Zagrożenia mobilne w raporcie Kaspersky'ego
Kaspersky Lab, znana firma dystrybuująca oprogramowanie antywirusowe, przeprowadziła wraz z agencją B2B International ankietę na temat bezpieczeństwa konsumentów w sieci. W badaniu wzięło udział 8605 respondentów z 19 krajów świata, którzy posiadają i regularnie korzystają z wielu urządzeń cyfrowych. Przyjrzyjmy się temu, co raport końcowy mówi o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na użytkowników tabletów i smartfonów. Jakie zagrożenia mobilne są szczególnie groźne?
Aż 72% pytanych stwierdziło, że ich tablet potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń, trzy procent mniej użytkowników smartfonów powiedziało tak o swoim aparacie. Prawie połowa (47%) logujących się na konto bankowe za pomocą komputera, tabletu lub telefonu czuła się łatwym celem dla ataków hakerskich. A popularność płatności internetowych jest spora - prawie ⅕ respondentów często korzysta z bankowości elektronicznej.
Dziwi podejście do potencjalnych ataków. Z jednej strony 73% badanych regularnie uaktualnia aplikacje, a z drugiej - ponad co trzeci użytkownik (34%) nie zachowuje ostrożności podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Te, mimo wyjątkowo dużego zagrożenia wirusowego i hakerskiego, są niezwykle popularne - używa ich siedmiu na dziesięciu posiadaczy urządzeń przenośnych. 14% badanych zupełnie beztrosko podłącza się do darmowych hotspotów, wchodząc za ich pomocą na strony banków i poczty elektronicznej.
Zaskakuje ufność internautów - czterech na dziesięciu pytanych jest przekonanych, że strony zapewniają odpowiednią ochronę ich haseł. Pięć procent więcej respondentów wierzy w zwrot pieniędzy, jakie stracą, gdy ktoś włamie im się na konto bankowe. 62% użytkowników wszystkich typów urządzeń (stacjonarnych i mobilnych) doświadczyło próby wykradzenia informacji finansowych. Średnia stracona kwota wskutek internetowej agresji wyniosła 74 dolary. Tylko 41% ofiar ataków odzyskało swoje pieniądze. Z raportu wynika, że internauci boją się zagrożeń, często padają ich ofiarą, a jednak nierzadko nie podejmują stosownych środków ostrożności.
W styczniu 2013 Kaspersky opublikował analizę z której wynikało, że aż 99% wszystkich zagrożeń mobilnych (wirusów i robaków) zostało stworzonych na Androida. Powodem takiego stanu rzeczy jest popularność platformy - osiem na dziesięć wyprodukowanych w tym roku gadżetów przenośnych miało zainstalowanego właśnie Androida. Smartfony z tym OSem generują ⅓ mobilnego ruchu sieciowego. Inna przyczyna to otwartość oprogramowania, pozwalająca każdemu na dokonywanie modyfikacji.
Na podstawie Kaspersky Consumer Security Risks Survey 2013