czerwony, szwajcarski scyzoryk i być tak zwinnym, sprytnym i mądrym jak główny bohater. MacGyver zapisał się w pamięci widzów jako ktoś, kto uratuje świat nawet taśmą samoprzylepną. Nic dziwnego, że podbił ich serca!

Strażnik Teksasu

Cordell Walker jest doskonałym strażnikiem Teksasu. Broni mieszkańców przed każdym przeciwnikiem, zazwyczaj pokazując przy tym wspaniałe umiejętności w zakresie sztuk walki. Udana akcja staje się okazją do spędzenia wieczoru w doborowym towarzystwie, w barze emerytowanego policjanta – C.D. Parkera. Do tego wszystkiego dodajmy oczywiście wątek miłosny Cordella oraz pani prokurator Alex Cahill i przepis na serial idealny mamy już w pełni gotowy.

Kto nie kojarzy słynnego kopniaka z półobrotu, który stał się znakiem rozpoznawczym Chucka Norrisa – dzisiaj postaci absolutnie kultowej, uznawanej za najsilniejszego człowieka na świecie? Dowcipów, komiksów oraz produkcji o tym mówiących jest mnóstwo i można opowiadać o nich godzinami. A wszystko przez odważnego i zdolnego strażnika – Cordella Walkera. Czy ktoś nie nuci teraz pod nosem: In the eyes of a ranger, the unsuspected stranger…?

Przystanek Alaska

Doktor Joel Fleischman musi spłacić kredyt, który zaciągnął, aby ukończyć studia, więc zostaje wysłany na Alaskę, do małego miasteczka Cecily. Trudno powiedzieć, żeby był z tego faktu zadowolony, ponieważ miejsce to jest dla niego po prostu, kolokwialnie mówiąc, dziurą zabitą dechami. Choć początkowo nie potrafi się odnaleźć w spokojnym, zbyt cichym mieście, z dnia na dzień przekonuje się do niego. Nie bez przesady można powiedzieć, że to długa droga do znalezienia własnego ja.

Chociaż serial był nadzwyczaj spokojny, akcja nie była wartka, a miasteczko - bardzo wyidealizowane, widzowie pokochali Przystanek Alaska. Być może wizja Cecily – miasteczka marzeń, sprawiała, że przed telewizorami zasiadały całe rodziny, bez względu na porę emisji. Któż nie chciałby choć przez chwilę zamieszkać w miejscu, gdzie właściwie nie ma przestępstw, przemocy, zła, zawiści - jest za to spokój i dobrzy ludzie? Przystanek stał się więc synonimem czegoś dobrego i pełnego pozytywnej energii, co skutkowało np. nazwaniem słynnej imprezy organizowanej przez Jurka Owsiaka właśnie Przystankiem Woodstock. Zresztą, takich przystanków w tym czasie powstało naprawdę sporo!

Trudno powiedzieć, czy powyższe kultowe seriale zyskałyby taką popularność, gdyby pojawiły się dzisiaj. Mnogość takich produkcji sprawia, że wiele z nich umyka naszej uwadze. Być może wspominamy seriale z takim sentymentem, ponieważ nie mieliśmy za dużego wyboru? A może mniejsza liczba produkcji polepszała ich jakość? Odpowiedź nie jest łatwa, co nie zmienia faktu, że przedstawione kultowe seriale zdecydowanie miło się wspomina. Czy znałeś je wszystkie?