W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju gadżety mobilne. Jeszcze jakiś czas temu wszyscy ekscytowali się możliwością sprawdzania skrzynki pocztowej na ekranie smartfona czy wykonywaniem wątpliwej jakości zdjęć z użyciem aparatów VGA, a teraz na rynku pojawia się pierwszy sprzęt obsługujący szybką łączność 5G, czy posiadający składane ekrany, pracujące w wysokich rozdzielczościach. Klienci o wiele chętniej niż kilka lat temu wybierają również urządzenia mobilne typu wearables. Smartwatche i smartbandy stają się coraz mniejsze i do złudzenia przypominające klasyczne zegarki. Jak zmienił się rynek gadżetów mobilnych?

Smartfony – wydajniejsze od komputerów sprzed kilku lat

Producenci elektroniki użytkowej prześcigają się w prezentowaniu innowacyjnych rozwiązań w swoich gadżetach mobilnych. Najnowsze smartfony oferują już niekiedy nawet po cztery aparaty fotograficzne, bezramkowe, wysokiej jakości ekrany LCD oraz łączność niewspieranych wcześniej modułów. Również dane specyfikacyjne urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży różnią się znacząco od sprzętu oferowanego jeszcze kilka lat temu. Smartfony oferują obecnie wydajność znacznie wyższą od komputerów dekadę temu. Przykładowa konfiguracja telefonu ze średniej półki cenowej, sprzedawanego początkiem 2020 roku obejmuje co najmniej ośmiordzeniowy procesor, 4 GB, 6 GB lub nawet niekiedy 8 GB pamięci operacyjnej oraz podwójny aparat fotograficzny i ekran o przekątnej od 5 cali wzwyż. Na rynku dostępne są również smartfony dedykowane dla graczy. Przykładowo, Razer Phone wyceniony na nieco ponad 2 tysiące złotych zaopatrzono w niezwykle czytelny ekran IGZO TFT, aż 8 GB szybkiej pamięci operacyjnej typu LPDDR4 oraz wzmacniacz dźwięku z przetwornikiem cyfrowym THX i wsparcie dla Dolby ATMOS. Jeszcze kilka lat temu takimi danymi mógł się pochwalić komputer stacjonarny dla graczy. W smartfonowym świecie popularne stają się również urządzenia ze składanymi ekranami. Zaledwie rok temu były one ciekawostką, jednak obecnie wprowadzane są do sprzedaży pierwsze modele wykorzystujące to rozwiązanie.

Smartwatche – upodobniające się do klasycznych zegarków urządzenia codziennego użytku

Smartwatche oraz nie są już kojarzone wyłącznie z osobami ćwiczącymi po kilka godzin dziennie. Urządzenia te stają się coraz bardziej eleganckie, przez co smartwatche wybierane są przez właścicieli różnego rodzaju firm czy pracowników biznesowych. Dostępne obecnie w sprzedaży modele oferują wiele ciekawych, pomocnych podczas codziennej pracy funkcji. Za małym ekraniku gadżetu mobilnego bez problemu sprawdzimy skrzynkę pocztową, połączymy się z numerem znajdującym się w pamięci połączonego bezprzewodowo smartfonu czy nawet odpiszemy na wiadomość tekstową. Producenci coraz bardziej upodobniają smartwatche do klasycznych zegarków i oferują klientom akcesoria dodatkowe, na przykład wymienne bransolety czy skórzane paski. Sprzęt ten wyposażany jest również w szereg niezwykle przydatnych funkcji dodatkowych. Za pomocą smartwatcha będziemy mogli monitorować nasz puls, sprawdzać pogodę czy nawet wykonać zdjęcie z użyciem wbudowanego aparatu fotograficznego. Smartwatche są więc ciekawymi gadżetami mobilnymi, które jeszcze kilka lat temu wyglądały po prostu śmiesznie i oferowały bardzo mało funkcji.

Laptopy – coraz mniejsze i oferujące wiele ciekawych funkcji

Proponowane przez czołowych producentów elektroniki użytkowej laptopy również przeszły znaczącą ewolucję w porównaniu z tym, co mogliśmy spotkać na rynku jeszcze kilka lat temu. Biznesowe modele coraz częściej wyposażane są w bezramkowe ekrany dotykowe, pracujące w wysokiej rozdzielczości. Rzadkością są już modele ważące ponad dwa kilogramy, a codziennością laptopy wyposażone w szybki nośnik półprzewodnikowy SSD i dedykowaną kartę graficzną, pozwalającą nie tylko na rozgrywkę w najnowszych grach wideo, ale także komfortowe edytowanie filmów i ich renderowanie. Coraz więcej dostępnych w sprzedaży modeli biznesowych oferuje również obsługę kart SIM, dzięki czemu możemy zapewnić sobie stały dostęp do internetu z wykorzystaniem łączności 3G lub LTE.

Gadżety mobilne – innowacje czy przestarzałe technologie?

Świat najnowszych technologii zmienia się w bardzo szybkim tempie. Producenci podczas swoich konferencji coraz częściej prezentują rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do zrealizowania, jednak już po roku lub dwóch latach dostępne są w standardowej sprzedaży. Gadżety mobilne ciągle się zmieniają i niewątpliwie będą się zmieniać. Czy to źle? Z całą pewnością nie dla konsumentów, ponieważ ma większy wybór podczas zakupu laptopa, smartfona czy smartwatcha.