Kiedy nadchodzą wakacje i ciepłe, letnie miesiące, wielu z nas decyduje się na wycieczki. Jest to doskonały czas na poznawanie naszego kraju, który oferuje nam wiele pięknych, tajemniczych i interesujących miejsc wartych zobaczenia. Lubelszczyzna w wakacje? Czemu nie! To z pewnością będzie dobry wybór. Co zwiedzić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Lubelszczyzna w wakacje

Jeśli decydujemy się na to, że to właśnie Lubelszczyzna będzie w wakacje naszym celem podróży, z pewnością się nie zawiedziemy. Dzięki temu, jak różnorodnie można spędzić w niej czas, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. To doskonałe miejsce dla miłośników historii, architektury czy natury. Co zobaczyć?

Nie tylko beztroska

Podróżowanie po Lubelszczyźnie warto rozpocząć od miejsca, które z pewnością robi ogromne wrażenie, jednak nie jest ani trochę związane z wakacyjną beztroską. Każdy bowiem, kto odwiedza te tereny, powinien znaleźć czas na odwiedzenie ważnego muzeum pamięci - Państwowego Muzeum na Majdanku.

W lipcu 1941 roku rozpoczęto w Lubinie budowę niemieckiego obozu koncentracyjnego - Majdanku. Miał on mieścić od 25 do nawet 50 tysięcy więźniów, którzy mieli stanowić darmową siłę roboczą, pracującą przy rozbudowie III Rzeszy. Jednak z czasem nie tylko rozmiary, lecz także liczba więźniów ulegała stałemu powiększaniu. Już w 1942 roku obóz miał mieścić do 150 tysięcy więźniów i jeńców, jednak plany na szczęście nie powiodły się. Jego powierzchnia wynosiła 270 ha.

Obóz funkcjonował niepełne 3 lata - od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Najpierw osadzano w nim tylko mężczyzn. W 1942 roku jednak zaczął swoje funkcjonowanie obóz dla kobiet. Od 1943 roku na terenie obozu przebywali także polscy więźniowie polityczni. Miejsce to nie posiadało obozu dla dzieci, co nie zmienia faktu, że także dzieci przebywały na jego terenie. Okrucieństwo, które miało tam miejsce, jest dla nas - współczesnych - niewyobrażalne. Przyjmuje się, że przez obóz przeszło ok. 150 tysięcy osób, w tym aż 80 tysięcy z nich poniosło śmierć. Aby to ukryć, ich ciała były palone na stosach i w krematoriach.

Aktualnie na terenie obozu znajduje się Państwowe Muzeum na Majdanku - miejsce pamięci, które powstało już w listopadzie 1944 roku i jest najstarszym muzeum w Europie, które upamiętnia ofiary II wojny światowej. Z pewnością wizyta w tym miejscu nie należy do najłatwiejszych, jednak jest to lekcja pamięci i historii, w której powinno się uczestniczyć.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Innym muzeum w Lublinie, które zdecydowanie warto zaznaczyć na swojej wakacyjnej mapie, jest Muzeum Wsi Lubelskiej. To niesamowite miejsce, które na dużej powierzchni (27 ha) koncentruje nie tylko zabytki architektury i zbiory etnograficzne, lecz także roślinność czy zwierzęta.

Przede wszystkim ciekawy jest już sam fakt, że to jedno z największych muzeów w Polsce, które usytuowane są na wolnym powietrzu. Eksponaty są nie tylko ciekawe, lecz także inspirujące i przede wszystkim pozwalają na zapoznanie się z tym, jak dawniej wyglądało życie na wsi czy w miasteczkach. Taki powrót do przeszłości to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników nie tylko niewielkich miejscowości, lecz także historii. Dodatkowo na terenie skansenu są organizowane wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne.

Bilety normalne do muzeum to koszt 12 złotych, ulgowe - 6 zł, dzieci do 7. roku życia mają wstęp darmowy, a z Kartą Dużej Rodziny lub Rodziną Trzy Plus bilet rodzinny to koszt 30 złotych.

Kazimierz Dolny - Ściana płaczu

Opuśćmy Lublin i przenieśmy się do Kazimierza Dolnego. Z pewnością zwiedzając to miasto, nie można pominąć Cmentarza żydowskiego w Czerniawach, którego klimat trudno opisać. Powstał on w 1851 roku, jednak podczas II wojny światowej został doszczętnie zniszczony. Niemcy zmuszali Żydów to tego, by niszczyli płyty nagrobne, odrywając ich zabytkowe części, którymi następnie miano wybrukować teren wokół Klasztoru oo. Reformatorów. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wymagano również od Żydów, aby skuwali napisy na nagrobkach.

W tamtych latach w Kazimierzu Dolnym mieszkał malarz Antoni Michalak, który wpadł na pomysł, jak ocalić nagrobki - namówił Niemców, żeby po prostu kłaść macewy, czyli nagrobki, przodem do ziemi, przekonał ich bowiem, że tak w szybszy sposób zlikwidują cmentarz. Dzięki temu w latach 80 można było wydobyć nagrobki, a większość z nich zachowała się w naprawdę dobrym stanie.

Z fragmentów zachowanych nagrobków zbudowano niezwykły pomnik, nazwany Ścianą płaczu, co nawiązuje do ściany płaczu w Jerozolimie. Ściana w Kazimierzu składa się z części nagrobków - po lewej kobiet, po prawej mężczyzn, na środku znajduje się pęknięcie symbolizujące los polskich Żydów.

Dla miłośników natury

Powyższe miejsca związane są mocno z historią, jednak nie można również zapomnieć o ciekawostkach dla miłośników natury. W Kazimierzu Dolnym znajduje się Korzeniowy Dół - wąwóz, którego ściany są naprawdę niezwykłe, ponieważ znajdują się na nich korzenie drzew, które układają się w niesamowite kształty.

Jeśli z kolei ktoś chciałby wypocząć nad wodą, zdecydowanie warto wybrać się nad Jezioro Białe. To miejsce pełne atrakcji, doskonałe dla wszystkich, którzy chcieliby pożeglować, skorzystać z rowerów wodnych, popływać na kajakach czy nauczyć się nurkowania. Dodatkowo wokół jeziora znajdują się lasy, które będą idealne dla osób lubiących spacery. Poza tym, W miejscu tym znajduje się jeszcze na przykład park linowy. Jednym zdaniem - każdy znajdzie coś dla siebie!

Lubelszczyzna w wakacje to doskonały pomysł. Dzięki takiej wycieczce możemy nie tylko obcować z naturą, lecz także poznać historię z zupełnie innej strony. Zdecydowanie warto!