Leasing nieruchomości funkcjonuje w polskiej gospodarce krótko, a mimo to cieszy się sporą popularnością. Jej szczyt miał miejsce w roku 2008, kiedy to wartość leasingowych umów mocno przekroczyła 3 miliardy złotych. Później nie było już tak dobrze - i tę branżę dotknął bowiem ogarniający świat kryzys. Obecnie leasing nieruchomości wychodzi z dołka - trudno się dziwić, gdyż jest to bardzo ciekawa alternatywa dla kredytu bądź wynajmu.

Jeśli chodzi o techniczne kwestie leasingu nieruchomości, wygląda to tak samo, jak w leasingowaniu samochodów czy maszyn. Umowa leasingu takich obiektów prezentuje się niemal identycznie jak umowa wynajmu, tyle że leasingobiorca dostaje prawo do kupna danej nieruchomości po z góry umówionej cenie, gdy skończy się okres leasingowania, wynoszący zazwyczaj dekadę. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj dzierżawionych tym sposobem nieruchomości, jest to dość dowolna sprawa - może to być np. hala fabryczna lub budynek biurowy.

Dlaczego leasing nieruchomości znów zyskuje na popularności? Przyczyna jest prosta: niedawna nowelizacja ustawy o CIT, w której zawarto skrócenie minimalnego czasu leasingu operacyjnego - obecnie wynosi on 5 lat. Ten rodzaj leasingu zainteresowanie przedsiębiorców zawdzięcza korzystnym rozwiązaniom podatkowym, bowiem ratę leasingową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto - w odróżnieniu od kredytu - decyzję o zawarciu umowy o leasing nieruchomości można otrzymać bardzo szybko.

Polscy przedsiębiorcy interesują się także leasingiem zwrotnym. Polega on na tym, że firma-właściciel danego budynku sprzedaje go agencji zajmującej się leasingowaniem. Przy transakcji zawierana jest umowa leasingowa, która upoważnia firmę-właściciela do dalszego korzystania z nieruchomości. Takie rozwiązanie jest dobre dla tych przedsiębiorstw, które pragną pozyskać fundusze na inwestycje. Może to być także świetne wyjście dla firm szukających oszczędności.

Wszystko wskazuje na to, że po paroletnim dołku wywołanym kryzysem leasing nieruchomości znów zyskuje na popularności. Co więcej - tendencja ta będzie się utrzymywać w następnych latach.