Program partnerski jest popularnym rozwiązaniem, na którym korzysta każda ze współpracujących stron. Dlaczego warto wspierać sprzedaż tego rodzaju programem albo zostać partnerem sklepu? To jedno z pytań, na które odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Zasady programów partnerskich
Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem sklepu internetowego, który sprzedaje produkty o relatywnie wysokiej marży. Niech to będą kosmetyki, biżuteria czy sprzęt elektroniczny – moglibyśmy tu jeszcze dopisać wiele innych przedmiotów. Możliwie najwyższa i regularna sprzedaż to cel każdego e-commerce, więc aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki, szukasz jak najlepszych rozwiązań marketingowych.
Jeśli decydujesz się na program partnerski, angażujesz do działania właścicieli innych stron internetowych. Na umówionych i jasnych zasadach przekazujesz materiały promocyjne, na przykład banery reklamowe. Od teraz w interesie twórcy danej strony jest zachęcenie swoich odbiorców do podjęcia aktywności, na przykład kliknięcia we wspomniany baner, zapisania się do newslettera czy wreszcie kupienia produktu bezpośrednio w Twoim sklepie.
Za każdą mierzalną i pożądaną aktywność rozliczasz się według ustaleń, na przykład dzieląc się marżą czy oddając konkretny procent od każdej sprzedaży. Dlatego taki rodzaj współpracy najbardziej opłaca się w przypadku działalności e-commerce związanej z wartościowymi, drogimi, obciążonymi relatywnie wysoką marżą produktami.
Programy partnerskie rozlicza się w różnych modelach, między innymi:
- Pay Per Lead (PPL),
- Pay Per Click (PPC),
- Pay Per Sale (PPS).
Na zasadach programu partnerskiego działają coraz popularniejsze sieci afiliacyjne, jednak w tym przypadku dochodzi dodatkowy podmiot, czyli pośrednik pomiędzy klientem a wydawcą, który czuwa nad technicznym czy formalnym aspektem wszystkich zachodzących procesów.
Korzyści z perspektywy sklepu internetowego
Organizatorzy programów partnerskich rozszerzają za ich sprawą działania marketingowe, a więc zwiększają szansę na dobry wynik sprzedażowy czy inne zyski marketingowe. Partnerami zazwyczaj zostają tematyczne strony, blogi czy profile w social media, a więc wartościowe źródła dla konkretnej grupy docelowej. Sama ekspozycja marki w takich miejscach jest wartością dla sklepu, zapewniając doskonałą promocję wśród osób zainteresowanych daną gamą produktów.
Po stronie właściciela biznesu e-commerce jest więc jedynie wyselekcjonowanie i pozyskanie odpowiednich partnerów, a następnie przekazanie niezbędnych wskazówek i materiałów. Na końcu przychodzi czas na przeanalizowanie zysków i podzielenie się nimi na określonych wcześniej zasadach.
Korzyści z perspektywy partnera
W dzisiejszych czasach prowadzenie tematycznego bloga czy branżowego serwisu często jest traktowane nie jako hobby, a źródło regularnych dochodów. Udział w programie partnerskim jest jedną z szans na zarobienie konkretnych środków. Choć trzeba umiejętnie zachęcać swoich czytelników do kliknięcia w link, skorzystania z promocji czy innej aktywności, jest to w gruncie rzeczy po prostu monetyzacja sukcesu, wykorzystanie renomy lidera opinii wśród odbiorców. Udana współpraca z wybranym partnerem daje duże doświadczenie i pomaga w realizacji kolejnych kampanii.