W naszych domach od zawsze goszczą różne narzędzia: wiertarki, młotki, piły, wkrętarki, poziomice, lutownice... Wyliczanie ich mogłoby zająć nam sporo czasu. Dla osób chcących usprawnić swoje miejsce do majsterkowania przygotowaliśmy małe kompendium dotyczące tego, w co powinien być zaopatrzony warsztat złotej rączki.

Regały, szafki, ścianki warsztatowe - jak zorganizować warsztat?

Regały, półki i szafki służą do przechowywania narzędzi o dużych gabarytach, takich jak piły czy wiertarki. Ścianki warsztatowe są dobrym rozwiązaniem dla zagospodarowania małych przestrzeni, ponieważ dzięki temu zyskamy więcej miejsca i narzędzia zawsze będą pod ręką. Można zamontować je na ścianie dzięki specjalnym uchwytom. Często możemy spotkać szafki narzędziowe na kółkach, przez co nasze wyposażenie stanie się bardziej mobilne i łatwiej dostępne.

Skrzynki, torby i pojemniki

Organizacja swojego miejsca pracy to podstawa. W dużej mierze pomagają przy tym różnego rodzaju skrzynki lub torby narzędziowe mieszczące w sobie wiele potrzebnych przyborów, takich jak zestawy kluczy i nasadek. Mają wygodne uchwyty dzięki czemu są poręczne i łatwe do przenoszenia. Specjalne organizery pozwolą nam zachować porządek związany z małymi elementami takimi jak: gwoździe, śruby, nakrętki. Dzięki temu unikniemy bałaganu i znalezienie odpowiedniego narzędzia będzie proste i zajmie niewiele czasu.

Stół warsztatowy

Wyobrażacie sobie warsztat bez stołu? W zależności od dostępnej powierzchni można wybrać między małym, składanym stołem przeznaczonym do niewielkich prac warsztatowych, który możemy zabrać na dwór lub solidnym stołem o dużej powierzchni z grubym drewnianym blatem i metalowymi nogami gwarantującymi stabilność.

Narzędzia elektryczne i ręczne

Jeżeli urządzamy warsztat, warto rozważyć kupno wiertarki zasilanej akumulatorem, gdyż kabel może przeszkadzać w trakcie pracy, lecz trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu i sprawdzaniu stanu baterii. Wkrętarki, szlifierki, wyrzynarki, oraz lutownice są kolejnymi narzędziami elektrycznymi, w przypadku których należy zachować ostrożność podczas użytkowania i umieścić w miejscu trudno dostępnym dla dzieci.

Warto pamiętać o najmniejszych, lecz również bardzo ważnych przyborach takich jak: miary, poziomice czy suwmiarki zapewniające precyzję i dokładność w swoim działaniu. Młotki, przecinaki, piły oraz siekiery również należą do podstawowego wyposażenia każdego domowego warsztatu. Przyda się też dobry scyzoryk - dzięki niemu poczujesz się jak w harcerstwie

Oświetlenie

Zwykłe lampy stosowane w domu nie dadzą odpowiedniej ilości światła do pracy w warsztacie, dlatego też należy zaopatrzyć się w specjalistyczne oświetlenie techniczne. Do komfortowej pracy potrzebne jest światło zimne i bardzo jasne, czego przykładem mogą być długie świetlówki liniowe, które montuje się w oprawach hermetycznych przy suficie. Inną opcją oświetlenia warsztatu będą małe naświetlacze, halopaki i projektory halogenowe, które są przenośne i można postawić je np na podłodze i manualnie dostosować kierunek padania światła dla własnych potrzeb.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Podczas majsterkowanie nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie i higienie pracy. Specjalnie dobrane spodnie, buty, kamizelka i rękawice pozwolą uniknąć bolesnych otarć, zacięć lub innych urazów jakich można doznać podczas pracy. Zarówno odzież ochronna, jak i apteczka pierwszej pomocy powinna być koniecznym elementem wyposażenia warsztatu. Bez względu na stopień znajomości obchodzenia się z narzędziami – mamy obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia się.