Zamki przyciągają turystów. Są z nimi związane ciekawe, tajemnicze historie, krążą o nich legendy, mają specyficzny klimat, a przede wszystkim najczęściej po prostu zachwycają swoim wyglądem. Dlatego też zwiedzanie polskich warowni wydaje się idealnym pomysłem na wolny weekend. W niniejszym artykule podpowiadamy, jakie najciekawsze dolnośląskie zamki warto zwiedzić!
Najciekawsze dolnośląskie zamki
Dolny Śląsk może poszczycić się wieloma pięknymi zamkami, które warto odwiedzić. W pierwszej części przewodnika przedstawimy 3 budowle, które zdecydowanie powinno się wpisać na listę miejsc do zobaczenia.
Zamek w Karpnikach
Zamek w Karpnikach nie jest tak popularny, jak inne, które znajdują się na naszej liście. Można nawet powiedzieć, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taki zamek istnieje. Jest to jednak błąd, ponieważ budowla ta jest zachwycająca. Znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej, niedaleko Jeleniej Góry. Należy do Doliny Pałaców i Ogrodów.
Pewnie każdy z nas ma wyobrażenia “typowego” zamku, jaki przedstawia się często w bajkach, filmach czy na rysunkach. Można powiedzieć, że zamek w Karpnikach wygląda więc bardzo podobnie do wzorców. Neogotycki styl nadaje budowli swoistego charakteru.
Przyjmuje się, że zamek powstał w XIV wieku, jednak do II połowy XV był uznawany raczej za niewielką warownię. Kacper Schoff-Gotsch w 1475 roku postanowił więc o rozbudowie. Połączono wówczas wieże i dwa budynki, z czego powstał dziedziniec. Pojawiła się również fosa, która do dzisiaj okala zamek. Kolejnym właścicielem zamku był baron Melchior Friendrich, który rozpoczął kolejną przebudowę - przede wszystkim ze względu na to, że bardzo chciał mieszkać w budowli w renesansowym stylu. W tym czasie wybudowano więc nowe skrzydła zamku, zmieniono również wystrój. Po tak znaczącej modernizacji aż do 1822 roku raczej nie wykonywano większych zmian. Wówczas to bowiem zamek wykupił Wilhelm von Hohenzollern i zdecydował, że konieczne jest dostosowanie go do neogotyku - taki styl był wówczas najmodniejszy. W tamtym czasie powstał również piękny angielski ogród. Wówczas zamek był prawdziwym centrum towarzyskim.
Patrząc dzisiaj na tę budowlę, można odnieść wrażenie, że miała dużo szczęścia do właścicieli, którzy dbali o nią. Nic bardziej mylnego. Kiedy z zamku wyprowadzili się Hohenzollernowie, zaczęły się gorsze czasy. Po wojnie chciano wyremontować zamek, jednak brak środków to uniemożliwił. Na szczęście pojawił się prywatny inwestor, który w rewitalizację zamku zainwestował kilkadziesiąt milionów. To dzięki niemu możemy dzisiaj podziwiać tak piękną budowlę, w której współcześnie znajduje się restauracja i hotel. Dzięki ogromowi pracy jaki włożono w odrestaurowanie zamku, dziś możemy go podziwiać w całej okazałości.
Zamek Czocha
Zamek Czocha położony w miejscowości Sucha niedaleko Leśnej jest zdecydowanie zamkiem niezwykłym i uznawanym na za jeden z najciekawszych zamków na Dolnym Śląsku. Przede wszystkim dlatego, że w jego podziemiach znajduje się pełno korytarzy i do tej pory ciągle odkrywane są nowe. To jednak nie wszystko. Jest to jeden z tych zamków, który zachwyca architekturą, ale i… opowieściami o duchach. Zamek Czocha uznawany jest bowiem za nawiedzony, a historii o paranormalnych zjawiskach jest tak wiele, że nie dziwi fakt, jak popularne jest nocne zwiedzanie tego miejsca.
Na podwórzu zamku znajduje się studnia. Wydaje się niczym niezwykłym, dopóki nie pozna się jej historii. Jest to bowiem słynna Studnia Niewiernych Żon, do której wrzucane były kobiety niedotrzymujące wierności swoim mężom. Ponoć gdy będziemy wpatrywać się w wodę na dnie, możemy usłyszeć jęki straconych kobiet. To jednak nie wszystko. Krąży legenda, że w jednej z sypialni znajdowało się łoże z zapadnią. Właściciel zamku wrzucał do lochu swoje nowo poślubione żony, tuż po nocy poślubnej. Studnia więc nie była jedynym sposobem na pozbycie się kochanek.
Kolejna słynna historia związana z zamkiem Czocha dotyczy zamurowanego w kominku dziecka. Urlike i jej syn zostali straceni po tym, kiedy jej mąż dowiedział się, że żona go zdradziła. Ona została wrzucona do studni, a syn zamurowany. Ponoć do dzisiaj można usłyszeć płacz dziecka wydobywający się z kominka.
Wydaje się, że to wystarczająca liczba historii o duchach, jednak w przypadku Zamku Czocha to nadal nie wszystko! Historii jest tyle, że można mieć wrażenie, iż dusze całkowicie opanowały to miejsce. Powtarzane są jeszcze co najmniej dwie popularne legendy. Pierwsza mówi o tym, że kondukt żałobny przechodził przez most w momencie, kiedy ten się zawalił. Do tej pory na moście słychać ich jęki. Zamek również ma swoją Białą Damę. Jest to Gertruda, która po kłótni z bratem nasłała na zamek Husytów. Zamek jednak został odbity, a ona stracona - jednak do dzisiaj błąka się po tym miejscu.
Jak więc widać, zamek Czocha jest idealny dla wszystkich, którzy uwielbiają ciekawe legendy i historie o duchach!
Zamek Lenno
We Wleniu znajduje się zamek Lenno, uznawany za najstarszy w Polsce. Przyjmuje się, że powstał w II połowie XII wieku, jednak nie istnieją informacje, które potwierdzają datę jego powstania.
Dzisiaj zamek we Wleniu to co prawda już tylko ruiny, jednak nadal zachwycają one turystów. Oprócz fragmentów murów zachowała się również wieża, na którą można wejść i podziwiać panoramę okolicy. Widok zapiera dech w piersiach. Wieża pochodzi z XIII wieku, kiedy to na zamku zamieszkał Henryk I Brodaty i jego żona Jadwiga (św. Jadwiga Śląska). Wcześniej budowla ta była sześciokątna, wtedy zmieniono ją na tę w kształcie walca, którą można zobaczyć współcześnie.
W pewnym momencie w ruinach zaczęły osuwać się kamienie i turyści nie mogli zwiedzać tego miejsca, jednak rozpoczęto zabezpieczanie murów, w związku z czym od 2015 roku ponownie można zwiedzać prawdopodobnie najstarszą twierdzę Polski.
Zapraszamy do przeczytania wszystkich artykułów z tego cyklu:
Najciekawsze dolnośląskie zamki