Województwo małopolskie to przepiękna kraina, pełna atrakcji - turystycznych oraz historycznych. Stolicą województwa jest stara stolica Polski - zabytkowy Kraków, który ściąga rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Jednak Kraków to zaledwie baza wypadowa do kolejnych atrakcji Małopolski. Wieliczka, Oświęcim, Zakopane, Tatry, Pieniny, Ojcowski Park Narodowy, Tyniec… poznaj z nami nieznane województwo małopolskie!
Kraków - miasto królów i poetów
Stara stolica Polski to ogromny kawał historii. Znajduje się tam bardzo dobrze zachowany Zamek Królewski na Wawelu - to właśnie w nim swoje rządy sprawowali Władysław II Jagiełło czy Jan III Sobieski. Na terenie zamku znajduje się muzeum, na które składają się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu oraz ogrody królewskie. Z podwórza rozciąga się widok na panoramę Krakowa, natomiast pod zamkiem, przed jaskinią, na turystów czeka Smok Wawelski, z którym turyści mogą sobie zrobić zdjęcie.
Jednak Wawel to nie wszystko. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zobaczyć wszystkie zabytki Krakowa, stworzono Trasę Królewską. Trasa przechodzi obok takich atrakcji, jak kościoła św. Floriana przy placu Matejki, Barbakanu i pozostałości fortyfikacji miejskiej, Rynku Głównego, Sukiennic, Kościoła Mariackiego i wielu innych, kończąc na dzwonie Zygmunta.
Niewątpliwą atrakcją jest także Kazimierz. Ta dzielnica Krakowa od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku była samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Północno-wschodnią część Kazimierza stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Aktualnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta.
Kraków kusi także niezwykle urokliwymi kawiarenkami oraz trasami spacerowymi - nie sposób się tam nudzić!
Pieniny, flisacy i zamek, w którym straszy
Jadąc trochę dalej na północ, w kierunku Nowego Targu, trafimy na niezwykle urokliwe miejsce. Pieniny to stosunkowo niskie góry - ich największy szczyt, Trzy Korony ma zaledwie 982 m n.p.m. Góry otacza Dunajec, rzeka równie piękna, co niebezpieczna. W okresie wakacyjnym, przy dobrej pogodzie można udać się na spływ Dunajcem z profesjonalnymi flisakami. Po drodze tratwa mija między innymi miejsce, w którym Janosik przeskoczył rzekę - skoczył tak mocno, ze w kamieniu odbił się ślad jego stopy.
Wartkie wody Dunajca próbowano wielokrotnie ujarzmić, w końcu w 1997 roku w Niedzicy oddano do użytku tamę w Niedzicy, która rozdziela wodę na dwa zbiorniki - Jezioro Czorsztyńskie oraz Jezioro Sromowskie. Teraz to jest to miejsce wielu pielgrzymek - zarówno turystów, jak i miejscowych. Na obu brzegach jeziora Czorsztyńskiego królują dwa zamki - po stronie Czorsztyna ruiny gotyckiej budowli, natomiast po stronie Niedzicy wspaniale zachowany średniowieczny Zamek Dunajec. Sama zapora, swoimi rozmiarami, również robi niesamowite wrażenie.
Zakopane i Tatry
Mówiąc o Małopolsce nie sposób nie wspomnieć także o najpopularniejszej miejscowości turystycznej w Polsce - Zakopanem. Oczywiście swoją popularność zawdzięcza położeniu, leży bowiem u stóp majestatycznych i budzących respekt Tatr. To świetna baza wypadowa zarówno do wycieczek górskich latem, jak i do całodniowych zjazdów na nartach zimą.
Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat - większość szczytów nie ma mniej niż 2500 m n.p.m. Niektóre szczyty są wyjątkowo trudne do zdobycia, dlatego w tatrach możemy spotkać profesjonalnych alpinistów, w szczególności zimą, gdzie góry są praktycznie nie do zdobycia. Oczywiście osoby mniej doświadczone w górskich wspinaczkach też znajdą coś dla siebie. Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem jest Morskie Oko - uznane przez dziennikarzy The Wall Street Journal za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. Tatry słyną ze swoich jezior, umownie nazywanych stawami, najwięcej można ich zobaczyć w Dolnie Pięciu Stawów. Wszystkie te jeziora charakteryzują się piękną, zieloną barwą i niezwykłą czystością wody.
W samym Zakopanem na zmęczonych turystów czeka mnóstwo atrakcji. To niezwykle bogate kulturowo miasto - warto zatem poświęcić przynajmniej jeden dzień na poznanie kultury góralskiej. Mieszkały i tworzyły tu takie nazwiska jak Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Jan Kasprowicz.
Rabka i Muszyna
Osobom chcącym wypocząć na swoim urlopie, z pewnością spodoba się oferta Muszyny - miasta słynącego ze swoich uzdrowisk a także wód mineralnych. Muszyna, położona w w dolinie rzeki Poprad kusi także malowniczymi widokami. Uzdrowiska z roku na rok poszerzają swoje oferty, w pakietach oferując także profesjonalne zabiegi SPA. Dla lubiących spędzać czas aktywnie też coś się znajdzie - chociażby rafting na rzece Poprad czy wycieczki po zachwycających górach Beskidu Sądeckiego. Na uwagę zasługują także Rezerwat Las Lipowy Obrożyska oraz mofeta, która jest miejscem naturalnego wyziewu dwutlenku węgla, usytuowana w dnie bagnistego koryta Złockiego Potoku.
Rabka-Zdrój również słynie ze swoich wód mineralnych, jednak to nie jedyne atrakcje tego miasta. Ukochały sobie je przede wszystkim dzieci, a to na pewno za sprawą Rodzinnego Parku Rozrywki Rabkoland i Teatru Lalek “Rabcio”. Z Rabki do Gorczańskiego Parku Narodowego jest już niedaleko, dlatego fani pieszych wycieczek koniecznie powinni się tam wybrać. Gorce, tak jak wcześniej opisywane Pieniny, również nie należą do gór wysokich - najwyższy szczyt, Turbacz, sięga 1310 m. Całe góry zbudowane są z fliszu karpackiego, który powstał na dnie morza, a potem uległ wypiętrzeniu.
To zaledwie kilka przykładów na spędzenie czasu w województwie małopolskim. Koniecznie sprawdźcie inne artykułu z cyklu!