WordPress to jeden z najbardziej popularnych systemów do zarządzania treścią. Początkowo był wykorzystywany głównie do budowania blogów, ale jest narzędziem pomocnym w projektowaniu również innych rodzajów stron internetowych.

Początki WordPressa sięgają roku 2002, kiedy to był podstawą dla projektowania i obsługi blogów. Jednakże dzięki opracowaniu wielu wtyczek i przeprowadzeniu modyfikacji nabrał on cech charakterystycznych dla systemów zarządzania treścią (CMS).

System zarządzania treścią – co to jest?

System zarządzania treścią zwany jest inaczej CMS (ang. Content Management System). To internetowa aplikacja, posiadająca panel administracyjny, który pozwala na samodzielne zmienianie treści bez konieczności posiadania wiedzy informatycznej. Daje możliwość publikowania lub edytowania wszelkiego rodzaju treści: tabel, tekstów, grafik, filmów oraz zdjęć. W CMS-ie można formatować powstający tekst za pomocą odpowiednich przycisków, bardzo podobnych do tych, które widoczne są w Wordzie.

Najczęściej systemy CMS obecne są w formie wtyczek, a więc darmowych dodatków, pozwalających na wprowadzenie takich opcji, jak: galeria zdjęć, forum dyskusyjne czy narzędzia potrzebne do pozycjonowania strony lub zmiany jej układu i wyglądu.

Ogromną zaletą tego typu systemów w samodzielnym zarządzaniu własną stroną internetową jest to, że są one zazwyczaj udostępniane za darmo, co pozwala na zaoszczędzenie funduszy, które zostałyby przeznaczone na zatrudnienie firmy informatycznej.

Obecnie jednymi z najpopularniejszych CMS-ów są: Drupal, WordPress oraz Joomla.

WordPress jako system zarządzania treścią

WordPress napisany jest w języku PHP. Korzysta z MySQL jako bazy danych. Rozpowszechniany jest na podstawie licencji GNU - General Public License. Jest bezpłatny.

Jak już wspomniano, początkowo WordPress wykorzystywany był przy budowaniu blogów, jednakże dzięki modyfikacjom i opracowaniu odpowiednich wtyczek jest on obecnie wykorzystywany w tworzeniu prostych stron internetowych. Podobnie, jak w przypadku systemu Drupal, obsługa WordPress nie wymaga od użytkownika posiadania wiedzy informatycznej oraz kodowania w PHP, HTML i CSS.

WordPress nadaje się do samodzielnej modyfikacji, można dostosować stronę do indywidualnych potrzeb i wymagań oraz zmieniać jej wygląd. Jest to możliwe, dzięki udostępnionym dodatkowym wtyczkom. System WordPress działa na zasadzie Open Source, dlatego większość z dostępnych rozszerzeń jest bezpłatna (jeżeli wymagana jest opłata, nie jest ona wygórowana).

W momencie założenia konta na WordPressie użytkownik dostaje dostęp do własnego panelu administracyjnego, co pozwala na samodzielne konfigurowanie strony i modyfikowanie jej wyglądu. Jednakże można korzystać jedynie z gotowych szablonów.

Oprogramowanie jest idealne dla projektowania prostych stron internetowych, chociaż przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych wtyczek istnieje możliwość wykorzystania go również do stworzenia bardziej zaawansowanych witryn, na przykład sklepów internetowych czy serwisów informacyjnych.

WordPress - zalety

Ogromną zaletą opisywanego tutaj skryptu jest niezwykła łatwość jego obsługi. Nie wymaga znajomości PHP, HTML i CSS. Z tego powodu jest idealny dla początkujących. O prostocie użytkowania WordPressa świadczy również fakt, że posiada on bazę preinstalowalnych wtyczek i szablonów, które w bardzo łatwy sposób można zainstalować. Wystarczy wybrać właściwy element i kliknąć na niego, aby za chwilę móc go używać.

Skoro mowa o wtyczkach - ich obecność to wielki plus. Otóż WordPress jest skryptem, do którego stworzono bodajże największą ilość dodatkowych funkcji. Na stronie tego CMS-a znajduje się ich kilka tysięcy. Większość z nich udostępniana jest bez opłat. W przypadku, kiedy trzeba za nie zapłacić, żądana kwota jest niewielka.

Duża jest także ilość dostępnych szablonów graficznych służących do zmiany wyglądu strony. Do dyspozycji użytkowników oddaje się, podobnie jak w przypadku wtyczek, opcje bezpłatne i płatne.

Duża zaletą jest sposób zarządzania menu, który pozwala na to, aby modyfikacje obejmowały kategorie i strony. WordPress daje nam możliwość dodania dodatkowych etykiet, kategoryzacji czy opisów. Można to zrobić albo samodzielnie, albo poprzez zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, która umożliwia nam dodanie pól w formularzach.

Można powiedzieć, że istnieje coś na wzór społeczności WordPressa. Na anglojęzycznych forach dyskusyjnych mają oni możliwość zasięgnięcia rady lub znalezienia rozwiązania swoich problemów dzięki pomocy innych użytkowników, korzystających ze skryptu.

WordPress - wady

O ile używając WordPressa, nie jest wymagana znajomość języka PHP, o tyle przydaje się ona w momencie, kiedy istnieje potrzeba modyfikacji poszczególnych elementów. Przykładowo usunięcie pola daty nie jest możliwe bez znajomości tego języka programowania.

Podobnie jak w przypadku wtyczek, również w momencie modyfikacji szablonów niezbędna jest wiedza informatyczna. Trzeba zauważyć, że ilość dostępnych wzorów jest w WordPressie bardzo duża, niemniej jednak są one do siebie bardzo podobne. W skrypcie istnieje możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb, jednakże wymaga to znajomości zarówno CSS, jak i HTML.

Aby móc korzystać z WordPressa w podobny sposób jak z konkurencyjnych skryptów Drupal lub Joomli, użytkownik potrzebuje zainstalować wiele wtyczek, które nie wpływają korzystnie na wydajność strony. Dodatkowo problemem okazuje się również wybór odpowiednich rozszerzeń. To zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania tego oprogramowania i wydłuża czas potrzebny na znalezienie właściwej funkcjonalności.

Niezbyt wygodne wydaje się formatowanie tabel i grafiki, co jest znacznie trudniejsze niż w przypadku konkurencyjnych skryptów. W tym miejscu znów przydaje się znajomość informatyki.

Niedogodnością są również zapytania, które mogą przybrać zawiłą formę ze względu na obecność pól niestandardowych, które wymagają dodatkowych składni. Aby bez problemów móc obsługiwać skrypt, trzeba jednak często uzupełniać go o kwerendy, które nie wpływają na ułatwienie użytkowania WordPressa.

Stosując ten skrypt dobrze także pamiętać o tym, że nie jest on tak poprawnie zabezpieczony jak inne, konkurencyjne systemy. Jest to jednakże zależne od wrażliwości dodatkowej zawartości strony.

WordPress stanowi doskonałe narzędzie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze stronami internetowymi. Początkujący znajdą tutaj wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do stworzenia własnego bloga, ale także bardziej skomplikowanej strony. Jego główną zaletą jest prostota i łatwość użytkowania, nie wymaga on przecież posiadania wiedzy informatycznej. Ta jednak jest niezbędna przy próbach modyfikacji dostępnych funkcji.