Właściciele polskich hurtowni i sklepów internetowych, którzy importują masowe ilości towarów z Chin, są zaniepokojeni obecną sytuacją. Zadają sobie pytanie: Czy koronawirus może dotrzeć wraz z towarem do Polski? Internauci zamawiający produkty bezpośrednio w chińskich portalach internetowych takich jak AliExpress czy Alibaba również mają ogromne obawy.

Czy paczki z Chin mogą zawierać koronawirusa?

Serwis Medonet otrzymał odpowiedź od Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce w tej sprawie. Rzecznik prasowy GIS, Jan Bodnar, w rozmowie z Medonetem powiedział, że szansa na przywiezienie koronawirusa w paczce z Chin jest mikroskopijna. Wirus najprawdopodobniej zginie w trakcie długiej podróży, zanim przesyłka dotrze do naszego kraju.

Porządek na magazynie, oznaczenia towarów z Chin

Przy hurtowych zamówieniach towarów z różnych części świata jak Chiny czy Unia Europejska warto zadbać o porządek na magazynie i odpowiednie oznaczenia towarów. W prawidłowej organizacji przepływu zamówień pomocny będzie program magazynowy, który umożliwi m.in. kontrolę stanów magazynowych czy integrację z czytnikiem kodów kreskowych.

Zawsze warto zachować czujność

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – zaznacza, że koronawirusy mogą być przenoszone jedynie przez ludzi i zwierzęta. Mimo wszystko niektórzy eksperci zalecają przestrzeganie zasad higieny przy styczności z towarami z Chin, ponieważ wirus długo przechowuje się np. w kroplach, gdy ktoś kichnie. Dlatego profilaktycznie przy paczce z Chin można np. użyć środka do odkażania w sprayu.