Trudno wymagać od dziecka, aby samo skomponowało dla siebie pełnowartościową dietę. Są za nią odpowiedzialni rodzice, którzy powinni zaszczepić w  swoich pociechach zdrowe nawyki żywieniowe. Nieprawdą jest, że dziecko coś traci, jeżeli nie zajada głodu słodyczami i innymi produktami, które są tak naprawdę pustymi kaloriami, niedodającymi energii. Przygotowujmy dla dzieci zdrowe, ciekawe posiłki. Warto pamiętać, że racjonalnie i pełnowartościowo, wcale nie znaczy nudno. Sprawdź, jak zadbać aby powrót do szkoły Twojego dziecka nie spowodował powrotu do złych nawyków żywieniowych!

Powrót do szkoły - jakie posiłki dla dzieci?

Dziecko powinno zjeść 5 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia, w tym 3 ciepłe. Najlepiej, by dzieliły je 3-4 godziny, tak, aby nie odczuwało spadku energii. Skoro dziecko często spędza nawet ponad 8 godzin w szkole, oczywiste jest, że powinno zjeść w niej przynajmniej drugie śniadanie lub drugie śniadanie i obiad, w zależności od tego, ile lekcji ma danego dnia. Jeżeli mamy odpowiednią ilość czasu, warto przygotować mu posiłki w domu, zyskujemy wówczas pewność, że zje coś zdrowego.

Idealną propozycją na drugie śniadanie jest kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z dużą ilością warzyw, twarogiem lub chudą wędliną. Jeśli pociecha ma więcej lekcji, sycącym i zdrowym posiłkiem dla dzieci będą również sałatki. Warto także dodać do tego jakiś owoc i nie zapominać o wodzie lub niesłodzonym soku. Sprawdzą się również herbaty owocowe lub czarna herbata z dodatkami.

Jeżeli w szkole jest możliwość wykupienia obiadów w stołówce, warto to zrobić. Oczywiście nie mamy pewności, że dziecko się na nich pojawi i zawsze będzie pamiętać, ale o pomoc zawsze można poprosić nauczycieli, którzy mogą zainterweniować w razie potrzeby.

„Inni będą się ze mnie śmiać”

Jeżeli dziecko, zamiast przynosić do szkoły pieniądze, za które mogłoby kupić chipsy lub słodką bułkę, przynosi np. jabłko i sałatkę, może poczuć się w jakiś sposób wyalienowane. Inni uczniowie bowiem mogą nie zrozumieć jego sposobu odżywiania i uznać je za wyrzutka. Dlatego też warto rozmawiać z dziećmi i uświadamiać im, jak ważna dla ich rozwoju jest racjonalna dieta. Poza tym nawet jeżeli otrzyma pieniądze na zakupy, warto wytłumaczyć mu co powinno kupić. Dobry wybór to duży sukces.

Należy wytłumaczyć dziecku, że nie należy ulegać presji innych. Słodycze i inne niezdrowe produkty sprawią, że będzie się gorzej czuć i szybko straci energię, a chce przecież korzystać z dnia najbardziej jak może i umie.

Często można usłyszeć, że jeżeli nie podajemy naszemu dziecku słodyczy ze sklepowych półek, chipsów, batonów czy słodkich napojów, zabieramy mu całą przyjemność i nie wolno sobie wszystkiego odmawiać. Warto jednak wiedzieć, że od cukru bardzo łatwo się uzależnić, a tak naprawdę nie przynosi on wiele dobrego dla naszego organizmu. Zamiast kolejnego pączka, lepiej kupić smaczny owoc, który również dostarczy cukru, ale jednocześnie także niezbędnych witamin. Słodki napój nie nawodni odpowiednio - woda, sok bez cukru czy herbata owocowa z pewnością lepiej ugaszą pragnienie. Dbajmy o dietę naszego dziecka, dzięki temu będzie zdrowsze i pełne energii.