Wakacje w Afryce przyciągają naprawdę wielu turystów. Przynoszą też różne pytania związane z wyjazdem. Jedynym z bardzo często odwiedzanych miejsc jest z pewnością Maroko. Przyjezdnych urzekają piękne krajobrazy i doskonała pogoda. Jeżeli wybrałeś właśnie to miejsce, by spędzić cudowne wakacje, z pewnością wybór cię nie zawiedzie. Co warto wiedzieć przed wyjazdem i jak się do niego przygotować?

Maroko: czy potrzebujemy wizy?

Na szczęście przed wyjazdem do Maroka nie mamy obowiązku starania się o wizę. Warto jednak pamiętać, że najdłuższy pobyt w tym kraju bez wspomnianego dokumentu wynosi 90 dni. Z pewnością musimy zabrać ze sobą paszport, który musi być ważny jeszcze minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Maroka możemy zostać poproszeni o okazanie finansów, jakie przygotowaliśmy na wyjazd. Nie musimy natomiast posiadać biletu powrotnego i nikt nie może go od nas zażądać.

Maroko: jakie ubrania przygotować?

Warto pamiętać, że Maroko to państwo, w którym zdecydowana większość obywateli wyznaje islam. Chociaż mieszkańcy nie są bardzo restrykcyjni i raczej nie zwracają uwagi na wygląd turystów, powinno się zabrać ze sobą ubrania zasłaniające nasze ciało, szczególnie jeżeli zamierzamy dużo zwiedzać. Dodatkowo kobiety w dość skąpym stroju mogą być zaczepiane przez mieszkańców. Jeżeli nam to przeszkadza, należy zgłosić to policji, która z pewnością pomoże w takich przypadkach.

Maroko: czy musimy się zaszczepić?

Nie istnieją żadne obowiązkowe szczepionki, które trzeba wziąć przed wyjazdem do Maroka. Jeżeli jednak odczuwamy taką potrzebę, najlepiej zaszczepić się przeciwko żółtaczce pokarmowej czy durowi brzusznemu. Warunki zarówno higieniczne, jak i żywnościowe są zupełnie odmienne niż w Polsce, dlatego też warto przygotować się na biegunki i inne problemy żołądkowe. Warto zabrać ze sobą leki, które złagodzą objawy. Jeżeli chcemy napić się wody – powinniśmy ją przegotować lub kupić w szczelnie zamkniętej butelce. Wystrzegajmy się wody z kranu. Dodatkowo dokładnie płuczmy spożywane warzywa czy owoce. Zdecydowanie takie praktyki pomogą naszemu żołądkowi.

Maroko: dodatkowe informacje

Wybierając się latem do Maroka, warto wiedzieć, że 30 lipca oraz 20 i 21 sierpnia obchodzone są święta państwowe, dlatego też wszelkie restauracje czy sklepy będę wówczas najprawdopodobniej zamknięte.

Jeżeli chcemy się poruszać samochodem, możemy posiadać polskie prawo jazdy. Pojazdy powinny mieć wykupione zieloną kartę, gdyż polskie ubezpieczenia mogą nie być uznawane. Kiedy wynajmujemy auto, warto upewnić się, że jest wyposażone w klimatyzację – upały sprawiają, że podróż w innych warunkach bywa naprawdę męcząca. Dodatkowo na drogach należy zachować bardzo dużą ostrożność, szczególnie nocą, ponieważ często oświetlenia samochodów są słabe, prawie niewidoczne.

Jeżeli dokładnie zaplanujemy podróż, będziemy przygotowani na każdą ewentualność i niewiele rzeczy będzie w stanie nas zaskoczyć. Z tego powodu wakacje staną się z pewnością spokojniejsze, a podróż w nieznane mniej stresująca.