Skrzyp polny uznawany jest za chwast. Rośnie na polach, w ogrodach, na wilgotnym podłożu. Skrzyp ma wiele odmian, jednak to właśnie ten polny wykazuje się największą liczbą zdrowotnych właściwości. Najczęściej kojarzony jest z tabletkami, które poprawiają kondycję włosów i paznokci, jednak może pomóc w wielu innych schorzeniach. Od dawna korzysta się z jego mocy, więc nawet jeżeli uznawany jest za chwast, okazuje się chwastem nieocenionym. Poznaj jego działanie.
Co wyleczy skrzyp polny?
Skrzyp polny pomoże w wyleczeniu wielu schorzeń. Jak już wspomniano, świetnie działa na włosy i paznokcie. Wzmacnia ich strukturę i sprawia, że się nie rozdwajają, pomaga również pozbyć się łupieżu. Poza tym hamuje proces starzenia się skóry, zapobiega szybkiemu pojawianiu się zmarszczek oraz rozjaśnia cerę.
Skrzyp polny jest pomocny również we wszelkiego rodzaju krwawieniach. Zaleca się go kobietom, zmagającym się z niezwykle obfitymi miesiączkami, czy osobom, którym krwawią dziąsła. W drugim przypadku idealne będzie płukanie jamy ustnej - zapobiega to także jej zapaleniom.
Choroby pęcherza to kolejna dolegliwość, w której leczeniu pomóc może skrzyp polny. Dzięki niemu nadmiar moczanów jest wydalany z organizmu. Poza tym działa też rozkurczowo i jest łagodnie moczopędny.
Silny stres oraz drgawki mogą zmniejszyć się po wypiciu wyciągu ze skrzypu. Przypisuje się mu również działanie uspokajające.
Skrzyp polny wzmacnia naczynia krwionośne. Osoby, które mają problemy z cerą naczynkową, również powinny zaopatrzyć się w to przydatne zioło.
Okłady ze skrzypu będą pomocne w przypadku oparzeń, przyśpieszają również gojenie ran oraz inne stany zapalne.
Skrzyp polny pomoże również w schorzeniach nerek, gruźlicy, wrzodach, reumatyzmie i nerwobólach. Jego zastosowanie jest tak szerokie ze względu na właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i poprawiające pracę układu immunologicznego.
Jak przygotować skrzyp polny?
Skrzyp polny można przyjmować w formie tabletek. Jeżeli mamy go w formie nieprzetworzonej, herbatę przygotujemy zalewając wodą łyżeczkę lub dwie, możemy również przygotować nalewkę, wtedy wodę zmieniamy na alkohol. Roztarty skrzyp polny będzie natomiast idealny jako okład.
Aż trudno uwierzyć, jak wiele właściwości ma tak niepozorny chwast, który rozrasta się w szybkim tempie. Dzięki niemu wzmocnimy swój organizm, zwalczymy zapalenia, wygoimy rany, a także zadbamy o swój wygląd. Wystarczy wybrać najlepszą dla siebie formę tej rośliny i korzystać z jej zalet.