Kolejne przelewy na konto firmowe w teorii nie powinny martwić żadnego przedsiębiorcy. Przecież w prowadzeniu działalność chodzi o zarabianie, prawda? Problem w tym, że gromadzenie kapitału na standardowym rachunku nie ma większego sensu, a wręcz oznacza potencjalne straty. Zagospodarowanie dochodów firmy. Dowiedz się, dlaczego i jak zaradzić tej sytuacji.

Straty z zysków – o co chodzi

Nie trzeba być wyspecjalizowanym ekonomistą, aby zrozumieć, że w wielu sytuacjach trzymanie pieniędzy na koncie osobistym nie ma większego sensu. Przyczyna jest dość jednoznaczna. Gdy konto jest nisko oprocentowane, w każdym razie niżej od poziomu inflacji, kapitał traci na wartości. Straty może nie są szczególnie odczuwalne, ale takie są fakty. Mniej lub bardziej, lecz przy wysokiej inflacji po prostu traci się zarobione pieniądze.

Wyższe oprocentowanie konta

Naturalnie nasuwającym się rozwiązaniem jest ulokowanie pieniędzy na wyżej oprocentowanym koncie. Skoro mają być odłożone na specjalnym rachunku, nie generują wówczas strat, a wręcz przynoszą zyski. Problem w tym, że banki również dbają o swoje interesy i nie są szczególnie chętne, aby obdarowywać klientów wyjątkowo korzystnymi ofertami. Owszem, w wielu z nich da się znaleźć atrakcyjne, ale trzeba uważać na haczyki i szczegóły umowy. Może się na przykład okazać, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko w pierwszych miesiącach albo jest uzależnione od wysokich, regularnych wpływów. A przecież ciągłe zakładanie nowych kont w kolejnych bankach nie jest perspektywą atrakcyjną dla przedsiębiorcy.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Banki wiedzą, że firmy potrafią odłożyć na kontach sporo pieniędzy, więc zachęcają przedsiębiorców do zakładania lokat albo kont oszczędnościowych. W tym pierwszym przypadku istnieje ograniczenie polegające na tym, że w razie przedterminowej wypłaty traci się zarobione odsetki. Z kolei w drugim można wypłacać pieniądze z konta, jednak istnieje pewien określony limit, na który trzeba zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy. Istnieją także specjalne rodzaje lokat nocnych, czyli overnight. Zasadniczo chodzi w nich o to, żeby pieniądze „pracowały” w godzinach, gdy zazwyczaj przedsiębiorca i tak z nich nie korzysta, czyli w nocy. To automatyczny sposób krótkoterminowego inwestowania, który może przynieść odczuwalne korzyści, oczywiście w zależności od warunków umowy.

Inwestuj

Niektórzy przedsiębiorcy mawiają, że pieniądze wcale nie lubią leżeć na koncie. Jest w tym sporo słuszności, bo w modelowo zarządzanym biznesie należy stawiać na inwestycje, najlepiej w innowacyjne rozwiązania. Nasze małe, średnie i duże przedsiębiorstwa w wielu branżach wciąż są zbyt mało innowacyjne, ponieważ nie inwestują zbyt dużo w nowe technologie czy rozwiązania, które są obarczone pewnym ryzykiem, ale mogą przynieść spory skok jakościowy w produkcji, sprzedaży czy konkretnych usługach.

Podsumowując – poszukuj optymalnych sposobów na zarządzanie finansami. Ich świadome zagospodarowanie jest podstawą rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrze oszczędzać oraz inwestować, ale zawsze trzeba to robić z głową.