- Rozpoczęcie planowania...
- Zadbaj o zdrowie!
- Ubezpieczenia na czas podróży
- Kompletacja dokumentów - paszporty, wizy, dowody tożsamości
- Zapas pieniędzy - na karcie czy w portfelu?
- Zabezpieczenie miejsca zamieszkania
- Zadbaj o zwierzęta
- Podróż samochodem? Sprawdź stan techniczny!
- Na koniec najważniejsze - poznaj kulturę krajów, do których się wybierasz!
Każdy wie nie od dziś, że urlop to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku. Wówczas możemy zrelaksować się oraz zapomnieć o codziennych sprawach - nie tylko służbowych, ale także tych osobistych. Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami, zatem warto poznać podstawowe zasady przygotowania się przed wyruszeniem w podróż, aby być pewnym, że nic nas nie zaskoczy. W szczególności, gdy planowanym miejscem docelowym są kraje tropikalne.
Rozpoczęcie planowania...
Początek planowania urlopu rozpoczynamy najcześciej w chwili, gdy mamy pewność, że pracodawca zatwierdził nasz plan urlopowy. W przypadku osób prowadzących działalność może to być znacznie bardziej kłopotliwe, pomimo że przedsiębiorca jest sam dla siebie szefem. To co prawda daje pewną swobodę w zarządzaniu własnym czasem - jednak firma sama na siebie nie zarobi. Dlatego też bardzo ważne jest, aby przed wyjazdem pozamykać wszelkie bieżące sprawy, tj. uregulować zobowiązania, zrealizować zaległe zlecenia lub dostawy, a przede wszystkim poinformować kontrahentów o planowanej nieobecności. Również w sytuacji, gdy powierzyliśmy prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, warto jest dostarczyć dokumenty wcześniej, aby móc przed wyjazdem zakończyć wszelkie formalności względem organów skarbowych oraz ZUS.
Dopiero po zamknięciu bieżących spraw służbowych możemy bez obaw zająć się tą przyjemniejszą stroną planowania wypoczynku.
Zadbaj o zdrowie!
Wybierając się w podróż do innych krajów, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu zdrowia - nie tylko własnego, ale także naszych bliskich. Na kilka miesięcy przed wyjazdem warto wybrać się do lekarza na ogólne badania stanu zdrowia. Skąd takie duże wyprzedzenie? Ponieważ oczekiwanie na wizytę może okazać się dłuższe, niż zakładaliśmy na początku. Oprócz badań ogólnych mających wykluczyć ewentualne dolegliwości warto udać się do specjalistów, tj. dentysty czy okulisty (dodatkowa para okularów może okazać się niezbędna w podróży). Konieczna będzie również konsultacja u lekarza medycy podróży - w szczególności, gdy miejscem docelowym wypoczynku okażą się kraje egzotyczne. W tym celu warto udać się do jednej z placówek poradni medycyny podróży, aby na miejscu uzyskać ważne informacje, takie jak:
- obecna sytuacja zdrowotna w regionie planowanego urlopu,
- zalecenia w stosunku do koniecznych oraz zalecanych szczepień, w zależności od charakteru podróży,
- wskazania profilaktyki malarii, jeżeli istnieje ryzyko zarażenia w danym regionie,
- sposoby zapobiegania chorobom zakaźnym,
- lista rzeczy koniecznych do umieszczenia w apteczce.
Obowiązkowe szczepienie przed podróżą? Jak wynika z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (m.in. załącznik 7), obowiązkowym szczepieniem wymaganym przez większość krajów tropikalnych (głównie przez kraje w Afryce i Ameryce Południowej) jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce - inaczej żółtej febrze. Potwierdzeniem poddania się danemu szczepieniu jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, a brak takiej informacji może skutkować odmową wjazdu na teren kraju. |
Dobór odpowiednich szczepień zalecanych przed podróżą należy skonsultować z lekarzem medycyny podróży. Na podstawie planowanej wycieczki będzie on w stanie określić, jakie zabezpieczenia w tej kwestii będą konieczne, a jakie można sobie odpuścić. Gdy planujemy zabrać ze sobą na urlop nasze pociechy, warto również pomyśleć o dodatkowej konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Należy pamiętać, że rezygnacja z przejścia zalecanych szczepień przed wyjazdem do krajów tropikalnych może okazać się zdradliwa, bowiem możliwa jest ewentualna konieczność skorzystania z pomocy medycznej w nie najlepszych warunkach sanitarnych. Taka decyzja może przyczynić się również do zwiększonego ryzyka zarażenia chorobami zakaźnymi oraz ciężkimi powikłaniami.
Dodatkowo koniecznie pamiętajmy o właściwym zaopatrzeniu apteczki, którą zamierzamy zabrać ze sobą w podróż. Zawartość zależy głównie od potrzeb zdrowotnych wszystkich podróżnych, miejsca docelowego oraz charakteru samej podróży. Warto zaopatrzyć się w podstawowe elementy potrzebne do opatrywania oraz odkażania ran, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz łagodzące objawy przeziębienia. Należy pamiętać także o preparatach antyalergicznych oraz środkach chroniących lub łagodzących oparzenia słoneczne. W podróży, gdy warunki nie są zbyt komfortowe, mogą okazać się przydatne również środki przeciwbiegunkowe oraz nawadniające, a w niektórych przypadkach tabletki przeciwko chorobie lokomocyjnej.
Elementy apteczki można wymieniać bez końca, jednak warto poświęcić trochę czasu na dogłębne przemyślenie tej kwestii oraz przygotowanie odpowiedniej listy, która nie pozwoli nam zapomnieć o najpotrzebniejszych rzeczach.
Ubezpieczenia na czas podróży
Wyjeżdżając za granicę, aby zażyć zasłużonego odpoczynku, nie należy zapominać o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Obecnie możemy przebierać w różnych ofertach, dlatego nasz wybór powinien być przemyślany. Należy się kierować nie tylko ceną oraz wartością ubezpieczenia, ale także tym, jakie koszty ewentualnego leczenia zostaną nim pokryte - m.in. koszty hospitalizacji, ratownictwa, transportu medycznego, następstw nieszczęśliwych wypadków.
Wybierając się w podróż, możemy skorzystać z oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia dokumentu uprawniającego do skorzystania z opieki zdrowotnej na terenie państw członkowskich UE/EFTA, z wyjątkiem Chorwacji. Mowa oczywiście o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzającej prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie krajów członkowskich. Uprawnia do opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie posiadają ich obywatele. Kartę może uzyskać każda osoba ubezpieczona w NFZ oraz członkowie jej rodziny. Ważne, że każdy z osobna powinien mieć odrębną kartę ubezpieczenia. Wniosek o uzyskanie karty można znaleźć na stronie NFZ.
Kompletacja dokumentów - paszporty, wizy, dowody tożsamości
Podróż do krajów Wspólnoty Europejskiej nie wymaga posiadania paszportu, jeżeli oba kraje należą do strefy Schengen. Wówczas wstęp do danego kraju zapewniony jest na podstawie okazanego dowodu tożsamości. Kraje należące do strefy Schengen można sprawdzić na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Wybierając się jednak do krajów spoza Unii, należy posiadać paszport, co istotne - aktualny! Warto dużo wcześniej pomyśleć o sprawdzeniu terminu ważności naszego paszportu, gdyż wyrobienie go ponownie trwa nawet do 30 dni. Niektóre kraje wymagają, aby paszporty osób przekraczających ich granicę miały ważność minimum 6 miesięcy od daty przyjazdu, np. Brazylia, Izrael lub Malezja. Dlatego warto, aby odnowić posiadany dokument, jeżeli pozostało mu do końca terminu ważności około pół roku. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji na lotnisku lub na granicy innego państwa.
Nie można zapomnieć o krajach, w których wstęp jest uzależniony również od posiadania odpowiedniej wizy, np. o Stanach Zjednoczonich czy Australii. W zależności od kraju turyści muszą spełnić inne warunki, aby uzyskać dokument. Zatem warto dużo wcześniej zainteresować się tematem, gdyż niektóre procedury są dosyć złożone i wymagają poświęcenia dużej ilości wolnego czasu. W większości przypadków wizy nie będą konieczne, jeżeli pobyt na terytorium danego państwa nie będzie trwał dłużej niż 90 dni.
Informacje dotyczące zasad wjazdu do innych państw można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zapas pieniędzy - na karcie czy w portfelu?
Odwieczny dylemat każdego podróżnika - ile wziąć ze sobą pieniędzy? Mądrzej zabrać kartę płatniczą lub kredytową, czy może lepiej wypłacić zapas gotówki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, jednak wiadomo, że z pieniędzmi trzeba uważać. W krajach rozwijających się (i nie tylko) dochodzi do wielu kradzieży, klonowania kart płatniczych po użyciu w bankomatach, a czasami nawet porwań turystów w celu uzyskania okupu. Brzmi jak tworzenie czarnych scenariuszy, jednak jak to mówią: “przezorny zawsze ubezpieczony”.
Ogólnie rzecz biorąc, warto mieć ze sobą trochę gotówki w walucie danego kraju, natomiast resztę środków pieniężnych rozsądnie jest trzymać na koncie bankowym. Problemem może być niestety brak bankomatów w okolicy, do której się wybieramy, zatem warto dokładnie przeanalizować, jakie będziemy mieli możliwości po dotarciu na miejsce. Korzystnym rozwiązaniem jest założenie dwóch kont bankowych - na jednym posiadamy całość naszego majątku, na drugim minimalną kwotę pieniędzy potrzebną podczas np. spaceru po jednym z miast. Wychodząc z pokoju hotelowego lub miejsca tymczasowego pobytu, zabieramy kartę do konta, na którym mamy nieznaczną wartość pieniędzy, aby w przypadku kradzieży nie stracić wszystkich środków do życia. Gdy pieniądze z danego konta się skończą - przelewamy kolejną porcję pieniędzy z drugiego konta.
Czasami przydatna może być również karta kredytowa, gdyż tylko za jej pomocą możliwe jest wypożyczenie samochodu lub dokonanie płatności za zakupy przez Internet.
Zabezpieczenie miejsca zamieszkania
Nie zapominajmy o zabezpieczeniu naszego miejsca zamieszkania przed ewentualnym włamaniem lub niespodziewaną awarią. W takiej sytuacji bardzo pomocni okazują się życzliwi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Warto zostawić komplet kluczy oraz wskazówki co do działania niektórych posiadanych sprzętów domowych. Przed wyjazdem dobrym rozwiązaniem będzie odłączenie urządzeń elektrycznych od źródła prądu, zakręcenie gazu oraz spuszczenie wody zalegającej w rurach - aby nie zalać sąsiadów w przypadku pęknięcia jednej z nich.
Zadbaj o zwierzęta
Jedną z nadrzędnych czynności jest zaopiekowanie się naszym zwierzęciem. Należy o tym pamiętać nie tylko w sytuacji, kiedy zabieramy je ze sobą, ale także w przypadku, gdy zostawiamy je na okres urlopu. Opiekę nad naszym pupilem należy powierzyć osobie zaufanej, którą zwierze dobrze zna i nie odczuwa dyskomfortu, przebywając w jej towarzystwie. Wykluczone jest natomiast pozostawianie psa, kota lub innego zwierzęcia samego w domu.
W przypadku gdy nie znamy nikogo, kto mógłby zaopiekować się naszym zwierzęciem, możemy skorzystać z usług hotelu dla zwierząt. Obecnie prawie w każdym większym mieście takie usługi są oferowane przez wiele podmiotów, a przed wyborem właściwego miejsca należy zapoznać się z warunkami, jakie tam panują.
Podróż samochodem? Sprawdź stan techniczny!
Kiedy decydujemy się na podróż własnym samochodem, nie ma nic gorszego od awarii pojazdu w sobotnie popołudnie na środku autostrady biegnącej przez np. Austrię. Wtedy wakacje potrafią zamienić się w istny koszmar. Dlatego też warto dokonać dokładnego przeglądu samochodu, aby uniknąć nieprzyjemności. Zatem przed wyjazdem sprawdź:
- poziom oleju silnikowego - gdyż zbyt mała ilość może doprowadzić do zatarcia się silnika, a wtedy pozostaje już tylko podróż lawetą do domu,
- hamulce - na ten temat nie należy się za dużo rozwodzić, gdyż sprawne hamulce mogą uratować nam życie w niespodziewanym zdarzeniu drogowym,
- zawieszenie - odpowiedzialne jest za prawidłowe i sprawne prowadzenie pojazdu po drodze, wszelkie ubytki lub nieznaczne usterki mogą w trasie okazać się tragiczne w skutkach,
- światła - przed wyjazdem należy sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, a co ważne, czy świecą prawidłowo, czyli nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka,
- opony - nie trzeba przypominać, iż wskazane jest używanie opon dobranych pod aktualnie panujące warunki pogodowe oraz porę roku. Warto także sprawdzić stan bieżnika oraz zadbać o posiadanie zapasu w razie złapania tzw. “gumy”,
- klimatyzację - może nie jest najważniejsza, ale przy długotrwałych podróżach w czterdziestostopniowych upałach może okazać się zbawienna.
Pamiętajmy również o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu na czas podróży. Wybierając odpowiednie oferty, zwracajmy uwagę na możliwość odholowania pojazdu z miejsca zdarzenia, naprawy na miejscu oraz sprawności kontaktu z centralą ubezpieczyciela. Te dwie kwestie mogą zadecydować o spokojnym powrocie do domu.
Na koniec najważniejsze - poznaj kulturę krajów, do których się wybierasz!
Przed wyjazdem do obcych krajów konieczne jest zapoznanie się z obyczajami oraz kulturą, jakie panują w miejscu docelowym podróży. Ignorując zdobywanie takiej wiedzy, może się okazać, że nieświadomie złamiemy zasady dobrego zachowania, ponieważ każdy kraj rządzi się innymi prawami - które bardzo często znacznie różnią się od tych panujących w Polsce. Poważniejszy problem pojawi się w przypadku, gdy jeden gest ręką, który uznawany jest u nas za coś normalnego, w innym kraju może okazać się obrazą dla drugiego człowieka.
Warto w tym celu zakupić przewodniki po świecie, których wybór w księgarniach obecnie jest ogromny. W tych bardzo często małych książeczkach są zawarte najważniejsze informacje, jakie powinien znać każdy turysta wybierający się w podróż do danego kraju. Miejmy poszanowanie dla innych kultur, a inni będą mieli poszanowanie dla naszej!