Obowiązek wyposażenia punktów gastronomicznych w nowoczesne kasy rejestrujące wchodzi w życie już w bieżącym roku. Od 1 lipca 2020 r. przedsiębiorcy będą musieli wyposażyć w nie swoje restauracje i bary. Jak to będzie funkcjonowało i co oznaczają kasy fiskalne online w gastronomii dla przedsiębiorców? Objaśniamy w artykule.

Zmiany w ustawie o podatku VAT

1 maja 2019 r. uchwalona została nowelizacja ustawy o podatku VAT. Od tej daty przedsiębiorcy mają możliwość korzystać również z kas fiskalnych online. Od 1 stycznia obowiązek ich stosowania będzie wprowadzany stopniowo w niektórych branżach. Dla gastronomii zmiany planowane są od 1 lipca 2020 r. Obejmują one wszystkie stacjonarne placówki, a także lokale, które funkcjonują sezonowo. W praktyce chodzi o miejsca, w których dania są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Oprócz tego, z tą datą obowiązek zaczyna funkcjonować również dla branży grzewczej oraz dla firm, które oferują zakwaterowanie krótkotrwałe (dla pensjonatów i hoteli).

Zmiany idą w takim kierunku, by kasy online zagościły na stałe w każdej z branż. Od 1 stycznia 2020 r. muszą używać ich stacje benzynowe oraz firmy świadczące usługi z zakresu naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy i wymiany opon. Z kolei od początku stycznia 2021 roku obowiązkowe będą one również dla branży usługowej, gabinetów dentystycznych i medycznych, obiektów dotyczących poprawy kondycji fizycznej oraz dla przedsiębiorstw budowlanych.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, powodem wprowadzenia kas rejestrujących online jest m.in. ograniczenie szarej strefy i zwiększenia efektywności w ściągalności podatków, a także ułatwienie kontroli w miejscu prowadzenia działalności, poprzez monitorowanie sprzedaży online.

Kasy rejestrujące online – czym się różnią od standardowych kas?

W odróżnieniu od kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, kasy online za pośrednictwem internetu łączą się z Centralnym Repozytorium Kas. W ten sposób możliwy jest szybki przepływ informacji, a także analiza gromadzonych danych. To z kolei ma na celu zmniejszenie liczby kontroli. Dane takie jak:

  • protokoły dobowe,

  • raporty o przeglądach technicznych,

a także inne dokumenty niefiskalne będą przesyłane do Centralnego Repozytorium Kas. Te informacje, które są potrzebne do spełniania obowiązków ustawowych, będą przesyłane do:

  • ministra właściwego ds. finansów publicznych,

  • dyrektorom izb administracji skarbowej,

  • naczelnikom urzędów skarbowych,

  • naczelnikom urzędów celno-skarbowych.

Dobrą wiadomością dla pracowników, którzy potrafią posługiwać się tradycyjną kasą fiskalną, jest to, że kasy rejestrujące online są stosunkowo podobne w obsłudze. Nie zmienia się również sposób ewidencjonowania sprzedaży – za nabitą transakcję nadal należy wydać klientowi paragon fiskalny.

Kasy fiskalne online w gastronomii – co zmienią?

Niemniej jednak nowe kasy rejestrujące będą wyposażone w funkcję wystawiania e-paragonów. W ten sposób będzie możliwe dostarczanie dokumentów sprzedaży drogą elektroniczną. Dzięki temu z pewnością uniknie się wielu błędów, które aktualnie często popełniane są podczas prowadzenia ewidencji. Kasy fiskalne online wprowadzają również funkcję ułatwiającą ich integrację z terminalem płatniczym. Szacuje się, że może przyczynić się to do wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych w omawianej branży.

Wśród podmiotów, które będą musiały zaopatrzyć się w kasy fiskalne online w gastronomii, są nie tylko restauracje, kawiarnie, bary, czy lodziarnie. Od 1 lipca 2020 r. takich urządzeń będą musieli używać również właściciele placówek w obrębie miejsc wypoczynkowych, takich jak hotele, pensjonaty, motele, schroniska, campingi, czy zajazdy. Co więcej, obowiązkiem tym będą objęte również sklepy, w których można dostać gorące napoje i przekąski, a także bufety działające na terenie stadionów i kin. Do zakupu kas rejestrujących online nie będą natomiast zobligowani właściciele tzw. food trucków, ponieważ są one klasyfikowane jako ruchome punkty sprzedaży detalicznej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Każdy podatnik, który został zobowiązany do obowiązku wymiany kasy, może skorzystać ze stosownej ulgi w wysokości 90% jej ceny netto, przy czym nie może to być więcej niż 700 zł. Co ważne, prawo takie przysługuje nie tylko tym, którzy dopiero mają zamiar ją wymienić, ale także tym, którzy już to zrobili. Ważne przy tym, by pamiętać, że przez zaniedbanie przeglądu technicznego kasy lub zakończenie działalności gospodarczej wcześniej niż po 3 latach od momentu rozpoczęcia rejestracji sprzedaży, ulgę na zakup można utracić.